Қазақ әдебиеті 5-сынып
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин «Өзен»өлеңі
Сабақтың мақсаты: а)білімділік:Ы.Алтынсарин жайлы қысқаша мәлімет,өлеңінің мазмұнын меңгерту арқылы табиғаттағы,адам өміріндегі өзеннің атқарар жүгін таныту,өлеңді түсініп,мәнерлеп,көркем оқи білуге баулу,Ыбырай шығармаларының көркемдік ерекшеліктерін түсіне білу.ә)дамытушылық: оқушының ауызшы және тіл мәдениетінқалыптастыру,ақын тіліне деген көзқарасын білу,өлеңнің эстетикалық мәнін түсінуге,өзіндік талдау жасауға,шапшаңдыққа,тапқырлыққа,өз ойларын әдеби тілмен жеткізе білуге төселдіру,шығармашылық қабілетін дамыту.б) тәрбиелілік:адам өміріне жарап жатқан өзеннің пайдасын білуге,оны қорғауға,қоршаған ортаға құрметпен қарауға баулу,табиғатты сүю,туған жерін,елін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі мен тәсілдері: Ойтолғау,топтастыру,5 жолды өлең,түртіп алу әдістері.
Көрнекілігі:Ы.Алтынсарин портреті,өзен туралы мәліметтер,үлестірме қағаздар.
Пәнаралық байланысы: жаратылыстану,бейнелеу,қазақ тілі
Сабақтың өту барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі:
Сыныпты жергілікті өзен атауларымен топқа бөлу
1-топ «Жайық» 2-топ «Көшім»
2.Үй тапсырмасын сұрау.
Тапсырмаларды орындау арқылы жасырын сөзді табу.
1.Жайық: Махамбет кім?
2.Шаған: Соғыс өлеңі кімнің өлеңі?
3.Сарыөзен: «Қызғыш құс» өлеңін жатқа айту
4.Қараөзен: «Қызғыш құс» өлеңіндегі ақынның ойы қандай?
5.Қалдығайты: Махамбет қай жылдарда өмір сүрген?
6.Елек: Махамбеттің тағы қандай өлеңдерін білесің?
7.Деркөл: Исатай мен Махамбет бастаған ұлт-азаттық көтеріліс қай жылдарда болды?
8.Көшім: Махамбет өлеңдері неге тәрбиелейді?
-Оқушылар бұл тапсырмалардағы сөздер нені білдіреді?
-Өзендер
-Бұл өзендер БҚО-ның қай аудандарында ағып жатыр?
-Ендеше,бүгінгі жаңа сабағымыз Ы.Алтынсариннің «Өзен» өлеңімен танысамыз.
- « Табиғатпен тілдесейік» сұрақ-жауап әдісі
-Біздің айналамызды не қоршап тұрады?
-Табиғат
-Табиғат дегеніміз не?
-Айналамызды қоршаған ауа,су,жер
-Ендеше Ы.Алтынсариннің «Өзен» өлеңі лириканың қай түріне жатады?
-Табиғат лирикасына
- Жаңа сабақты түсіндіру.
Ы.Алтынсарин 1841 жылы 20 қазанда қазіргі Қостанай облысында туып,1889 жылы 30 шілдеде қайтыс болған.Ыбырай әкесі Алтынсары ерте қайтыс болып,атасы Балқожаның тәрбиесінде өседі.1864 жылы 8 қаңтарда мектеп ашылып , онда өзі мұғалім болады.Қазақ шәкірттеріне арнап оқулықтар жазады. «Қазақ хрестоматиясының» авторы - Алтынсариннің қаламынан туған аудармалар , өлеңдер , әңгімелер,мысалдар,ертегілер оқырман жүрегіне жол тауып жатыр.Ыбырай Алтынсариннің көрнекті шығармалары «Кел балалар оқылық», «Өнер білім бар жұрттар» ,«Асан мен Үсен», «Бай баласы мен жарлы баласы », «Әдептілік» т.б.
Ата-бабамыз «Жер-қазына,су-алтын,мал-байлық» деп айтып кеткен.Дариялар мен өзендердің,көлдердің жағалауларына,жалпы сулы-нулы жерлерге егін егіп,кең далада ,жайлауда төрт түлік мал өсірген.Аққан өзеннің суретін көрсете отырып, «Өзен » өлеңін мәнерлеп оқу.
5.Оқулықпен жұмыс
Ы.Алтынсариннің «Өзен» өлеңін мәнерлеп мұғалімнің оқуы
Сынып оқушыларына тізбектей оқытып шығамын.
6.Түртіп алу. Сөз мағынасын ашу.(сөздікпен жұмыс)
Өксіген-шөлдеген
Қынарда-жағасында,маңында
Жай-орын,қоныс
Жанабында-жанында
Дерт-ауру
-Өзен дегеніміз не?
-Балалар,Қазақстанда қандай өзендер бар ? Картадан кім көрсете алады?
-Өзіміздің жергілікті жерімізде тағы қандай өзендер бар?
-Өзен табиғатта,адам өмірінде қандай игілікке жарап жатыр?
-Өзеннің тіршілік үшін маңызы неде?
- Қосымша мәлімет
Өзен дегеніміз- табиғи жолмен жасалған арна арқылы ағатын су.Өзендердің барлығы бірдей,үлкені – кішісіне қарамай,мұздықтардан,көлдерден,бұлақтардан басталады.
Өзеннің басталар жерін – бастау деп атаймыз.
Өзеннің басталар жерінен құяр жерін ,ал құяр жеріне дейінгі аралықты өзен алыбы деп атайды.
Қазақстандағы ең ұзын,ең суы мол өзен –Ертіс ұзындығы-4242км.
Қазақстанда85мыңнан астам ірілі-уақты өзендер бар.Тобыл-1600км,Жайық-2428км,Есіл-2450км,Сырдария-2212км,Іле-1400км,Шу-1186км.
Пайдасы:кеме жүзуге,жүк тасмалдауға пайдалы.Ертіс өзенінің суын электр энергиясын өндіруге пайдаланады.
Елбасының Н.Ә.Назарбаевтың халыққа жолдаған «Қазақстан-2050»стратегиялық жолдауындағы бағыттардың бірі экологияға арналып отыр.Қоршаған ортаны ластауға,экологиялық қалыпты жағдайды булдіруге жол бермеуге зор көңіл бөлінген.
- Суға байланысты тыйым сөздер
- Кешқұрым құдықтан су алма
- Суды қарызға сұрама
- Бір-біріңе су шашуға болмайды
- Судың бетін ашық қалдыруға болмайды
9.Топтық жұмыс (Әдебиет теориясы бойынша)
1топ: «Жайық»тобы өлең құрылысына қарай талдау.
Өлеңнің бір шумағына компазициялық талдау жасаймыз.
Авторы :Ы. Алтынсарин
Тақырып:Өзен.
Идеясы : Табиғатты қорғау, өзеннің сұлулығын суреттеу.
Жанр: Өлең.
Шумағы :4
Тармағы:18
Тау // лар // дан ө // зен а // ғар сар // қы // ра // ған.-а
Ай// на// дай сәу// ле бе// ріп жар// қы //ра//ған.-а
Жел соқ //са, ыс // тық соқ // са, бір // лып // та,-б
А// ра //лап тау мен тас //ты ар// қы // ра// ған.-а
Бунақ-3
Ұйқас түрі-қара өлең
2-топ «Көшім» тобына
Он мың мал ай //дап өт // сең лай //қал //май // ды-а
Та //сы // са, су бар // ма // ған сай // қал //май //ды,-а
Та// сы // ған ө // зен су // дың қу // а // ты // мен-б
Көк шал // ғын шөп біт// пе // ген жай қал // май // ды-а
- Көркемдеуіш сөздермен топтық жұмыс
1-топ: «Жайық» тобы
Эпитет-заттың,құбылыстың өзгеше белгілерін көрсету.
Тілсіз тұрған тоғайлар,көк шалғын шөп.
2-топ «Көшім» тобы
Теңеу-көркемдеп суреттеуде затты,құбылысты екінші зат,құбылыспен салыстырып бейнелеу.
Айнадай сәуле беріп жарқыраған
Салыстыру
Ыбырай өлеңдеріндегі өзеннің суреттелуі
|
Ұқсастығы
|
Қазіргі өзен жағдайы
|
Мал айдаса лай қалмайды,мөлдір,суы мол,жағасы ну,көк шалғын жайылым
|
Түссіз,тұщы,балықты.
Шаруашылыққа маңызды.Тіршілікте қажетті.
|
Мал айдаса лай болады,Суы лас әрі аз,Жағасы жұтаң,балығы аз.
|
11.Сөздерді сәйкестендіру
Орман Ауру
Дерт Маңында
Сай Күш
Жағасында Байқау
Сынау Жыра
Қуат Тоғай
- Сабақты қорытындылау
Қазақстан,туған жерім-киелім
Қастерлеймін,басымды да иемін
Табиғатың-таптырмас жан байлығым
Бәрін-бәрін аялаймын,сүйемін-демекші бүгінгі сабағымызды мынадай тапсырмалар орындау арқылы қорытындылаймыз.
Әр топқа орындау үшін жеке тапсырмалар беру
1-топқа
1-тапсырма 5 жолды өлең құрастыр
Зат есім-
Сын есім-
Етістік-
2-тапсырма Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың?
2-топқа
1-тапсырма Ы.Алтынсарин кім?
Топтастырып жазу
2-тапсырма
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Сен үшін қай бөлім қызықты болды?
- Үйге тапсырма
1.Ы.Алтынсариан шығармашылығы мен « Өзен» өлеңін жаттау.
2.Өзен тақырыбына шығармашылық жұмыс ағып жатқан өзеннің суретін салу.
- Сабақты бекіту,бағала