Quantcast
Channel: Қазақ тілі әдебиет | и рус.кл - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all 866 articles
Browse latest View live

Отбасымның демалысы.

$
0
0

5-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Отбасымның демалысы.

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын,барысын айту.

  1. Үш деңгейлі тапсырманы орындау.

Ойынның жүру барысы.

         Әр  оқушының алдында  үстелде барлық үш күрделілік деңгейіндегі  сұрақтары  бар парақтар жатыр (әр парақта  2-3 тапсырмадан). Оқушылар өз даярлық деңгейіне қарай тапсырмалар таңдай  алады.

 

         Оқушылар деңгейді таңдайды:

  • ІІІ деңгей тақырып бойынша  алынған ақпаратты  қолданып,  жеткізе білуді талап етеді.
  • ІІ деңгей сұрақтары  бұл ақпаратты  талдай білуін талап етеді.
  • І деңгей (едәуір күрделі деңгей) сұрақтары шығармашылық сипаттағы тапсырмалардан тұрады,  мұнда оқушылар ақпаратты бағалап,  ол туралы  өз пікірін  білдіріп,  оны негіздеп,  дәлелдей  білуі  тиіс.

Әрбір сұраққа  немесе тапсырмаға дайындалу  үшін оқушыларға 5-7 немесе 10 минут уақыт беріледі. Оқушылар  жұп-жұбымен отырады. Содан соң өзара дәптерлерін  алмастырып,  бірін-бірі жауап үлгісі  бойынша  тексеріп,  бағалайды. Деңгейлік тапсырмалар оқулықта  берілген.

 

Жауап үлгісі

ІІІ деңгей

1.      Онша емес, балалар дәрігері,  заңгер, шөбере,  төлқұжат,  телефон шалу, ауысым,  ояну, жаяу.

  ІІ деңгей

1. Мен мектепке дейін жаяу барамын. Біздің отбасымыз онша үлкен емес. Мен келесі аялдамадан  түсемін. Менің досым менен гөрі үлкендеу. Өлеңді  бірден  жаттап алдым.

 

Жауап үлгісі

ІІІ деңгей

2.      Не-ме-ре-үш  буынды, 1,2,3-ашық буындар.

н -дауыссыз, үнді;

е -дауысты,  езулік, ашық, жіңішке;

м- дауыссыз, үнді;

р- дауыссыз, үнді.

Пә - тер – 2 буынды, 1 – ашық, 2 – бітеу.

П – дауыссыз, қатаң;

ә - дауысты, езулік, ашық, жіңішке;

т - дауыссыз, қатаң;

е - дауысты, езулік, ашық, жіңішке;

р - дауыссыз, үнді.

Күн – бір буынды, 1 – ашық буын.

К – дауыссыз, қатаң;

Ү – дауысты, еріндік, қысаң, жіңішке;

Н - дауыссыз, үнді.

ІІ деңгей.

  • Сенің атың кім?
  • Менің атым ...
  • Атаң мен әжең бар ма?
  • Менің атам мен әжем бар (жоқ)
  • Олар не істейді?
  • Олар – зейнеткерлер, құрметті демалыста.
  • Әкең неше жаста?
  • Әкем 45 жаста.
  • Ол қайда жұмыс істейді?
  • Ол зауытта жұмыс істейді.
  • Анаң неше жаста? Оның аты кім?
  • Анам 42 жаста. Олның аты .....

V.Сергіту жаттығу.

Ағам талай ат тағалады,

Ағам қалай ат тағалады.

Қалай ат тағалағанын

Білсем, мақтана аламын,

Білмесем, ұятқа қаламын.

  1. Үш деңгейлі тапсырманы жалғастыру.

Жауап үлгісі.

ІІІ деңгей.

  1. Біздің отбасымыз онша үлкен емес. Отбасымызда 4 адам бар. Олар: әкем, шешем, ағам және мен. Біз Алматыда тұрамыз. Мен Төле би көшесінде, 25 үйде, 60 пәтерде тұрамын. Әкемнің мамандығы – экономист. Жеке меншік фирмасы бар. Анам №1 емханада жұмыс істейді.Ол 42 жаста. Ағамның аты – Дәулет. Жасы 22 – де, Әбу Насыр әл – Фараби атындағыҚазақ Ұлттық университетінің студенті. Біздің отбасымыз өте тату. Мен отбасымды жақсы көремін.

ІІ. деңгей.

Ашық дауысты дыбыстар                               Қысаң дауысты дыбы

әже                                                                         кісі 

әке                                                                          гүл

емес                                                                        жүз

мен                                                                          іні

немере                                                                     үй

өз                                                                              үш

VII.Үйге тапсырма. 12 – беттегі 2 – тапсырманы жазбаша орындау.

 


Нәтиже сабақ.

$
0
0

6- сабақ

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ.

1.Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
  2. Тест жазу.

 

  1. Сызбаны толтырыңдыр.

Ашық дауысты                                                                Қысаң дауысты дыбыстар

 

  1. Сөздердің аудармасын табыңдар.

1.­ жаналық                                 а) внук

  1. немере б)считаться
  2. ояну в) новость
  3. есептелу г) просыпаться

 

  1. Сөйлемді дұрыс құрандар.

 

1                      2                         3                                4                          5

Бардық, жазда, отбасымызбен, Бурабайға, былтыр.

 

  1. Мына талдау дұрыс па?

Әкем- 1 буын, 1- ашық буын.

а) иә                             ә) жоқ

 

  1. Өлеңді аяқтаңдар.

Менің әжем, ... ,

Ұл мен қыздың бағы ... .

 

6.Сенің жасың нешеде?

а) он екі                   ә) он екінші                  б) он екіде

 

  1. Сен нешінші сыныпта оқисың?

а) алтау               ә) алты                   б) алтыншы

 

  1. Еріндік дауыстыларды белгілеңдер.

а) а,ә,е,э,ы,і,и                     ә) о,ө,у,ұ,ү                    б) а,о,ә,ү,ұ

Ұйымдастыру кезеңі. Модульдің құрамын түсіндіру.

$
0
0

 

                                                        ІІ - модуль

                                                        Кіріспе бөлім

1-сабақ

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Модульдің құрамын түсіндіру.

III. Сабақтың мақсатын,  барысын айту.

  1. Грамматикалық тақырып. Мұғалім тақтада берілген сызбалар сызбалар бойынша грамматикалық тақырыпты түсіндіреді. Оқушылар осы  сызбаларды дәптерлеріне көшіріп  жазады. Мұғалім грамматикалық тақырып  бойынша сұрақтар қояды,  оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

               
     
 
     
 
   

ақ көйлек

 
     

ақ  жүрек («таза», «адал»)

 
 
 
 

Белгілі  бір ұғымға берілген атауды сөз дейміз. Тілдегі әрбір сөздің  мағынасы бар. Сөз өзінің  тура  мағынасында да, ауыспалы мағынасында да қолданыла береді.

Әр  түрлі мағыналарды білдіретін  сөз көп мағыналы сөз  деп  аталады.

Мысалы (көп  мағыналы сөз): Адамның  басы. Таудың басы. Істің басы. Бас дәрігер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Сөздік  жұмыс.

іс- дело

жолдастық- дружба

мінезі жұмсақ- мягкий характер

қадір-қасиет- уважение

оқу озаты- отличник учебы

мінезі  шапшаң- шустрый

қатты сөзге  келмеу-  не грубить

 

  1. Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару.
  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
  • мұғалім сөздерді  мәнерлеп оқиды;
  • оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді  дауыстап  оқиды;
  • тізбекпен оқиды.
  1. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін  құрау.

Жақсы  іс,  оның  мінезі жұмсақ,....

  1. Сөйлемдер құрау.

Менің  досымның мінезі жұмсақ.

  1. Жаңа сөздерді сөздік  дәптерге  жазу.

 

Балабақша

 

Бір сынып

 

VIІ. Лексикалық тақырып. Тақтада берілген  сызба  бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.

 

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а) Оқушылар тақтадағы сызбаға  қарап, жаңа тақырапты  мұқият тыңдайды. Сызбаны дәптерлеріне  көшіріп жазады.

ә) Мәтін бойынша «Қазымыр оқушы» ойыны.

Ойынның шарты:

         І бөлім. Оқушылар мәтінін  жылдам және мұқият оқып шығады, сосын  сұрақтар құрады. Кім көп  сұрақ құраса,  сол жеңіске жетеді.

ІІ бөлім. Оқушылар  кезегімен басқаларына сұрақтар қояды,  ал олар  қысқа жауап қайтарады. Жауап  берушіні  жүргізуші көрсетеді.  Содан соң  ең «Қазымыр оқушыны» анықтаймыз.

 

VII. Сергіту жаттығу.

Аталар,                      Апалар,

Әжелер,                     Балалар-

Ағалар,                      Әр үйде

Әпкелер,                    Бар олар.

 

( Әли Ысқабай )

б) Мәтінде берілген мақал-мәтелдерді  аударып, жатқа айту (2-тапсырма).

         Дайындыққа 5 минут уақыт  беріледі.

 

VIII. Оқулықпен жұмыс. 3-тапсырманы жазбаша  орындау.

         Берілген көп мағыналы  сөздермен сөз тіркестерін құрау. Дайындыққа 5 минут уақыт беріледі.

Үлгі:  ашық күн, күн нұры.

         Күн, ай, жүз, қара, бас, жаз, жас,  мақта,  ара, сыр.

 

  1. Бекіту. Сыныптағы оқушылар екі-екіден отырады. Әр оқушы  өз тапсырмасын алады. Дайындыққа 5-7 минут уақыт  беріледі.  Содан  соң оқушылар  бір- бірінің тапсырмасын жауап  үлгісі бойынша  тексереді.
       
 

№ 1

1.     Сөздерді  дұрыс аударыңдар.

1)    іс                          а) отличник учебы

2)    мінез                    ә) мягкий

3)    жұмсақ                б)дело

4)    оқу озаты            в) характер

2.     4-тапсырмада  берілген  сызба боыйнша  өз досың туралы әңгімелеңдер.

 
 
   

№ 2

1.     Сөздерді  дұрыс аударыңдар.

1)    Қадір-қасиет                 а) дружный

2)    жолдастық                    ә) уважение

3)    тату                               б) никогда

4)    ешқашан                       в) дружба

2.     4-тапсырмада  берілген  сызба боыйнша  өз досың туралы әңгімелеңдер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жауап үлгісі

№ 1

1.     1-б

2-в

3-ә

4-а

2.     Менің  досым бар. Оның аты-Дәулет.  Оның  жасы он екіде. Досым 19.... жылы  қыркүйек айында туды.  Ол  алтыншы сыныпта оқиды. Оның  шашы қара, көзі көк. Бойы ұзын.  Достымның мінезі жұмсақ.  Оның ермегі-марка  жинау.

 

 

Жауап үлгісі

№ 2

1.     1-ә

2-в

3-а

4-б

2.     Менің  досым бар. Оның аты-Дәурен.  Оның  жасы он екіде. Досым 19.... жылы  мамыр айында туды.  Ол  алтыншы сыныпта оқиды. Оның  шашы қара, көзі көк. Бойы ұзын.  Достымның мінезі жұмсақ.  Оның ермегі-кітап  оқу.

 

 

  1. Үй тапсырмасы. Сөздерді жаттау. Сызба бойынша мәтінді әңгімелеу.

 

 

Ұйымдастыру кезеңі. Модульдің құрамын түсіндіру.

$
0
0

 

                                                        ІІ - модуль

                                                        Кіріспе бөлім

1-сабақ

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Модульдің құрамын түсіндіру.

III. Сабақтың мақсатын,  барысын айту.

  1. Грамматикалық тақырып. Мұғалім тақтада берілген сызбалар сызбалар бойынша грамматикалық тақырыпты түсіндіреді. Оқушылар осы  сызбаларды дәптерлеріне көшіріп  жазады. Мұғалім грамматикалық тақырып  бойынша сұрақтар қояды,  оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

               
     
 
     
 
   

ақ көйлек

 
     

ақ  жүрек («таза», «адал»)

 
 
 
 

Белгілі  бір ұғымға берілген атауды сөз дейміз. Тілдегі әрбір сөздің  мағынасы бар. Сөз өзінің  тура  мағынасында да, ауыспалы мағынасында да қолданыла береді.

Әр  түрлі мағыналарды білдіретін  сөз көп мағыналы сөз  деп  аталады.

Мысалы (көп  мағыналы сөз): Адамның  басы. Таудың басы. Істің басы. Бас дәрігер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Сөздік  жұмыс.

іс- дело

жолдастық- дружба

мінезі жұмсақ- мягкий характер

қадір-қасиет- уважение

оқу озаты- отличник учебы

мінезі  шапшаң- шустрый

қатты сөзге  келмеу-  не грубить

 

  1. Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару.
  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
  • мұғалім сөздерді  мәнерлеп оқиды;
  • оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді  дауыстап  оқиды;
  • тізбекпен оқиды.
  1. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін  құрау.

Жақсы  іс,  оның  мінезі жұмсақ,....

  1. Сөйлемдер құрау.

Менің  досымның мінезі жұмсақ.

  1. Жаңа сөздерді сөздік  дәптерге  жазу.

 

Балабақша

 

Бір сынып

 

VIІ. Лексикалық тақырып. Тақтада берілген  сызба  бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.

 

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а) Оқушылар тақтадағы сызбаға  қарап, жаңа тақырапты  мұқият тыңдайды. Сызбаны дәптерлеріне  көшіріп жазады.

ә) Мәтін бойынша «Қазымыр оқушы» ойыны.

Ойынның шарты:

         І бөлім. Оқушылар мәтінін  жылдам және мұқият оқып шығады, сосын  сұрақтар құрады. Кім көп  сұрақ құраса,  сол жеңіске жетеді.

ІІ бөлім. Оқушылар  кезегімен басқаларына сұрақтар қояды,  ал олар  қысқа жауап қайтарады. Жауап  берушіні  жүргізуші көрсетеді.  Содан соң  ең «Қазымыр оқушыны» анықтаймыз.

 

VII. Сергіту жаттығу.

Аталар,                      Апалар,

Әжелер,                     Балалар-

Ағалар,                      Әр үйде

Әпкелер,                    Бар олар.

 

( Әли Ысқабай )

б) Мәтінде берілген мақал-мәтелдерді  аударып, жатқа айту (2-тапсырма).

         Дайындыққа 5 минут уақыт  беріледі.

 

VIII. Оқулықпен жұмыс. 3-тапсырманы жазбаша  орындау.

         Берілген көп мағыналы  сөздермен сөз тіркестерін құрау. Дайындыққа 5 минут уақыт беріледі.

Үлгі:  ашық күн, күн нұры.

         Күн, ай, жүз, қара, бас, жаз, жас,  мақта,  ара, сыр.

 

  1. Бекіту. Сыныптағы оқушылар екі-екіден отырады. Әр оқушы  өз тапсырмасын алады. Дайындыққа 5-7 минут уақыт  беріледі.  Содан  соң оқушылар  бір- бірінің тапсырмасын жауап  үлгісі бойынша  тексереді.
       
 

№ 1

1.     Сөздерді  дұрыс аударыңдар.

1)    іс                          а) отличник учебы

2)    мінез                    ә) мягкий

3)    жұмсақ                б)дело

4)    оқу озаты            в) характер

2.     4-тапсырмада  берілген  сызба боыйнша  өз досың туралы әңгімелеңдер.

 
 
   

№ 2

1.     Сөздерді  дұрыс аударыңдар.

1)    Қадір-қасиет                 а) дружный

2)    жолдастық                    ә) уважение

3)    тату                               б) никогда

4)    ешқашан                       в) дружба

2.     4-тапсырмада  берілген  сызба боыйнша  өз досың туралы әңгімелеңдер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жауап үлгісі

№ 1

1.     1-б

2-в

3-ә

4-а

2.     Менің  досым бар. Оның аты-Дәулет.  Оның  жасы он екіде. Досым 19.... жылы  қыркүйек айында туды.  Ол  алтыншы сыныпта оқиды. Оның  шашы қара, көзі көк. Бойы ұзын.  Достымның мінезі жұмсақ.  Оның ермегі-марка  жинау.

 

 

Жауап үлгісі

№ 2

1.     1-ә

2-в

3-а

4-б

2.     Менің  досым бар. Оның аты-Дәурен.  Оның  жасы он екіде. Досым 19.... жылы  мамыр айында туды.  Ол  алтыншы сыныпта оқиды. Оның  шашы қара, көзі көк. Бойы ұзын.  Достымның мінезі жұмсақ.  Оның ермегі-кітап  оқу.

 

 

  1. Үй тапсырмасы. Сөздерді жаттау. Сызба бойынша мәтінді әңгімелеу.

 

 

СӨЙЛЕМ ТҮРЛЕРІ

$
0
0

 

 

                                                            III – модуль

                                            Мектеп өмірі.

                                               1 – сабақ

Сабақтың тақырыбы: Менің мектебім.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Модульдің құрамын түсіндіру.

ІІ. Сабақтың мақсаты:

ІV. Грамматикалық тақырып.

Мұғалім тақтада берілген сызбалар бойынша грамматикалық тақырыпты түсіндіреді. Оқушылар осы сызбаларды дәптерлеріне көшіріп жазады. Мұғалім грамматикалық тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.

                                        СӨЗ

                       

    СӨЗ ТІРКЕСІ                                СӨЙЛЕМ

мектеп ауласы                           Мектеп ауласы кең және таза.                             

таза сынып                                 Біздің мұғалім өте білімді адам.

біздің мұғалім

 

                               СӨЙЛЕМ ТҮРЛЕРІ

ХАБАРЛЫ     СӨЙЛЕМ         Мен мектепке жақын тұрамын.

СҰРАУЛЫ     СӨЙЛЕМ         Мектебің қайда орналасқан?

ЛЕПТІ              СӨЙЛЕМ        Туған жер қандай байтақ!

БҰЙРЫҚТЫ    СӨЙЛЕМ       Сен мектепке бар.

 

Сөз – зат немесе құбылыс атауы. Бірнеше сөздің бір – бірімен мағыналық байналысқа түскен тобын  сөз тіркессі  дейміз. Бір сөз немесе бірнеше сөз тіркесінен жасалған тиянақты ойдың көрсеткішін сөйлем дейміз. Сөйлемдер айтылу мақсатына қарай хабарлы, сұраулы, лепті, бұйрықты болып бөлінеді.

 

  1. V. Cөздік жұмыс.

жаяу – пешком                                                 оқырман -читатель

қазіргі талапқа сай – соответствуют            мәжіліс - заседание

                  современным  требованиям           гүлзар- клумба

жабдықтау – оснащаться                                 мектеп бітіруші – выпускник

 

  1. Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудуру.
  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
  • мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
  • оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды;
  • тізбектеп оқиды.
  1. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрау.

Жаяу бару, мәжіліс залы, ........

  1. Сөйлемдер құрау.

Мен мектепке дейін жаяу барамын.

  1. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу.
  2. Лексикалық тақырып.

Тақтада берілген сызба бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.

а) Оқушылар тақтадағы сызбаға қарап, жаңа тақырыпты мұқият тыңдайды.сызбаны дәптерлеріне көшіріп жазады.

ә) Мәтін бойынша  «Мәтін құра» ойыны.

Ойынның шарты:

Оқушылар  «Менің метебім» мәтінін ынтамен тыңдайды. Қолдарына қалам мен қағаз алады.Әрбір оқушы мәтінге сұрақ жазып, парақты бүктеп, оны жүргізушіге береді.Бірақ мұның алдында мәтінді тағы бір рет жылдам оқып шығады. Сосын жүргізуші кез келген парақты алып, жауабын ойластырады. Енді оқушылар жауаптарын өзара бір – бірімен талдасып, мәтіндегі тәртібі бойынша түзетеді. Осы түзетілген тәртіппен олар мәтінді әңгімелеп, соңынан оны оқу мәтінімен салыстырады. Әңгімелеуге кіресеміз. Жүргізуші ең белсенді ойыншыны анықтайды.

 

№ 133 мектеп                                                Төле би көшесі

 

спорт алаңы              Менің мектебім                                        900 оқушы

         

              аула

 

спортзал, асхана, мәжіліс залы                          кең, жарық, таза

 

VII. Мәтіннен төмендегі сызба бойынша сөз тіркестерін теріп жазу, оларды аудару.

Үлгі: мектепте оқимын – учусь в школе

Зат есім + етістік

Сан есім + зат есім

 Сын есім + зат есім

VIII. Cергіту жаттығу.

ІХ. «Тірек сызба » оқыта үйрету ойыны. Сызбалар бойынша сөйлем құрастыру.

Үлгі: Мектебім Тастақ ықшамауданы Төле би көшесінде орналасқан.

Х. Блиц – турнир өткізу.

Сынып оқушыларын үш топқа бөліп, сайыс өткізу. Мұғалім сөйлемді бастап береді. Ал оқушылар сөйлемдерді дұрыс аяқтауы керек. Әрбір дұрыс жауапқа фишка беріледі.

1.Мектеп Төле би ......

2.Мектепте 900 ....

  1. Мектеп іші ....
  2. Бірінші қабатта ....

5.Кітапханада ....

  1. Асхана кең ....
  2. Екінше қабатта ....
  3. Мектептің ауласы ....
  4. Жас ағаштарды .....
  5. Мектеп алдындағы ....

12.Ауладағы спорт алаңында ....

ХІ. Үй тапсырмасы. Сөздерді жаттау. 4 – тапсырманы жазбаша орындау.

 

Спортшы Бейбіт.

$
0
0

                                               2 – сабақ

Сабақтың тақырыбы: Спортшы Бейбіт.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Модульдің құрамын түсіндіру.

ІІ. Сабақтың мақсаты:

ІV. Фонетикалық талдау.

Оқушылар  берілген сөздерге фонетикалық талдау жасайды. Дайындыққа 3 минут уақыт. Содан кейін оқушылар жауап үлгісі бойынша бір – бірінің тапсырмаларын тексереді.

Жауап үлгісі:

Мә - жі – ліс – үш буынды, 1, 2, - ашық, 3 – бітеу буындар.

м – дауыссыз, унді;

ә - дауысты, езулік, ашық, жіңішке;

ж – дауыссыз, ұяң;

і - дауысты, езулік, қысаң, жіңішке;

л – дауыссыз, үнді;

с – дауыссз, қатаң.

 

  1. V. Сөздік жұмыс.

намыстану – стыдиться                                   нәзік - нежный

тартылу –      подтягиваться                            аңғару - понимать

ақырында –  в конце концов                           сап -  ряд

ұршықтай –  как веретено                               қайрат – сила, мощь

бұлжымас –   неизменяемая                             әуес - пристрастие

таяқ жеу –      быть побитым                            қақпа - ворота

ынта – ықылас – усердие                                арта түсу - усилиться

мектепшілік –   школьный                               жанкүйрек – болельщик

алған бетінен қайтпау – не отступать

жақтау –  болеть (за команду)

жаттықтырушы - тренер

  1. Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару.
  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
  • мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
  • оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды;
  • тізбектеп оқиды.
  1. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрау.

нәзік адам, турникке тартылу, жанкүйер болу, ......

  1. Сөйлемдер құрау.

Бейбіт күн сайын турникке тартылады.

  1. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу.

 

  1. «Спортшы Бейбіт» мәтінмен жұмыс.

а) Сыныпты үш топқа бөлу. Әр топ 1 абзацтан оқып, аударады. Дайындыққа 4 минут уақыт беріледі.

ә) 4 – тапсырманы орындау. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді теріп жазу. Сөз құрамына қарай талдап, олармен сөз тіркестерін құрастыру.Дайындыққа 5 минут уақыт беріледі.Содан кейін бір – бірінің тапсырмасын жауап үлгісі бойынша тексереді.

Балалардың ермегі, оқушылардың ата – аналары, олрдың ағалары, сыныпқа кіру, балалардан хат алу, алған бетінен қайтпады.

Үлгі: балалардың, бала – түбір, лар – көптік жалғау, дың – ілік септіктің жалғауы.

б) Мәтін бойынша  «Пікірталас» оқыта үйрету ойынын өткізу.

Ойынның  сұрақтары:

1.Бейбіт неге намыстанатын?

2.Оның арманы қандай еді?

3.Ағалары оған не орнаттып берді?

4.Спортпен айналысу Бейбіт үшін қандай әдетке айналды?

  1. Ол қалай өзгерді?

6.Кімдер бокс үйірмесіне қатысатын болды?

  1. Бейбіттің спортқа деген ынта – ықыласы өзгерді ме?

 

VII.Cергіту жаттығу.

 

VIII. «Өз жартыңды тап» оқыта үйрету ойыны.

Сөйлемдерді дұрыс құрастыру.

Ойынның шарты:

Мұғалім жұп кеспелер дайындайды: 1– сөйлемнің басы, 2 – сөйлемнің жалғасы. Оқушылар кез келген түсті кеспені таңдайды. Содан кейін оның түсі бойынша өзіне серігін іздеп, бірге отырып, жұмыс істейді.

1.     Бейбіт сыныптағы балалардың

2.     Сапқа тұрғанда оқушылардың

3.     Тез өсіп, үлкен болу

1.     Ағалары Бейбітке

2.     Бейбіт күн сайын

3.     Дене шынықтыру

 1.Бір топ ауыл балалары

2. Бейбіттің үлкен балалардан

3. Бірақ Бейбіт

1.     оның арманы еді

2.     ең соңында қалатын

3.     ең кішісі еді

1. Бейбіттің әдетіне айналды

2. Турник орнатып берді

3. Турникке тартылды

1.     Таяқ жеп қалған кездері де болды

2.     Алған бетінен қайтпады

3.     Бокс үйірмесіне қатысатын болды

 

  1. IX. Суретпен жұмыс. Топтық жұмыс.

Сыныпты бірнеше топқа бөлу. Әр топ өз бетінше жұмыс істейді.

Берілген сөздер мен сөз тіркестерін  пайдалана отырып, суретті әңгімелеу. Дайындыққа 6 минут беріледі. Әр топтан 1 оқушының жауабын тыңдау.

 

  1. Үй тапсырмасы. Сөздерді жаттау.

Қазақ тілі кабинеті.

$
0
0

                                                3 – сабақ

Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілі кабинеті.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Модульдің құрамын түсіндіру.

ІIІ. Сабақтың мақсаты, барысын айту:

ІV. Фонетикалық талдау.

Нежный, ряд, сила, ворота, тренер, усердие, в конце концов, стыдиться, болеть за команду, усилиться, школьный.

 

  1. Сөздік жұмыс.

а) Берілген сөздерді тәуелдік формасының ІIІ жағына қойып, үлгі бойынша сөз тіркестерін құрау. Әр оқушы өз бетінше жұмыс істейді. Дайындыққа 3 минут уақыт беріледі. Әр оқушы өз жауаптарын үлгісі бойынша тексереді.

Үлгі: мектеп кабинеттері.

 

                                                                                     Жауап үлгісі

Мектеп мұғалімдері, мектеп оқушылары, мектеп басшысы, мектеп кітапханасы, мектеп асханасы, мектеп ауласы, мектеп өмірі

 

ә) Осы берілген сөз тіркестерімен сөйлем құрау.

Үлгі: Мектеп кабинеттері қазіргі талапқа сай жабдықталған.

 

  1. Жұптық жұмыс. Берілген кестелер бойынша оқушылар өзара диалог дайындайды. Дайындыққа 10 минут уақыт беріледі. Бірнеше жауапты тыңдау.

А

Қазақшаға аудар

Досыңның жауабын тексер

1.     Я учусь в ... школе... классе. А в каком классе учишься ты?

2.     Школа... этажная. Она расположена по улице... . А где расположена твоя школа?

3.     В школе... кабинетов казахского языка. Они расположены на .. этаже. Они чистые, просторные и светлые.

4.     Есть кабинеты русскрго языка и литературы, кабинеты математики, истории, географии, иностранных языков, а также спортзал, библиотека, актовый зал.

 

1.     Мен... мектепте... сыныпта оқимын. Ал сен нешінші сыныпта оқисың?

2.     Мектебім.. қабатта. Ол.. көшесінде орналасқан. Ал сенің мектебің қайда орналасқан?

3.     Мектепте... қазақ тілі кабинеті бар. Олар кең, таза және жарық.

4.     Орыс тілі кабинеті мен әдебиеті кабинеті, математика, тарих, жағрапия, шет тілі кабинеттері, спортзал, кітапхана, мәжіліс залы бар.

 

VII. Сергіту жаттығу.

 

VIII. Сурет бойынша 30 бет қазақ тілі кабинеті туралы әңгіме құрау.

«Жарыс» ойыны.

Сыныпты 3 топқа бөлу.

1-кезең. Берілген сөздерді аудару. Дайындыққа 2 минут беріледі. Әр топтан 1 оқушы дұрыс жауабын оқиды. Әрбір дұрыс аударған сөзге 1 балдан беріледі.

Телевизор-..., просторный-..., висят-...

Поэт-..., за столом-..., портреты-..., писатель-...

На стене-..., чистый-..., вокруг-..., с книгами-...

2-кезең. Ә топтан өз аударған сөзбен, сөз тіркестерімен сөйлемдер құрастырады. Дайындыққа 2 минут уақыт беріледі.

3-кезең. Сурет бойынша әңгіме құрау. Дайындыққа 4 минут уақыт беріледі.

 

1-кезең

2-кезең

3-кезең

Қорытынды

1-топ

 

 

 

 

2-топ

 

 

 

 

3-топ

 

 

 

 

 

  1. Мақал-мәтелдермен жұмыс.

Сыныпты 3 топқа бөлу. Қай топ тапсырманы бірінші орындайды, солар жауап береді. Қалғандары тыңдап бағалайды. Содан кейін әр оқушы берілген мақал-мәтелдерді жаттайды. Бірнеше жауапты тыңдау.

 

  1. Үй тапсырмасы. 6-тапсырманы жазбаша орындау.

 

Мектеп кітапханасы

$
0
0

4- сабақ

 

Сабақтың тақырыбы: Мектеп кітапханасы

  1. Ұйымдастыру кезеңі
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсаты:

  1. Сөздік диктант.

Жаяу, гулзар, әуес, қақпа, ұстаз, білім, қазіргі, мектеп-ішілік, ғалым, мәжіліс, жанкүйер, кең.

 

  1. Сөздік жұмыс.

Шығарма – произведение

Көбінесе – в основном

Ұлттық кітапхана – Национальная библиотека

өлеңдер жинағы – сборник стихов

  1. Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару.
  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
  • мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
  • оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды;
  • тізбекпен оқиды.
  1. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрау.

өлеңдер жинағын сатып алу, ...

  1. Сөйлемдер құрау.

Кеше мен Абайдың өлеңдер жинағын сатып алдым.

  1. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу.
  2. 3- тапсырманы орындау. Сызбалар бойынша сөз тіркестерін құрастыру.

Сыныпты үштопқа бөлу. Әр топ берілген сызбалар бойынша сөз тіркестерін құрастырады. Дайындыққа 4 минут уақыт беріледі. Біренше жауапты тыңдау.

Үлгі: кең аула, үш қабат, менің әжем, мектеп директоры, мектепке бару.

Сын есім+ зат есім

Сан есім+ зат есім

Есімдік+ зат есім

Зат есім+ зат есім

Зат есім+ етістік

VI.Мектеп кітапханасы  мәтінімен жұмыс.

А Сынып мәтінді оқып, сандардың орнына тиісі етістіктерді қойып шығады. Дайындыкка 6 минут уақыт беріледі.

ә Мәтінді тізбекпен оқып, тексеру. Мұғалімнің сұрақ тарына жауап беру.

Б Мәтін бойынша  «Шеңбер бойымен әңгімелеу»  ойыны.

Ойынның шарты:

Оқушылар мәтінді тағы бір рет мұқият оқып шығады.  Шеңбер бойымен отырады. Ортада жүргізуші көзін жұмып, кезкелген ойыншыны нұсқайды. Мәтінді ойдан жаңғыртуды сол бастайды. Бұдан әрі сағат тілінің бағытымен әрқайсысы мәтіннің бір сойлемін айта береді. Соңына дейін солай жүреді.

VII. Сергіту жаттығу өткізу. Жаңылтпашты жаттау.

  Ұқыпты бала-

  Кітапты түптеп бастады.

  Ұқыпсыз бала-

  Кітапты бүктеп тастады,

  Жұмысын басқаға жүктеп тастады.

VIII. « Саяхат»  оқыта үйрету ойыны.

Сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Әр топтың тақырыпқа байланысты эмблемасы болады. Әр топ өз таңдаулары  бойынша ұпайлардың артындағы тапсырманы орындайды.

  1. Аударма жұмыс.
  2. Библиотека открыта? 10 балл.
  3. У Жанар есть богатая библиотека. 15балл.
  4. Где находится Национальная библиотека? 20балл.
  5. Книгу « Менің атым Қожа» написал Бердибе Сокпакбаев. Это очень интеренсная книга. 25 балл.
  6. Абай Кунанбаев- поэт казахского народа. У тебя есть сборник его стихов? Какая интересная книга! 30 балл.
  7. Жұмбақтар. Жұмбақтарды шешіп, жаттап алу.
  8. Қырық екі аты бар,

Танысаңдар- айтыңдар. 10 балл

  1. Бір қарыс таяқ алдым,

Алдым да, жұмысқа салдым.  15 балл.

  1. Темір тілді,

Күміс үнді.  20 балл.

  1. Ойнақтаса қолыңда,

Із қалмайды соңында.  25 балл.

  1. Қаласы бар, уйі жоқ,

Өзені бар, суы жоқ.

Орманы бар, бурі жоқ,

Бақшасы бар, гүлі жоқ.

  1. Оқушыға күнде еріп жүретін не ? 30 балл.

 

1. Аударма жұмыс    10     15    20    25    30

2. Жұмбақтар             10     15    20    25    30

 

  1. Сурет бойынша жұмыс. Сурет бойынша диалог құрастыру. Дайындыққа 6 минут уақыт беріледі. Бірнеше жұпты тыңдау

Керекті сөздер: оқымадым, бұрын оқығанмын, таныс емес, сирек кездесетін, әкелемін.

  1. Үй тапсырмасы. Сөздерді, жұмбақтарды жаттау.

Мұғалім ол біздің.

$
0
0

 

                                                                      5-сабақ.

 

Сабақтың тақырыбы: Мұғалім ол біздің.

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасы тексеру.
  • Сабақтың мақсаты:
  1. Сөздік жұмыс.

 

Сылтаурату - найти предлог (повод)

байқау   - заметить

жөнделу - исправиться

іркілмеу - безостановочно

түк білмеу - ничего не знать

 тәлім - наставление, воспитание, обучение

 қарыз - долг

 маза  - покой, спокойствие

  1. Осы сөздердің мағыналарын тусіндіру, аудару.
  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
  • мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
  • оқушылар мұғалімнен кейін сөздері дауыстап оқиды;
  • тізбекпен оқиды.
  1. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрау.

Түк білмей ұйықтау, ...

  1. Сөйлемдер құрау.

Қатты шаршағаннан Дәурен түк білмей ұйқтады.

  1. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу.
  2. Топтық жұмыс. Сыныпты біренше топқа бөлу.
  3. Мәтінді түсініп оқып, сөйлемдерге сұрақтар құрастыру. Рөлге бөліп, сөлесу.

       Ор топ өз бетінше жұмыс істейді. Мәтінді оқып, аударны. Рөлге бөліп, бір-бірімен сөйлеседі.

Автор: Бірде Еребай күні бойы ойнап, сабағына дайындалмайұйықтап қалды. Таңертең  әлденені сылтаурағың , мектепке барғысы келмей жүріп алды. Мұны әжесі байқады да, киімін кие бастады.  

Еркебай: - Әже, сіз қайда барасыз?

Әжесі: - Мектепке.

Еркебай: - Онда не істейсіз, әже?

Әжесі: - Сенің орныңа оқып келемін.

Автор: Еркебай қатты ұялды.

Еркебай: - Әже, әжетай, бармай-ақ қойшы. Өзім барам.

Автор: Сол күннен кейін Еркебайдың сабағы жөнделе бастады.

 

  1. Сергіту жаттығу. Ән үйренейік.

 

                                             Мұғалім ол біздің.

 

                                                                                      Мұзафар Әлімбаев.

Білімнің кілтіндей                               Қиынға төзуге

Әліппе ұстатқан,                                 Үйреткен қашадан:

Оқуға іркілмей,                                   Жаманнан безуге,

Тоқуға ұстартқан.                               Жақсылық жасауға.

Қамқоры ұл-қыздың-                         Қамқоры ұл-қыздың-                        

Мұғалім ол біздің.                                Мұғалім ол біздің.

 

  • Топтық жұмыс.
  1. Сөзжұмбақтар шешу. Жұмбақтарды жаттап алу. Дайындыққа 6 минут уақыт беріледі.
  2. топтың тапсымасы: 1,2- тапсырма.
  3. топтың тапсырмасы: 3,4- тапсырма.

III. топтың тапсырмасы: 5, 6,7- тапсырма.

                                                          М е к т е п

                                                            Ұ  с т  а з

                                          Д ә п  т  е  р

                                              к а  р т  а

                                                             ж  а з  у ш ы

                                                         м  а  м ы р

                                           қ ы р к ү  й   е  к

  1. 2- тапсырма бойынша «Көкпар ойынын» өткізу. Ойынның шарты:

 Сыныптығы оқушылар 3 топқа бөлінді. Әр оқушы дорбадан асық алып, нөміріне сәйкес сұраққа дайындалуға отырады. Содан кейін қамшыны көтеріп, тез жауап беруге тырысады. Тақтада топ аттары жазылып, ұпайлары есептеледі.

Ойынның сұрақтары

  1. Қазақ тілі сабағы аптасына неше рет болады?
  2. Сендерге қазақ тілі қиын ба?
  3. Қазақша сұрақ қоя аласыңдар ма?
  4. Қазір қазақша қалай сөйлейсіңдер?
  5. Қазақ тілі сабағы қалай өтеді?
  6. Сабақты қандай мұғалім жүргізеді?
  7. Сабақта қандай тақырыптардыөтесіңдер?
  8. Сабақта қандай талдаулар жасайсыңдар?
  9. Қателеріңді кім түзетіп береді?
  10. Бүгін сабаққа кім кешігіп келді?
  11. Қазақ тілінен басқа қандай тілдерді оқисыңдар?

 

  • Үй тапсырмасы. Өлеңді жаттау.

 

 

Нәтиже сабақ.

$
0
0

                                                       6- сабақ.

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ.

  1. Ұйымдастыру кезеңі
  2. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

     III. Тест жазу.

  1. Мақалды аяқтаңдар.

«Өмір – үлкен ...»

  1. Сөздердің аударыңдар.

1) жаяу                         а) заседание

2) қайрат                      ә) заметить

3) байқау                      б) сила

4) мәжіліс                     в) пешком

  1. Сөйлемді дұрыс құраңдар.

        1         2                    3                           4                        5

     Сай, қазіргі,  кабинеттеріміз,  жабдықталған,  талапқа.

  1. Көп нүктенің орнына керекті етістікті жазыңдар.

Мектеп Төле би көшесінде...

а) орналасамын;  ә) орналасу;  б)  орналасқан

  1. Бірнеше сөздің бір-бірімен мағыналық байланысқа түскен тобын сөз тіркесі дейміз. Дұрыс па?

а)  иә;        ә)  жоқ

  1. Тыныс белгісін дұрыс қойыңдар.

Күн қаңдай тамаша--------

а) .     ә)  ?       б)  !

  1. Сөз құрамына қарай дұрыс талданғаң сөзді табыңдар.

а)  бала- түбір, - лар – жалғау, -ы – жалғау;

ә)  беті – түбір, - нен – жалғау;

б)  болу – түбір.

  1. Сұраққа дұрыс жауап беріңдер.

Мектебің неше қабатты?                    

а) үшеу;  ә) үшінші;  б) үш.

  1. Диктант.

 

Қыс келбеті

$
0
0

5-сабақ

Қыс келбеті

  • Үйымдастыру кезеңі.
  • Үй тапсырмасын тексеру.
  • Сабақтың мақсатын, барысынайту.
  • «Қыс келбетіә. Жұптық жұмыс.

«Сүрақтар мен жауаптар» айынын өткізу.

  1. Сөздіқ жұмыс. 1-тапсырмада берілген сөздермен жұмыс:

Қыстың ортасы, карға адым, түннің аязы, қалыңдай, мүз бекиді, жабайы, аспанаясында, ғажайып сақырдай.

  • Сөйлемдерді мұғалім мәнерлеп оқиды;
  • Оқушылар дауыстап кайталап оқиды;
  • Сөйлемдердіаударады.
  1. «Сұрақтар мен жауаптар» ойынының шартымен таныстыру.

І тур. Тапсырмада берілген мәтінді оқушылар оқып, аударады.

         Оқушылар оқулықтағы тапсырма бойынша 7 сұрақ дайындайлы (7 минут).

ІІ тур. 2 және 3-қатарда отырған оқушылар өзара орын аустырады, 4 және 5-қатардағылар да солай істейді, ягни жұптар найда болады:

  • қатар+ 3- қатар

4- қатар+ 6- қатар

2- қатар+ 5- қатар

  • Жеке- топтық жұмыс. «Қыс» тақырыбы бойынша деңгейлік тапсырмалармен жұмыс.
  • Үйге тапсырма. Сурет бойынша шағын әңгіме жазып келу.

 

ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІМ

$
0
0

ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІМ

6-сабақ

 

  • Үйымдастыру кезеңі.
  • Сабақтың мақсатын, барысынайту
  • Тест жазу
  • Ауызша сынақ
  • тапсырма. Тест сұрақтарына жауап беріндер.
    1. Мақалды аяқтаңдар.

«Қыстың қөзі...»

  1. Сөздерді дұрыс аударындар.
    • Қыстыгүні А) описывать
    • Сырғану Ә) зимой
    • Аяз Б) кататься
    • Бейнелеу В) мороз
  2. Сөйлемді дұрыс кұраңдар.
  • Бетін
  • Жер
  • Ақ
  • Басады
  • Қар
  1. Көп нүктенің орнына керекті зат есімді жазындар.

Сол...бойымен...жағалауын жабайы.... қыстайды.

2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріндер.

  1. Қазір қай мөзгіл?
  2. Қыста ауа райы қандай болады?
  3. Қыста балалар не тебеді?
  4. «Қыс» тақырыбына арналған мақал- мәтелдер, әлеңдер білесіндер ме? Айтып беріндер.

 

ІХ МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: ТАБИҒАТТЫ ҚОРҒАУ- БАР ШАНЫҢ МІНДЕТІ

Грамматикалық тақырыбы: ЕСІМДІК

Сағат саны: 5

Кіріспе бөлімі

$
0
0

Кіріспе бөлімі

1-сабақ

  • Үйымдастыру кезеңі.
  • Модульдің кұрамынайту.
  • Сабақтың мақсатын, барысын айту.
  • Грамматикалық тақырып. Тақтаға берілген сызбалар бойынша мұғалім грамматикалық тақырыпты түсіндіреді.
    1. щшж

Есімдіктің түрлері

Жалпылау (определительные)

Болысыздық (отрицательные)

Бәрі, бүкіл, барлық, түгел, бүкіл.

Ешкім, ештеңе, еіпқашан, ешбір

Есімдіктің түрлеріне мысалдар келтіру.

  • Оқулықтағы берілген қанатты сөздердің мәнін түсіндіру, аудару.
  1. 2-тапсырма.

2-тапсырмадағы сөйлемдерден есімдіктерді тауып, түрін ажырату.

  1. 3-тапсырма. Жүптық жұмыс.

Кестедегі берілген есімдіктердің түрлерің оқушыларды екі- екіден бөліп, жаттату.

І нұсқа                          ІІ нұсқа

Бәрі                               ешкім

Бүкіл                             ештеңе

Барлық                         ешқашан

Түгел                            ешбір

Бүкіл                             ешқайда

  1. 4-тапсырманы орындау. «Жер-ана» мәтіні бойынша жұмыс. Жұптық жумыс. Сынып 4 адамнаң топтарға бөлінеді.

Сөздік жұмысын өткізу.

І кезең- Мәтінді мәнерлен оқып, аудару.

ІІ кезең- Рөлге бөліп оқу.

ІІІ кезең- Есімдіктерді теріп жазу, сентігін анықтау. (ол, сенің, менің, сол, бәріміздің).

Ол- сілтеу, атау, септік.

Сенің- жіктеу, ілік септік.

Менің- жіктеу ілік септік.

  • Бекіту.
  • Ұй тапсырмасы: 1-тапсырмада берілген бір қанатты сөз бойынша шағын шығарма жазу.

СӨЙЛЕСУ БӨЛІМІ

$
0
0

СӨЙЛЕСУ БӨЛІМІ

2-сабақ

Қоршаған ортаны қорғау.

  • Үйымдастыру кезеңі.
  • Сабақтың барысынайту.
  • Үй тапсырмасың тексеру.
  • Бекіту.
    1. 1-сабақта әтілген жаңа сөздермен есімдіктерді пайдалана отырып, ауызша сөйлемдерді кұрастыру.
    2. Жаңа сөздермен танысу.

Оқулықта берілген жаңа сөздермен сызбалар арқылы әр тұрлі сөз тіркестерін кұрастыру.

Зат есім+ етістік

Сын есім+ зат есім

  1. 1-тапсырмадағы мәтінді мәнерлеп оқып, түсініп, үш деңгейлітапсырмаларды орындау.
  2. 3-тапсырма. Қабырға газетіне бағдарлама жасау. Сынып төрт аламнан топтарға бөлініп (10 минут ішінде), «Табиғатты қорғау» тақырыбына меқтепте шығатын газеттің бағдарламасын дайындап жазу. Әр топ өзінің бағдарламасын қорғайды.

 

Таза ауамен демалайық

$
0
0
    • 2- сабақ

      Таза ауамен демалайық

      Жер- қазына

      • Үйымдастыру кезеңі.
      • Сабақтың барысынайту.
      • Үй тапсырмасың тексеру.
      • Бекіту.
        1. «Таза ауамен демалайық» тақырыбына суретпен жұмыс.

      І кезең- суретте бейнеленген барлық зат есімдерді теріп жасып, етістік тіркеп, сөз тіркестерін кұрастыру.

      ІІ кезең- сурет бойынша жоспар кұру.

      ІV кезең- суреттеу.

      1-тапсырмада берілген сөздерді пайдалану.

      1. 2-тапсырма. Жүптық жұмыс: а) «Бурабайә мәтіні бойынша диалог кұрастырып, өзара сөйлесу.

      ә)Мәтіннен есімдіктерді теріп жазып, ажырату.

      Ұй тапсырмасы. Жаңа сөздерді жаттау

Аңшылар

$
0
0

4-сабақ

Аңшылар

  • Үйымдастыру кезеңі.
  • Сабақтың барысынайту.
  • Үй тапсырмасың тексеру.
  • Сөздік жұмысын өткізу.
  • Бекіту.
    1. Зейнел- Габи Иманбаевтың шығармасынан үзіндіні оқып, түсіндіру. Бірнеше рет оқып, мазмұнын ауызша айту.
    2. Әңгімі бойынша рөлге бөліп, мәнерлеп оқу.
    3. Әнгімі ыт қойып, мазмұндама жазу.
  • Үй тапсырмасы. 2-тапсырма.

Нәтиже сабақ

$
0
0

Қорытынды бөлім

Нәтиже сабақ

  • Үйымдастыру кезеңі.
  • Сабақтың барысынайту.
  • А) Тест өткізу (5 минут).

Ә) Бақылау сұрақтарыны ауызша жауап беру (10 минут)

  • Бақылау диктантын өткізу (30 минут).

 

Новокаменный век (неолит)

$
0
0

Класс 6                                                                                                                                           Дата 

Тема:Новокаменный  век (неолит)

Цель: Обеспечить общее представление у школьников о неолите, как историческом этапе, заложившим основы производящих форм хозяйства

Задачи: Образовательная: создать условия для усвоения знаний о  периоде.

              Развивающая: создать условия для развития исторического мышления, умения работать индивидуально и в коллективе, формирования навыка составления схем

              Воспитательная: создать условия для воспитания уважительного отношения к обществу, как институту защиты и выживания человека, а также как гаранта самореализации людей.

Тип урока: комбинированный

Наглядные пособия:

Время: 45 мин.

                                                                                         Ход урока

1.Организационный момент

2.Проверка знаний полученных на предыдущих занятиях

Устный опрос

-Какие изменения произошли в эп мезолита

-Рассказать о жизни родовой общины

-Чем отличается земледелие от собирательства

-Орудия труда  в эп мезолита

Объяснение нового материала

               План

1.Неолитические стоянки

  1. Памятники неолита
  2. Переход к производящему хозяйству

Период неолита охватывает 5-3 тыс до н.э. В этот период был изобретен ткацкий станок. Поселения временные направления за животными.

            Поселения: Усть Нарым в ВКО, Зеленая балка в ЦК, Пеньки в СК, относятся к 5 тыс до н.э.

            На территории Казахстана найдены более 500 неолитических стоянок. Они имеют  небольшие сходства.  В Приаралье найден наконечник копий, плоские ножи, заостренный с 2 сторон.

СТОЯНКИ

Пеньки(СК)

Северное Прибалхашье

Караганда, Зел Балка (ЦК)

Жезказганский регион

ВК

Каменные рубила, плоские ножи, скребки из каменных пластин. Занятие людей-охота, рыболовство, собирательство

 Предметы из кремния:резцы, пластины, нуклеусы и наконечники стрел

Кости животных, занимались скотоводством. Осн занятие-охота.

150 стоянокЧеловека хоронили головой на запад. Вера в загробную жизнь

Мелкие каменные клинья, роль наконечников(копья, стрелы, ножи с рукоятками)+долота,  топоры

 

В эпоху неолита человечество делает еще больше открытий -начинает плести из прутьев изгороди. Развитие орудий труда отвело людей от зависимости природы. Прогрессивно развивается общество и сознания людей.

            Кр достижением стало изготовление глиняной (керамики) посуды.

            Именно поэтому эпоха неолита называется «эп глиняных горшков»

Рефлексия:

  1. Где в основном было скопление стоянок
  2. Какие важнейшие изменения, происходя в эту эпоху
  3. Почему Неолит называют эпохой глиняных горшков

Домашнее задание: пр 5, стр23-26 перессказ

Оценки за урок

 

 

Хозяйство и быт уйсунов

$
0
0

Класс 6                                                                                                                                     Дата     .

Тема: Хозяйство и быт уйсунов

Цель: Способствовать становлению понимания у школьников истории уйсунского государства, их хозяйственной деятельности и культуры, общественного устройства и вклада в общемировую историю

Задачи: Образовательная: Создать условия для усвоения знаний у школьников о государстве уйснов, памятниках культуры, а также знаний о хозяйстве и быте уйсунов

              Развивающая: Способствовать развитию навыка составления опорного конспекта, вести исследовательскую деятельность, умению формулировать вопрос и рабочую гипотезу, а также отработки навыка работа по карте

              Воспитательная: Создать условия для воспитания понимания значения и ценности исторических памятников для современной цивилизации и воспитании  эстетического вкуса

Тип урока: комбинированный

Наглядные пособия:

Время: 45 мин.

Ход урока

         1.Организационный момент

   2.Проверка знаний полученных на предыдущих занятиях

Устный опрос

-К какому времени относится письменные источники об уйсунах

-Опишите поселения уйсунов

-Какой титул носил правитель

-Скажите столицу уйсунов

-Что вы знаете об общественном устройстве

-Каковы были захоронения

  1. Объяснение нового материала

План

  1. Скотоводство уйсунов

Преимущественное развитие скотоводства

Уйсуны разводили все виды скота

Жетысу горная местность. Поэтому в качестве вьючных, тягловых, и транспортных животных широко разводили ослов и мулов. Тавро – метки для личного скота.

  1. Земледелие 

Земледелие существовало на зимовках

Растительная пища входила в постоянный рацион

Занимались как поливным, так и богарным(неполивным) земледелием(мотыги, плуги, зернотерки, ---семена культ растений)

Сеяли зерновые (просо и зерно), выращивали огородно –бахчевые культуры

В начале 1 тыс уйсуны больше переходят к оседлости, а в 3-5вв. кроме полеводства стали заниматься и садоводством.

Высокая продуктивность земледелия позволила перейти к оседлости, -- возведения жилищ из камня, саманный кирпич.

  1. Ремесло

Производство домашних и бытовых изделий. Тосканы (глубокие  чаши) инкрустации. Широкое использование кожи, из которой делали  посудк для жидких продуктов питания. Из кости делали пуговицы, булавки.Мужчины изготовляли предметы вооружения, сбрую, седла, арбы, строили дома, делали повозки+ плавка железа. Широкое  распространение получили виды ремесла: прядение, вышивание, выделка кожи, вещи из камня и кости.  Такие ценные камни как агат, изумрут, яшма использовались  при изготовлении бус, ожерелий. Золотые вещи украшались зернью- мелкими шариками, вставленными из бирюзы, сердолика.

  1. Обычаи, традиции и верования.

Уйсунские курганы:  скопление песка, дерна, камня.  Покойного клали на спину головой на восток.  По их представлениям, умерший оживал, поэтому ложили вместе и вещи.

Верили в потусторонний мир, были солнцепоклонниками. Могилы – 3-1 вв. до н.э.

Рефлексия:

  1. Какие виды скота уйсуны выращивали
  2. Какие вещи изготавливались для повседневного применения
  3. Как было развито ремесло. Расскажите о захоронениях

Домашнее задание: пр 17, стр79-84, пересказ

Оценки за урок

Кангюи

$
0
0

Класс 6                                                                                                                                     Дата      .

Тема: Кангюи

Цель: Дать учащимся знания о племенах кангюи, исторических источниках, территории, общественном устройстве, хозяйстве и быте, культуре и верованиях

Задачи: Образовательная: Дать учащимся основные сведения о древнейших племенах кангюях, проживающих на территории Казахстана

              Развивающая: Развить у учащихся мировоззрение, научить их самостоятельно оценивать факты и явления и анализировать исторические события

              Воспитательная: Воспитать чувство патриотизма к историческому прошлому

Тип урока: комбинированный

Наглядные пособия:

Время: 45 мин.

Ход урока

         1.Организационный момент

   2.Проверка знаний полученных на предыдущих занятиях

Самостоятельная работа. (прилагается). Совместная проверка работы(уч-ся читают по очереди вопрос и говорят ответ, затее считают количество правильных, разбаловка на доске)

  1. Объяснение нового материала

План

  1. Источники по истории
  2. Расселение кангюев
  3. Археологические памятники

        На прошлом уроке вы познакомились с темой уйсуны. Для закрнпления данного материала мы проведем небольшую самостоятельную работу, которая включает в себя тесты и 4 задания.

       Итак, а теперь  мы переходим к изучению еще одних древнейших племенах, проживающих на территории Казахстана – это  кангюи.

       Сейчас вы самостоятельно ознакомитесь с пр 18 стр 84

Вопросы

Ответы

  1. Исторические источники о кангюях

 

  1. Хронологический период
  2. Количественный состав
  3. Место расселения
  4. Археологическая культура
  5. Природные условия территории гос-ва кангюй
  6. Общественное устройство

Титул правителя

Титул 3 заместителей

      Титул 5 правителей, 5 владений

  1. Столица гос-ва кангюев
  2. Городища – центры городской культуры кангюев

 

«Авеста», Цянь Ханьшу, Исторические записки «Сыма Цзяня»

3-2 в. до н.э. – 5 в н.э.

600 тыс человек

Среднее течение Сырдарьи, р. Арысь и Талас

Кауншинская, Отрар-Каратауская, Жетыасарская

Степи, полупустыни, пустыни, предгорья, плодородные земли----земледелие, скотоводство

 

Великий хан

Визири

Малый хан

Битянь

Кок Мардан, Пушык Мардан

 и после его прочтения заполните таблицу, которая записана  на доске.

Проверка заполнения таблицы. Парный опрос для закрепления нового материала

Продолжение изучение темы . Групповая работа стр 90 по пр 19. Задания по группам (по 4 человека) Изучает хозяйство и быт кангюев

5 групп-5 тем                земледелие, скотоводство и промыслы, обработка металлов, торговля, культура и верования

Ребята должны проработать материал из учебника и кандидат от группы расскажет об основном, ребята  главное записывают.  Так все 5 групп.

Рефлексия:

Что нового вы узнали о племени кангюях

Каково их социальное положение и развитие

Домашнее задание: пр 18, 19, стр84-89 пересказ

Оценки за урок

Viewing all 866 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>