Quantcast
Channel: Қазақ тілі әдебиет | и рус.кл - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all 866 articles
Browse latest View live

Қазақстанның өндіріс орындары

$
0
0

САБАҚ №5

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның өндіріс орындары

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Өндірі орындарының аттарын толық меңгерту. Тақырыпқа байланысты әңгіме айтуға баулу.

Тәрбиелік: Қазақ тіліне деген қызығушылығын арттыру барысында тәрбиелі әңгімелер айту.

Дамытушылық: Сызбалармен жұмыс арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру.

Сабақтың әдісі: ізденушілік, көрнекілік, сұрақ- жауап, баяндау

Көрнекіліктер: суреттер, үлестірмелі қималар

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III.    Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Жаңа сөздермен жұмыс
  2. Сөздердің мағыналарын түсіндіру.
  3. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
  4. Берілген сөздер мен сөз тіркесін құрастыру.
  5. Сөйлемдер құру.
  6. Лексикалық тақырыпты сызба бойынша түсіндіру.

   

 
   

 

 

Өндіріс орындары

     
   
 
   

 

 

 

 

  1. Тапсырмаларды орындау.

1-тапсырма. Суреттерге қарап, әңгіме құрастыру.

Қазақстанда өндіріс орындары көп.

Мынау – тігін фабрикасы.

Мұнда не шығарылады?

Мұнда киім, етіктер жазғы жеңіл аяқ-киімдер тігіліп шығарылады, олар дайын болған соң дүкенге таратылады, дүкеннен адамдар өзеріне ұнаған затын сатып алады.

 

Мынау – шахта.

Мұнда не шығарылады?

Мұнда көмір өндіріледі. Көмірді әр қалаларға таратылып, халық жылу мерзімі басталар мезгілде көмірді сатып алады.

 

Мынау  - нан заводы.

Мұнда не шығарылады?

Мұнда нан және тәтті тоқаштар пісіріледі. Пісірілген нан дүкендерге апарылып, халыққа таратылады.

 

2-тапсырма. Суретке қарап, әңгіме айту.

3-тапсырма. Мәтінді толықтырып, мазмұнын айтып беру.   

 

  • Жаңа сабақты бекіту. Әр оқушы өз ұлты туралы айтып беру.
  • Үйге тапсырма беру.68-бет, 4-тапсырма
  1. Бағалау. Оқушыларды білімдеріне қарап, бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Қазақстанның табиғаты

$
0
0

САБАҚ №6

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның табиғаты

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Қазақстанның табиғаты туралы түсінік беру. Тақырып бойынша тапсырмалар орындап, ауызекі сөйлеуге баулу.

Тәрбиелік: Табиғатты қорғауға, сүюге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Сөйлемдерді өрбітіп, дамытып жазу арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың әдісі: көрнекілік, ізденушілік, сұрақ- жауап, әңгімелеу

Көрнекіліктер: суреттер, тірек кестелер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III.    Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Сөздік жұмысы.

   өндіріс – промышленность

   қазына – богатство

   көлік - транспорт

 

  1. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерлерге жазу.
  2. Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру.
  3. Сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру.
  4. Олардың ішінен тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.
  5. Сөйлемдер құрау.
  6. Тапсырмалармен жұмыс.

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын өз түсніктерімен жазу.

2-тапсырма. Мәтінді жазып, тәуелдік жалғауы бар сөздерге талдау жасау.

Үлгі: астанасы  астана + сы (т.ж.,3-жақ)

3-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру.

 

  1. Қазақстанның жаңа астанасын ата.

Астана қаласы

  1. Ол қай жерде орналасқан?

Ол Қазақстанның Солтүстік Қазақстанның Ақмола облысында орналасқан.

  1. Өндіріс орындары бар ма?

Онда өндіріс орындары көп.

  1. Қалада нелер салынып жатыр?

Жаңа, әдемі  ғимараттар, ықшамаудандар салынып жатыр.

  1. Астанаға кімдер көп келеді?

Астанаға Ресейден, шетелден  қонақтар көп келеді.  

 

  1. Лексикалық тақырып: «Қазақстанның табиғаты».
  2. Қорытындылау.
  3. Үйге тапсырма беру. Қазақстанның табиғаты туралы шағын мәтін жазып келу.
  4. Бағалау. Сабаққа қатысып отырған оқушылардың білімі бағаланады.

 

 

 

 

 

Нәтиже сабақ

$
0
0

Сабақтың тақырыбы:      Нәтиже сабақ

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Алған білімдерін тексеру, есепке алу.

Тәрбиелік: Отанға қызмет етуге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін тәрбилеу.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, іздендіру.

Көрнекіліктер: суреттер, тест сауалдары, үлетірмелі қималар, суреттер.

Сабақтың түрі: өткенді қайталау.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй жұмысын тексеру.

III.    Сабақтың барысын, мақсатын айту.

  1. Модуль бойынша алған білімдерін саралап, жіберілген кемшіліктеріне байланысты үйге қосымша тапсырма беру.

 

Тапсырмалар

  1. 1 – тапсырмадағы сұрақтарға жауап беру.
  2. 2 – тапсырмадағы тест сұрақтарына жауап беру.
  3. Мақал-мәтелдердің жалғасын табу.

 

  1. Отансыз адам - ...
  2. Отан өз ұлын ... .
  3. Туған жердей жер болмас ... .
  4. Туған жер - ... .
  5. Отан оттан да ... .

 

  1. Сабақты қорытындылау.
  2. Үйге тапсырма беру. Өткен тақырыптарды толық қайталау.
  3. Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау.

 

 

 

 

Қыс. Сын есім

$
0
0

Сабақтың тақырыбы:  Қыс. Сын есім

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Жыл мезгілдері туралы  туралы айта білуге үйрету.

2.Дамытушылық: Оқушылардың қисында ойлау қабілетін дамыту, сын есімдерді пайдаланып, тілдесу әрекеттерінің мақсатында пайдалану.

3.Тәрбиелік: Табиғатқа  деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту.

Сабақ көрнекілігі: Тақырыпқа сай сюжетті суреттер, грамматикаға байланысты сызбалар, түрлі түсті карточкалар.

ІV. Лексикалық тақырыппен жұмыс жасау.

1.Мәтінді оқу.

2.Аударма жұмысын жасау.

3.Реттік сын есімдерді табу.

4.Қыс мезгілі туралы айту.

V.Сөйлесу. 

1.Сөйлесуді жолдасымен оқыту.

2.Әр оқушыға жеке тапсырма беру.

3.Бірнеше оқушының жауабын тыңдау.

4.Кесте бойынша қыс мезгілі туралы айтқызу.

  1. Тапсырмалар.

1.Суретке қара.

2.Қыс мезгіліндегі құбылыстар туралы  біл.

3.Ереже дәптерлеріне сын есім туралы жазғызу.

 VII. Сөздікпен жұмыс.

Қыс – зима

Аяз – мороз

Сырғанау – кататься

Тон – шуба

Боран соғады – метет мемель

Шаңғы – лыжи.

Суытады - похолодает

 

VIII.Үйге тапсырма беру. 72-бет, 3-тапсырма. Сөздіктегі сөздерден сөз тіркестерін құрап жазу.

  1. IX. Жаңа сабақты қорытындылау.
  2. Бағалау. Сабаққа қатысып отырған оқушылар білімдеріне қарай бағаланады.

 

 

 

Абай Құнанбаев

$
0
0

САБАҚ №

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Абайдың кім екенін айтып, түсіндіру. «Абай Құнанбаев» тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру. Олармен сөз тіркестерін, с­өйлемдерді дұрыс құрауды үйрету.

Тәрбиелік: Қазақ ақындарын құрметтеуге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың сауатты жазуға, мәнерлеп түсініп оқуға жетелеу. Ой-өрісін, сөздік қорын молайту.

Сабақтың әдісі: ізденушілік, көрнекілік, сұрақ- жауап, әңгімелеу

Көрнекіліктер: Абайдың суреті, карточкалар

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III.    Сабақтың мақсатын, барысын айту.

 

IV.Сөздік жұмысы.

Ұлы – великий

Медресе – мусульманская духовная школа

өз бетінше – самостоятельно

мәдениет – культура

ынталы – прилежный

осында жүріп – находясь здесь

кейін – потом

жасынан – с детства

ақын - поэт

  1. Сөздер мен тіркесінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерге жазу.
  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
  3. Сөздер мен сөз тіркестерін, сөйлемдер құру.
  4. Лексикалық тақырып. Абай Құнанабаев туралы әңгімелеу.

 

  1. Тапсырмалармен жұмыс.

1-тапсырма.Өлеңді орыс және қазақ тілінде мәнерлеп оқу.

    2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, орыс тіліне аудару.

 

VII. Сабақты қорытындылау. Оқушыларды Абайдың табиғат лирикасына жазған басқа өлеңдерімен таныстыру. «Жаз», «Жазғытұрым», «Күз»

 

VIII.Оқушылардың білімін бағалау.

  1. Үйге тапсырма беру. 75-бет, 3-тапсырма (жазбаша), ережені қайталау.

 

 

 

 

 

Қысқы демалыс

$
0
0

САБАҚ №

Сабақтың тақырыбы: Қысқы демалыс

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Тақырып бойынша негізгі мәтінмен, сөйлесумен, тапсырмалармен жұмыс жүргізу. Байланыстырып сөйлеуге үйрету.

Тәрбиелік: Қысқы демалыс туралы әңгіме жүргізу.

Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін дамыту.

 

Сабақтың әдісі: ізденушілік, көрнекілік, сұрақ- жауап, баяндау.

 

Көрнекіліктер: суреттер, үлестірмелі қималар

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

 

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

 

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

 

III.    Сабақтың мақсатын, барысын айту.

 

IV.Лексикалық тақырыпты мұғалім сызба бойынша түсіндіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Тақырып бойынша үш деңгейлік тапсырмалармен жұмыс.

 

 

  1. Сабақты қорытындылау, бағалау.

 

VII.   Үйге тапсырма беру. «Қыс» тақырыбына әңгіме құрап, сын есімдердің астын сызу.

Сын есімнің  жиі кедесетін жұрнақтары

 

-қы, -кі

-ғы, -гі

 

-лық, -лік

-дық, -дік

-тық, -тік

 

-лы, -лі

-ды, -ді

-ты, -ті

 

-сыз, -сіз

 

қыс-қы, кеш-кі

жаз-ғы, күз-гі

 

қала-лық, әке-лік

туысқан-дық, шетелдік

жолдас-тық, президент-тік

 

тау-лы, өнер-лі

орман-ды, көл-ді

ұлт-ты, көрік-ті

 

ақыл-сыз, білім-сіз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқы киім

$
0
0

САБАҚ №

Сабақтың тақырыбы: Қысқы киім

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Тақырып бойынша мәтінмен, сөйлесумен жұмыс жүргізу, ауызекі сөйлеуге үйрету.

Тәрбиелік: Бір- бірін сыйлау әдебін сақтауға, мәдениеттілікке тәрбиелеу. Қыста жыл киініп, денсаулығын сақтауға шақыру.

Дамытушылық: Сөйлем құрау, қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың әдісі: ізденушілік, сұрақ- жауап, көрнекілік, баяндау

Көрнекіліктер: суреттер, кестелер

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV.Диологпен жұмыс.

 

  1. Мұғалім диологты түсінікті етіп оқиды.
  2. Оқушылар кезектесіп, екі-екіден оқиды, аударады.
  3. Диолог бойынша сұрақтар құрастыру.

2-тапсырма. Төмендегі сөздерге сын есімдерді қосып, олармен сөз тіркестерін құрау.

3-тапсырма. «Қысқы киім» тақырыбына шағын әңгіме құрау

 

  1. Жеке ,топтық тапсырмалар жұмысы
  2. Сергіту сәті.

VII.       Жұмбақ жарысы.

Әр топтан тақтаға бір оқушыдан шығады. Қай топтың оқушысы көп жұмбақ білсе, сол топ – жеңімпаз.

VIII.     Сабақты қорытындылау. Бағалау.

  1. Үйге тапсырма беру. Нәтиже сабағына дайындық.

 

 

Нәтиже сабақ

$
0
0

САБАҚ №

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік:  Модуль бойынша алған білімдерін саралау.

2.Дамытушылық: Тапсырмалар орындау арқылы қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.

3.Тәрбиелік: Сауатты, көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.

   Сабықтын көрнекілегі: Суреттер, кестелер.

 

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, іздендіру.

Көрнекіліктер: суреттер, слайдтар.

Сабақтың түрі: өткенді қайталау.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй жұмысын тексеру.

III.    Сабақтың барысын, мақсатын айту.

  1. Модуль бойынша алған білімдерін саралап, жіберілген кемшіліктеріне байланысты үйге қосымша тапсырма беру.

 

Тапсырмалар

  1. 1 – тапсырмадағы сұрақтарға жауап жаз.
  2. 2 – тапсырмадағы тест сұрақтарына жауап бер.

 

  1. Сабақты қорытындылау.
  2. Үйге тапсырма беру.

 

                              Кестені толтыр:

 

 

 

 

 

 

 


Көшеде.2с

$
0
0

Қазақ тілі

6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Көшеде.2с

Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын байыту.

Білімділік: Жаңа тақырып туралы білім беру.  Жаңа сөздерді меңгерту, осы сөздер арқылы сөз тіркестері мен сөйлем құруға дағдыландыру.

Дамытушылық: Жаңа сөздерді қатыстырып сөйлем, сөз тіркестерін  құрастыру арқылы оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөйлесім  дағдыларын арттыру.

Тәрбиелік: Өз елін, халқын сүюге тәрбиелеу. Көшені ластамауға, таза ұстауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

                                  Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау,                                  

                                                 білу.

  1. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

                                

  1. Өткен сабақты қайталау:
  2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
  3. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 
  4. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау. 4. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
  5. Ережелерді сұрау.
  6. Өткен тақырыптағы сөздіктерге мысалдар келтіру.
  7. Бағасы аз оқушылардан сөздікті жатқа сұрау.
  8. Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.

 

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:

 -Балалар, біз сендермен бүгінгі сабақта  « Көшеде »  деген тақырыпты жалғастырамыз.

  1. Сөздіктерді мұғалім оқиды.
  2. Мұғалімнің артынан қайталап оқу.
  3. Оқушылардың өздері оқиды.

Сөздіктерге сөз тіркесін,  сөйлем құрастырту.

2-тапсырма. Диалогтарды оқып, қазақ тіліне аударып, өзара сөйлесіңдер.                                     

 

3-тапсырма. Ән үйренейік.

                               - Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа тақырыптың атын дәптерлеріне жазыңдар.

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңдар. Мәтін бойынша сұрақтар қойып, сұрақтарын дәптерлеріне жазып алыңдар.

Бағасы аз оқушылар тақтамен жұмыс жасайды.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту:Жаңа сабақ бойынша оқушыларға сұрақтар қою:
  2. Көшеде адамдар қалай жүру керек?
  3. Көшені қандай етіп ұстау керек?
  4. Фонетика дегеніміз не?
  5. Үндестік заңы дегеніміз не?

4-тапсырма. (қосымша) Мына сөздерге фонетикалық талдау жасату.

 

Адамгершілік, сүйіспеншілік, талғампаздық

 

  1. Сабақты қорыту:

Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.

 

  1. Үй тапсырмасын беру:                                                                                                                             11-12-бет, 5-тапсырма. Сызба арқылы өз отбасың туралы әңгімелеңдер. Дәптерлеріне жазып келіңдер. Ережелерді қайталау.

 

 VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту,  мүмкіндігін айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Отбасымның демалысы.

$
0
0

                                                  Қазақ тілі                                                                                                                                             

                                                  6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Отбасымның демалысы.

Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын байыту.

Білімділік: Оқушылардың сөздің тура және ауыспалы мағынасында алған білімдерін қорыту, жүйелі сөйлеуге, тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету.

Дамытушылық: Тапсырмалар жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. Оқушылардың тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту.

Тәрбиелік: Адал достыққа, шыдамды болуға, ел намысын қорғай бәлуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

                                  Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау,                                  

                                                 білу.

  1. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

                                

  1. Өткен сабақты қайталау:
  2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
  3. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 
  4. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау. 4. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
  5. 16-бет, 1-тапсырма. Мәтінді мазмұндау.
  6. Мәтінге сұрақтар қою..
  7. Өткен тақырыптағы сөздіктерге мысалдар келтіру.
  8. Бағасы аз оқушылардан сөздікті жатқа сұрау.
  9. Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.

 

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:

1) -Балалар, біз сендермен бүгінгі сабақта  «  Отбасымның демалысы.»  деген тақырыпты  

     өтеміз.

2) Жаңа тақырып туралы кіріспе сөз.                                                                                                 3) Жаңа сөздерді тақтаға жазып қою, таныстыру, айтқызу. Есте сақтауларын қадағалау.

                                   

  1. Сөздіктерді мұғалім оқиды.
  2. Мұғалімнің артынан қайталап оқу.
  3. Оқушылардың өздері оқиды.

Сөздіктерге сөз тіркесін,  сөйлем құрастырыңдар.

Сенімді дос, момын оқушы, ұқыпты бала..

2-тапсырма. Диалогты пайдалана отырып, өзара сөйлесіңдер..                                     

3-тапсырма. Мәтінді қазақ тіліне аударыңдар.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту:Жаңа сабақ бойынша оқушыларға сұрақтар қою:
  2. Сен отбасыңмен қайда демаласың?
  3. Досыңның отбасы қандай?
  4. Отбасыңда неше адам?
  5. Досыңның отбасы қайда тұрады?

                               - Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа тақырыптың атын дәптерлеріне жазыңдар.

1-тапсырма. Берілген сөздерді сөз құрамына қарай талдаңдар. Олармен сөйлем құраңдар, дәптерлеріне жазып алыңдар.

Бағасы аз оқушылар тақтамен жұмыс жасайды.

 

 

  1. Сабақты қорыту:

Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.

 

  1. Үй тапсырмасын беру:                                                                                                                             18-бет, 4-тапсырма. Суретке қарап, досыңның отбасы туралы әңгәмелеңдер. Дәптерлеріне жазып келіңдер. Ережелерді қайталау.

 

 VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту,  мүмкіндігін айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаттығу жұмыстары.

$
0
0

Қазақ тілі

6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Жаттығу жұмыстары.

Сабақтың мақсаты: Басқа ұлт балаларына қазақ тілінен білім беру.

1)Білімділік: Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылау. Өткен  сабақтарында алған білімдерін тексеру. Сөздік қорларын молайту.

2)Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын байыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

3)Тәрбиелік: Балаларды адамгершілікке, инабаттылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Елін, жерін, Отанын құрметтей білуге үйрету.

 

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер, карточкалар, тірек схемалар.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

 

                                   Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі:1. Сәлемдесу.
  2. ҚР-ның әнұраны.
  3. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу, келмеу

                                              себебебін сұрау, білу.

  1. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
  2. Тіл дамыту сәтін өткізу.

 

  1. Өткен сабақты пысықтау: 1. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
  2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты

                                           меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.

  1. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін,                             

     сөздік қорын байқау.

  1. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
  2. 11-12-бет, 5-тапсырма. Сызба арқылы өз                               

                                                отбасың туралы әңгімелесіңдер. Дәптерлеріне                         

                                             жазып келіңдер. №2 дәптерлерін тарату, №1        

     дәптерлерін жинап алу.    

  1. Әңгімеден 3-сөзді фонетикалық талдау жасау.
  2. Суретпен жұмыс.                               
  3. Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.

 

III. Жаңа сабақты қалыптастыру: -Балалар, біз сендермен бүгін өткен сабақтарымызға жаттығу жұмыстарын жасаймыз. Өткен сабақтарды қалай түсінгендерінді көрсетесіңдер. Түсінбеген жерлеріңді сұрап, бір-бірімізге түсіндіреміз.

  1. Фонетиканы, үндестік заңын еске түсіру, қайталау.
  2. Өткен тақырыпта өткен сөздіктерге мысал келтіру, жатқа айту.
  3. Сұрақтарға жауап беру.
  4. Бағасы аз оқушыларға карточка тарату.
  • Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа

дәптерлеріне жазыңдар.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту:Тақтамен жұмыс жүргізу. 3-сөзді жіктеу, септеу, тәуелдеу. Сын есімге, зат есімге, көптік жалғауға мысал келтіру.

 

  1. Сабақты қорыту: Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу,сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату, сұрақтар қою. Түсінбеген жерлерін түсіндіру.

 

  1. Үй тапсырмасын беру: Сөздікті, ережелерді қайталау.

 

VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нәтиже сабақ

$
0
0

Қазақ тілі

6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ

Сабақтың мақсаты: Басқа ұлт балаларына қазақ тілінен білім беру.

1)Білімділік: Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылау. Өткен  сабақтарында алған білімдерін тексеру. Сөздік қорларын молайту.

2)Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын байыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

3)Тәрбиелік: Балаларды адамгершілікке, инабаттылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Елін, жерін, Отанын құрметтей білуге үйрету.

 

Сабақтың түрі: қайталау сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер, карточкалар, тірек схемалар.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

 

                                   Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі:1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу, келмеу

                                              себебебін сұрау, білу.

  1.    Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
  2.   Тіл дамыту сәтін өткізу.

 

  1. Нәтиже сабақ

Фонетиканы, үндестік заңын еске түсіру, қайталау.

  1. Өткен тақырыпта өткен сөздіктерге мысал келтіру, жатқа айту.
  2. Сұрақтарға жауап беру.
  3. Бағасы аз оқушыларға карточка тарату.
  • Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа

дәптерлеріне жазыңдар.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту:Тақтамен жұмыс жүргізу. 3-сөзді жіктеу, септеу, тәуелдеу. Сын есімге, зат есімге, көптік жалғауға мысал келтіру.

 

  1. Сабақты қорыту: Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу,сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату, сұрақтар қою. Түсінбеген жерлерін түсіндіру.

 

  1. Үй тапсырмасын беру: Сөздікті, ережелерді қайталау.

 

VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

Шығарма. «Менің отбасым»

$
0
0

Қазақ тілі

6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Шығарма. «Менің отбасым»

Сабақтың мақсаты: Басқа ұлт балаларына қазақ тілінен білім беру.

1)Білімділік: Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылау. Өткен  сабақтарында алған білімдерін тексеру. Сөздік қорларын молайту.

2)Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын байыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

3)Тәрбиелік: Балаларды адамгершілікке, инабаттылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Елін, жерін, Отанын құрметтей білуге үйрету.

 

Сабақтың түрі: қайталау сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер, карточкалар, тірек схемалар.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

 

                                   Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі:1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу, келмеу

                                              себебебін сұрау, білу.

  1.    Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
  2.        Тіл дамыту сәтін өткізу.

 

  1. Шығарма. «Менің отбасым»

1.Менің отбасым.

2.Отбасымның мамандықтары

3.Алматы қаласы

4.Отан – отбасынан басталады.

 

  1. Сабақты қорыту: Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу,сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату, сұрақтар қою. Түсінбеген жерлерін түсіндіру.

 

  1. Үй тапсырмасын беру: Сөздікті, ережелерді қайталау.

 

VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Менің достарым.

$
0
0

Қазақ тілі

6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Менің достарым.

Сабақтың мақсаты:                                                                                                                   Білімділік:. Жаңа тақырып туралы мағлұмат беру. Жаңа тақырыпта өтетін сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс пайдалана білу. Оқушыларға әңгімені қазақ тілінде сипаттауға үйрету. Өздерінің мектептерін сипаттай білу.                                                                                                 

Дамытушылық: Жаңа тақырып арқылы оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөйлесім  дағдыларын арттыру. Сабаққа деген қызығушылықтарын үрдісті әдіс-тәсілдер арқылы арттыру,  танымдық  көзқарастарын дамыту.

Тәрбиелік: Ұлтжандылыққа, адамгершілікке, инабаттылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Өз достарың сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, сурет, карточкалар.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

                                  Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу  себебебін сұрау,                                  

                                                 білу.

  1. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

                                 

  1. Өткен сабақты қайталау:
  2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
  3. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 
  4. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.
  5. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
  6. Ережелерді сұрау. Сөздіктерге мысал келтіру.                                                           
  7. Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.

 

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:  

  • Оқушылар бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Менің достарым».                                           

               Жаңа сабақты түсіндіру әдісін қолдана отырып түсіндіремін, аудармасын айтамын,                   

              оқушыларға қайталатамын, мысал келтіртемін.    

 

              Сөздікпен жұмыс                                  

               Іс –дело                                                              мінезі жұмсақ-мягкий характер

Жолдастық-дружба                                         мінезі шапшаң

Қадір-қасиет                                                      қатты сөзге келмеу

Оқу озаты-отличник учебы                   

                                      

             1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып сұрақтарға жауап беріңдер.

 

             2-тапсырма. Мәтінде берілген мақал-мәтелдерді аударып,жатқа айтыңдар. Мәтіндегі                          

    қарамен жазылған сөздердің мағынасын анықтап сөз тіркестерін құрату.

 

 

 

 

 

 

         

              

          

 

       
   
 
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Сабақты қорыту:

Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.

 

  1. Үй тапсырмасын беру:

                  15-бет, 3-тапсырма. Берілген көп мағыналы сөздер мен  сөз тіркестерін құрату.

 

                                                                                                                                 

 VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту,  мүмкіндігін айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Менің достарым.2c

$
0
0

Қазақ тілі

6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Менің достарым.2c

Сабақтың мақсаты:                                                                                                                   Білімділік:. Жаңа тақырып туралы мағлұмат беру. Жаңа тақырыпта өтетін сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс пайдалана білу. Оқушыларға әңгімені қазақ тілінде сипаттауға үйрету. Өздерінің мектептерін сипаттай білу.                                                                                                 

Дамытушылық: Жаңа тақырып арқылы оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөйлесім  дағдыларын арттыру. Сабаққа деген қызығушылықтарын үрдісті әдіс-тәсілдер арқылы арттыру,  танымдық  көзқарастарын дамыту.

Тәрбиелік: Ұлтжандылыққа, адамгершілікке, инабаттылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Өз достарың сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, сурет, карточкалар.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

                                  Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау,                                  

                                                 білу.

  1. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

                                

  1. Өткен сабақты қайталау:
  2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
  3. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 
  4. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.                                   
  5. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
  6. Ережелерді сұрау. Сөздіктерге мысал келтіру.                 
  7. Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.

 

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:  

  • Оқушылар бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Менің достарым».

               Жаңа сабақты түсіндіру әдісін қолдана отырып түсіндіремін, аудармасын айтамын,                   

              оқушыларға қайталатамын, мысал келтіртемін.    

               3-тапсырма. Берілген көп мағыналы сөздер мен  сөз тіркестерін құрату.

 

4-тапсырма. Сызба бойынша өз досың туралы әңгімеле

 

                                   
     
           
 
 
   
 
     
       
 
     
 
       
 
         
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Жаңа сабақты бекіту:

                       - Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа тақырыптың атын дәптерлеріне жазыңдар. Енді жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындаймыз.

1-тапсырма. Мәтінді пайдалана отырып, өз мектебің туралы әңгімелеңдер, дәптерлеріне жазып алыңдар.

Бағасы аз оқушылар тақтамен жұмыс жасайды.                                                                                2-тапсырма. Сызбалар бойынша сөйлем құраңдар.

 

  1. Сабақты қорыту:

Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.

 

  1. Үй тапсырмасын беру:

14-бет, 1-тапсырма. Мәтінді мазмұндау

                                                                                                                                 

 VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту,  мүмкіндігін айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Екі дос.

$
0
0

Қазақ тілі

6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы:Екі дос.

Сабақтың мақсаты:                                                                                                                   Білімділік:. Жаңа тақырып туралы мағлұмат беру. Жаңа тақырыпта өтетін сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс пайдалана білу. Оқушыларға әңгімені қазақ тілінде сипаттауға үйрету. Өздерінің мектептерін сипаттай білу.                                                                                                 

Дамытушылық: Жаңа тақырып арқылы оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөйлесім  дағдыларын арттыру. Сабаққа деген қызығушылықтарын үрдісті әдіс-тәсілдер арқылы арттыру,  танымдық  көзқарастарын дамыту.

Тәрбиелік: Ұлтжандылыққа, адамгершілікке, инабаттылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Өз достарың сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, сурет, карточкалар.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

                                  Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу  себебебін сұрау,                                  

                                                 білу.

  1. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

                                 

  1. Өткен сабақты қайталау:
  2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
  3. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 
  4. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.
  5. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
  6. Ережелерді сұрау. Сөздіктерге мысал келтіру.                                           
  7. Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.

 

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:  

  • Оқушылар бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Екі дос».                    

               Жаңа сабақты түсіндіру әдісін қолдана отырып түсіндіремін, аудармасын айтамын,                   

              оқушыларға қайталатамын, мысал келтіртемін.   

              Сөздікпен жұмыс                

 

 Түйдей құрдас-ровесники

Жұбын жазбау-не расставаться

Қабақ шытыспау-не обижаться

Қадір тұту-ценить

Мойындау- сознаться          

                                                                   

             1-тапсырма. Мәтінді оқып, аударыңдар. Мазмұнын айтып беріңдер.

 

             2-тапсырма. Жақша ішіндегі сөздер мен сөз тіркестерін аударыңдар.

 

 

  1. Жаңа сабақты бекіту:

                         3-тапсырма. (қосымша) 1-тапсырмадағы мәтіннен зат есімді бір бағанға, сын         

                есімді бір                            

                 бағанға жазғызу

          - Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа тақырыптың атын дәптерлеріне жазыңдар. Енді жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындаймыз.

 

  1. Сабақты қорыту:

Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.

 

  1. Үй тапсырмасын беру:

17-бет, 4-тапсырма.Жаңылтпашты жаттап алу.

                                                                                                                                 

 VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту,  мүмкіндігін айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Екі дос.2с.

$
0
0

Қазақ тілі

6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы:Екі дос.2с.

Сабақтың мақсаты:                                                                                                                   Білімділік:. Жаңа тақырып туралы мағлұмат беру. Жаңа тақырыпта өтетін сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс пайдалана білу. Оқушыларға әңгімені қазақ тілінде сипаттауға үйрету. Өздерінің мектептерін сипаттай білу.                                                                                                  

Дамытушылық: Жаңа тақырып арқылы оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөйлесім  дағдыларын арттыру. Сабаққа деген қызығушылықтарын үрдісті әдіс-тәсілдер арқылы арттыру,  танымдық  көзқарастарын дамыту.

Тәрбиелік: Ұлтжандылыққа, адамгершілікке, инабаттылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Өз достарың сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, сурет, карточкалар.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

                                  Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау,                                  

                                                 білу.

  1. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

                                

  1. Өткен сабақты қайталау:
  2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
  3. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 
  4. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.
  5. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
  6. Ережелерді сұрау. Сөздіктерге мысал келтіру.
  7. Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.

 

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:  

  • Оқушылар бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Екі дос».

               Жаңа сабақты түсіндіру әдісін қолдана отырып түсіндіремін, аудармасын айтамын,                   

              оқушыларға қайталатамын, мысал келтіртемін.   

              Сөздікпен жұмыс. Осы сөздер арқылы диалог құрастырту      

 

 Түйдей құрдас-ровесники

Жұбын жазбау-не расставаться

Қабақ шытыспау-не обижаться

Қадір тұту-ценить

Мойындау- сознаться          

 

3-тапсырма. Мәтінде 1-тапсырмада қарамен жазылған сөздердің  синонимдерін тауып жазғызу.

 

5-тапсырма. Сұрақтарға жауап бергізу

1.Сенің досың бар ма?

2.Оның аты кім?

3.Досың неше жаста?

4.Нешінші сыныпта оқиды?

5.Ол қалай оқиды?

6.Оның мінезі қандай?

7.Ол немен шұғылданады?

8.Ол қандай дос

                                                                   

  1. Жаңа сабақты бекіту:

                         3-тапсырма. (қосымша) Төрт жалғауды еске түсіріп, әр түріне бір бір мысал                                     

                   келтірту

          - Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа тақырыптың атын дәптерлеріне жазыңдар. Енді жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындаймыз.

 

  1. Сабақты қорыту:

Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.

 

  1. Үй тапсырмасын беру:

16-бет, 1-тапсырма.Мазмұндау

                                                                                                                                 

 VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту,  мүмкіндігін айту.

 

 

 

 

 

 

 

Досымның отбасы.

$
0
0

                                                  Қазақ тілі                                                                                                                                             

                                                  6-сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Досымның отбасы.

Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын байыту.

Білімділік: Оқушылардың сөздің тура және ауыспалы мағынасында алған білімдерін қорыту, жүйелі сөйлеуге, тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету.

Дамытушылық: Тапсырмалар жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. Оқушылардың тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту.

Тәрбиелік: Адал достыққа, шыдамды болуға, ел намысын қорғай бәлуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

                                  Сабақтың барысы:

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
  2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау,                                 

                                                 білу.

  1. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

                                

  1. Өткен сабақты қайталау:
  2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
  3. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 
  4. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау. 4. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
  5. 16-бет, 1-тапсырма. Мәтінді мазмұндау.
  6. Мәтінге сұрақтар қою..
  7. Өткен тақырыптағы сөздіктерге мысалдар келтіру.
  8. Бағасы аз оқушылардан сөздікті жатқа сұрау.
  9. Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.

 

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:

1) -Балалар, біз сендермен бүгінгі сабақта  « Досымның отбасы »  деген тақырыпты  

     өтеміз.

2) Жаңа тақырып туралы кіріспе сөз.                                                                                                 3) Жаңа сөздерді тақтаға жазып қою, таныстыру, айтқызу. Есте сақтауларын қадағалау.

                                    араласу - общаться

                                   сабырлы - спокойный

                                  ұқыпты - аккуратный

                                 шыдамды – терпеливый

                                ақкөңіл - искренний

                               сенімді – верный

                              әдепті – воспитанный

                             момын – кроткий

                            алау – костер

                           тұтату, жандыру – разжешь

 

 

 

  1. Сөздіктерді мұғалім оқиды.
  2. Мұғалімнің артынан қайталап оқу.
  3. Оқушылардың өздері оқиды.

Сөздіктерге сөз тіркесін,  сөйлем құрастырыңдар.

Сенімді дос, момын оқушы, ұқыпты бала..

2-тапсырма. Диалогты пайдалана отырып, өзара сөйлесіңдер..                                     

3-тапсырма. Мәтінді қазақ тіліне аударыңдар.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту:Жаңа сабақ бойынша оқушыларға сұрақтар қою:
  2. Сенің досың қай жерде тұрады?
  3. Досыңның отбасы қандай?
  4. Досың қанша жаста?
  5. Досыңның отбасы қайда тұрады?

                               - Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа тақырыптың атын дәптерлеріне жазыңдар.

1-тапсырма. Берілген сөздерді сөз құрамына қарай талдаңдар. Олармен сөйлем құраңдар, дәптерлеріне жазып алыңдар.

Бағасы аз оқушылар тақтамен жұмыс жасайды.

 

 

  1. Сабақты қорыту:

Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.

 

  1. Үй тапсырмасын беру:                                                                                                                             18-бет, 4-тапсырма. Суретке қарап, досыңның отбасы туралы әңгәмелеңдер. Дәптерлеріне жазып келіңдер. Ережелерді қайталау.

 

 VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту,  мүмкіндігін айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұлттық команда

$
0
0

08.12.2017ж

Пән  мұғалімі: З. Джумадуллаев                                                          Тексерілді

                                                                                                                 Директордың оқу ісі жөніндегі

                                                                                                                 орынбасары                  Р. Ермаханова

 

                                                              Қысқа  мерзімді  жоспар

 

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 7 «В»

Сабақтың  тақырыбы

Ұлттық  команда

Оқу мақсаттары

7.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну,ақпараттың өзектілігін

 анықтау.

 

7. А3 Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту.

 

7.О1 Кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты    түсіну, қолдана білу.

 

7. Ж4 Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну.

Сілтеме

Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы

Жетістік критерийлері:

Оқушының төменгі жетістігі: тақырыпқа қатысты мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты таба алады.

 

Оқушының орта жетістігі: сабақ барысында мәтіндерді талдау, сипаттау арқылы  ұ     ұлттық команда киімі жайлы толық ақпарат бере алады.

 

Оқушының жоғары жетістігі: тақырып көлемінде шағын сөйлемдерді құрау арқылы сөйлесімге түседі, ұлттық команда киімі туралы тың ақпараттар бере алады.

Жаңа сөздер

Ұлттық нақыш, жанкүйер, өлшем, шақ келді / шақ емес, жарасу / жараспау.

Сабақта қолданылатын

материалдар:

Интербелсенді тақта, ноутбук, слайдтар, А 4 парағы, маркерлер, плакат, желімқағаздар, кесте.

Оқыту әдістері

 Сипаттау, талдау, әңгімелеу, сұрақ-жауап,  «Ыстық алақан» тренингі, коллаж, диалог,  «Ішкі және сыртқы шеңбер» техникасы.

Дереккөздер

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.

 

Тапсырмалар:

Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Тапсырма

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Оқушыларға психологиялық

ахуал туғызу

 «Ыстық алақан» тренингі. Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді.

Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Өткен сабақты

тексеру

Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды.

Тапсырманы айтады, тақырып

бойынша сұрақтарға жауап береді.

І Қызығушылықты ояту

Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызы-ғушылығын ояту мақсатында дайындаған слайдтарын көрсетеді, ой шақыру сұрақта-рын қояды: -  Балалар,  сендердің ұнататын ұлттық  командаларың бар ма? Олар қандай киім киеді? Ұлттық команда киімін сипат- тап  беріңдерші.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Ұлттық команда киімін сипаттайды.

ІІ Мағынаны тану.

1.Сөздікпен жұмыс. А)  Мұғалім  интербел-сенді тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын  айтады.  Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.

Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.

Айтылым. Дұрыс айтылуымен

ауызша жаттығу жүргізеді. 

 

2. Мәтіналды  жұмыс

А) Айтылым.  Оқулықтағы 1- тапсырманы орындатады.

Айтылым. Сұрақтарға жауап береді.

 

Ә) Жазылым. Оқулықтағы 2- тапсырманы орындатады.

Жазылым. Суретке қарап, мәтін құрайды.

 

3. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым.

Оқылым. Оқулықтағы 3 - тапсырманы орындатады.

Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді тыңдайды, тақырып қояды, жоспар құрады, сұрақтарға жауап береді.

 

Ә) Айтылым.  Оқулықтағы

4 - тапсырманы орындатады.

 

Айтылым. Көршісімен сұхбат құрады.

 

4. Сергіту сәті. 9- тапсырманы орындатады.

Коллаж дайындатады

«Қазақстан спортшылары» тақырыбында коллаж дайындайды.

 

5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Айтылым.  Оқулықтағы  6 - тапсырманы орындатады.

 

Айтылым.Досымен диалог құрады.

 

Ә) Оқылым. Оқулықтағы  7 - тапсырманы орындатады.

Оқылым.Сұхбатты рөлге бөліп оқиды.

ІІІ Ойтолғаныс

 Оқулықтағы 8 - тапсырманы орындатады.

Айтылым. Жағдаяттық тапсырманың шартын орындайды.

ІV Бекіту

« Есте сақта!» айдарымен берілген сөздер  мен сөз тіркестерін оқытады, талдатады.

Сөздер мен сөз тіркестерін оқиды,

талдайды.

V Бағалау

Формативті бағалау. Мұғалім оқушылар-

дың бағалауы бойынша өз ойларын айтқызып, қорытынды бағаны өзі қояды.

Оқушыларға аты-жөні жазылған        өзара бағалау парағын береді. Әр   аттың тұсына өз бағаларын қояды.

 

Оқушының аты-жөні

Баға

1

Айқын

    5

2

Айша

    5

 

VІ Үйге тапсырма

Оқулықтағы 5 - тапсырманы орындау.

Күнделікке жазып алады.

 

VІІ  Рефлексия

Күн шапақтары салынған  А 4 парағын таратады.

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін  күн шапақтарына жазып, тақтаға іледі.

 

 

 

 

 

 

 

Мектеп өмірі. Дауысты дыбыстар

$
0
0

Оқу-ісі жөніндегі орынбасары:

______________ Р.Ермаханова

Қысқа мерзімді жоспар

 

Пәні: Қазақ тілі

Мұғалімі:  Абдуразакова Д

Мерзімі: 23.11.2017

Сынып

4  «В»- сынып

Сабақтың тақырыбы

Мектеп өмірі.  Дауысты дыбыстар

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға мектеп өмірі туралы жалпы түсінік алуы, Отанға және туған елге деген сүйіспеншілік пен мақтаныш сезімін қалыптастыруы. Адамгершілікке, елжандылыққа бейімделуі. Ойлау, есте сақтау қабілетін,тілін,сөздік қорларын дамыту тапқырлыққа дағдыланады.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар дауысты дыбыстар туралы жалпы түсінік алады. Отанға және туған елге деген сүйіспеншілік пен мақтаныш сезімін қалыптастырады. Мектеп өмірі туралы айта алады. Ойлау, есте сақтау қабілетін дамытады.Оқушылар буын және оның түрлері туралы біледі. Мәтін туралы өз ойларын айта алады.

Сабақтың әдісі

«Серпілген сұрақтар», «Джиксо» «Өрмекшінің торы»

Пайдаланылған дереккөздер мен  ресурстар

А. Қайырбекова Алматы «Атамұра»2011 4 – сынып ,  Ғаламтор жүйелері.

АКТ, стикер,  маркер, постер

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Кіріспе

3 мин

«Шаттық шеңберін»

Ұйымдастырамын.

Шаттық шеңберінде оқушылар сәлемдесіп,бір-біріне гүл сыйлап тілек білдіріп орындайды

 

Ынталандыру

 

2 мин

Оқушыларды кәмпиттің түстері  арқылы топқа бөлемін

Оқушыларды кәмпиттің түстері арқылы топқа бөлінеді

 

 

5 мин

«Өрмекшінің торы» әдісі арқылы үй тапсырмасына байланысты сұрақ қоямын.

Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен сабақты естеріне алады, диалогтік қарым-қатынасқа түседі.Дауысты дыбыстарды айта алады

Басбармақпен бағалау.

 

Таныстырылым

4 мин

«Мектепте» тақырыбында суреттер (слайд).

Оқушылар суреттерден көргендерін айтады.

Өте жақсы

Қолдану

4 мин

«Дәптермен жұмыс» Оқулықтағы 1-тапсырманы үлгі бойынша жаздырамын

Оқулықтағы жуан буынды сөздерді және жіңішке буынды сөздерді бөліп жаза алады

 

Екі жұлдыз бір тілек

 

 

4 мин

«Оқулықпен жұмыс» «ДЖиксо»әдісі арқылы    2-тапсырманы орындатамын-сөйлемдерді толықтырып сөйлетемін

Сын тұрғысынан ойлауға арналған3- тапсырма беремін,топтық жұмыс орындатамын

Керекті сөздерді пайдаланып сөйлемді толықтырып айта алады

Сын тұрғысынан ойлауға арналған тапсырманы орындайды Ережені есіне түсіріп жаза алады  Жуан: а,о,ы,ұ,у ; Жіңішке: ә,ө,ү,і,е,и; Еріндік;о,ө,ұ,ү,у; Езулік:а,ә,е,ы,і,и; Ашық:а,ә,о,ө,е;  Қысаң:ұ,ү,у,ы,і,и;

 

 

 

5-мин

Сөйлемдерді толықтырып, асты сызылған сөздерді буынға бөліп жазуды тапсырамын.

 

Оқушылар сөйлемдерді толықтырып, асты сызылған сөздерді буынға бөліп жазады.

 

Мадақтау

 

 

8 мин

«Ойлан,  ізден ,  тап ! »

1.Кем  әріптерді  табу

2. Әріп  жұмбақ  шешу

«Түсін  мені»  ойыны

«Ұлы күн» тақырыбына 4-5сөйлемнен тұратын мәтін құрапжазаалады

Ынталандыру

Қорытынды

3 мин

Сабақты пысықтау мақсатында оқушыларды Серпілген сұрақтар әдісі арқылы  пысықтаймын

Сабақты пысықтау мақсатында оқушыларды постер қорғау тапсырмасын беремін

стикерлер

 

1 мин

Рефлексия. (Кері байланыс)Бағдаршам

Бүгінгі тақырып бойынша өз пікірлерін стикерге жазып, бағалау парағына жапсырады.

Бағалау парағы

 

1 мин

Үйге 5-тапсырмадағы сөздердің түбірін тауып жазуды түсіндіремін.

Күнделікке жазып алады.

 

 

             

 

Viewing all 866 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>