Quantcast
Channel: Қазақ тілі әдебиет | и рус.кл - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all 866 articles
Browse latest View live

Қазақ тілі 7 сынып. Жазғы демалысқа арналған бағдарламалар

$
0
0

Сөйлесу бөлімі

2-сабақ

Жазғы демалысқа арналған бағдарламалар

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. «Ұмытылмас демалыс» мәтінін түсініп оқып, үш деңгейлі тапсырмаларды орындау.
  3. 2-тапсырма. Берілген диалогті оқып, еткен шақта тұрған етістіктерді теріп жазып, шақ түрлерін ажырату.
  4. Сабақты қорытындылау.
  5. Үй тапсырмасы. 3-тапсырма. Шетелде белгілі бір бағдарламамен жазғы демалысты өткізу мүмкіндігі туып жатса, қандай елді таңдайтындығы туралы әңгімелеп, мәтін жазу.

Қазақ тілі 7 сынып. Табиғат аясында демалу

$
0
0

3-сабақ

Табиғат аясында демалу

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. «Табиғат аясында демалу» мәтінін оқып, мазмұның айту.
  3. 2-тапсырма. Керекті сөздерді қойып жазу.
  4. 3-тапсырма. Берілген зат есімдерден туынды сын есімдер жасап, жұрнақтарын анықтау, түбір мен қосымшаның үндесуін ажырату.
  5. 4-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру.
  6. 5-тапсырма. Табиғат аясында демалудың қай түрін таңдар едің? Тірек сызба бойынша әңгімелеп беру.
  7. Сабақты қорытындылау.
  8. Үй тапсырмасы. Қайталау.

 

 

Қазақ тілі 7 сынып. Жазғы демалысты жоспарлау

$
0
0

4-сабақ

Жазғы демалысты жоспарлау

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. Сөйлемді дұрыс құрау.
  3. 2-тапсырма. Мәтіндегі негізгі ойды тауып, ат қою.
  4. 3-тапсырма. Мәтіннен сын есімдерді теріп алып, екі бағанға негізгі және туынды түрлерін ажыратып жазу.
  5. 5-тапсырма. Жазғы демалысыңда қайда баруды жоспарлар едің? Тірек сызбаны толықтырып, өзара әңгімелесіңдер.
  6. Сабақты қорытындылау.
  7. Үй тапсырмасы. 4-тапсырма. Мәтіннен алынған сөйлемдердің қай уақытқа тәуелді екендігін тауып, етістіктің шақтарын анықтау.

Үлгі: Орман-тоғайлары жақсы жерден лагерьлер ашылды. - Өткен шақ, жедел өткен шақ.

 

 

Қазақ тілі 7 сынып. Жазғы демалысымды кімдермен өткіздім?

$
0
0

5-сабақ

Жазғы демалысымды кімдермен өткіздім?

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. Берілген сөйлемдерді дұрыс құрау. Дұрыс жауап үлгісі:

Мен жазғы демалысымды...                ата-анаммен өткіздім.

Соның ішінде ұнағаны...            суға шомылғанымыз.

Лагерьге де...                                 бардым.

Мен бассейнге...                                     түстім.

Жазғы демалыс...                                  қызықты өтті.

Достарым шетелде...                            қыдырды.

Мен ата-әжеме...                                    барып келдім.

Жазғы демалыста...                     көп шаралар өтті.

 

  1. 2-тапсырма. Жақшаны ашып, сөйлем құрау.
  2. 4-тапсырма. Берілген диалогті оқып, жазғы де­малысты кіммен өткізгендерін айтып беру. Қарамен жазылған сөздің қандай сөз табы екендігін анықтау.

- Жазғы демалыс та аса ұзақ болмаған сияқты (Күшейткіш үстеу).

- Иә, айтпақшы, қайда қыдырдыңдар?

- Көкшетауға бардық. Өте күшті әсер алып қайттым (Күшейткіш үстеу).

- Кіммен бірге қыдырдың?

- Достарыммен, Ерік пен Асан - үшеуіміздің отбасымыз бірге барды.

- Қызықты өткен шығар, иә?

- Әрине, тым асырғаным емес, бірақ ең тамаша жерлерді араладық. (Күшейткіш үстеу).

  1. 5-тапсырма. Жазғы демалысты кіммен өткізгендері туралы әңгімелеу.
  2. Сабақты қорытындылау.
  3. Үй тапсырмасы. 3-тапсырма. Берілген тіркестердегі сын есімдердің жұрнақтарын анықтау. Сөз тіркестерінен сөйлемдер құрау.

Үлгі: Қақпаның сыртында қабаған ит жатыр.

 

 

Қазақ тілі 7 сынып. Жаз мезгілі - демалысқа қолайлы кез

$
0
0

6-сабақ

Жаз мезгілі - демалысқа қолайлы кез

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.
  3. Жаз айларын атаңдар.
  4. Ең ұзақ күн жаздың қай айында?
  5. Жаз мезгілінің басқа жыл мезгілдерінен айырмашылығы қандай?
  6. Жаз мезгілі демалысқа неге қолайлы?
  7. 4-тапсырма. Суреттегі қай мезгілді ұнататыны ту­ралы әңгімелеу. Әр мезгілге сипаттама беру.
  8. Сабақты қорытындылау.
  9. Үй тапсырмасы. 2-тапсырмадағы берілген сөздерге фонетикалық талдау жасау. 3-тапсырмадағы берілген жаңылтпаштарды жаттап алу.

 

Қазақ тілі 7 сынып. Нәтиже сабақ

$
0
0

7-сабақ

Нәтиже сабақ

  1. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Тест және бақылау тапсырмаларын орындау.
  2. Тест сұрақтарына жауап беру.
  3. 1. Туынды сын есімнің қандай сөз табынан екенін табыңдар. Ұялшақ бала.
  4. зат есім
  5. сын есім
  6. сан есім
  7. етістік
  8. Өткен шақтың қанша түрі бар?
  9. 3 түрі
  10. 4 түрі
  11. 5 түрі
  12. 6 түрі
  13. Сөйлемдерден күшейткіш үстеуді табыңдар.
  14. Олар өрең жетті.
  15. Демалысты өте жақсы өткізді.
  16. Сапардан кеш келді.
  17. Оқушылар жоғары көтерілді.
  18. Демалуға ең қолайлы кез қайсысы?
  19. көктем
  20. қыс
  21. жаз
  22. күз
  23. Дұрыс тәуелденген қатарды табыңдар.
  24. Менің демалысың.
  25. Оның демалысы.
  26. Біздің демалысым.
  27. Сендердің демалысымыз.
  28. Қазақтың Швейцариясын табыңдар.
  29. Алматы
  30. Астана
  31. Көкшетау
  32. Қарағанды
  33. Шетелге баруға арналған ең танымал жазғы бағдарлама қалай аталады?

А. «Бал ал ар демалысы»

В. «Оқушы айнасы»

  1. «Демалыс кезі»
  2. «Оқу және демалыс»
  3. Жедел өткен шақтың жасалу жолын табыңдар.
  4. -ды, -ді, -ты
  5. -ған, -ген, -қан, -кен
  6. -атын, -етін, -йтын
  7. -ар, -ер, -р
  8. Туынды сын есімі бар сөйлемді табыңдар.
  9. Балалар далада ойнап жүр.
  10. Олар жазғы киімдерін киді.
  11. Көшеде жарық жанып түр.
  12. Алыстан бір дауыс естілді.
  13. Мен жазғы демалысымды... бірге өткіземін. Көп нүктенің орнына көмектес септігіндегі сөзді қойыңдар.
  14. үйде
  15. мектептен
  16. ата-анаммен
  17. лагерьде

ІІ. Бақылау сұрақтарына жауап беру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақ тілі 7 сынып. Еттен жасалатын тағамдар

$
0
0

VIII МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: Ұлттық тағамдар

Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

Модульге кіру Лексикалық тақырып Бекіту. «Еттен жасалатын тағамдар»

45 минут

Сөйлесу

2-сабақ

«Сыйлы қонақтарға берілетін тағамдар» мәтінімен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар

Жаттығуларды орындау

45 минут

3-сабақ

«Нан тағамдары» мәтінімен жұмыс. Жаттығу жұмыстары

Жұмбақтарды шешу

45 минут

4-сабақ

Тіл дамыту

Деңгейлік

тапсырмалар

Жаттығуларды

орындау

45 минут

5-сабақ

«Қымыз» мәтінімен жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар

Жаттығулармен жұмыс

Жаңылтпаштармен жаттығу

45 минут

Қорытынды

6-сабақ

1. Тест

2. Бақылау сұрақтары

45 минут

 

 

Кіріспе бөлімі

1-сабақ

Еттен жасалатын тағамдар

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. Сөздік жұмысы.
  3. 1-тапсырма. Сөз және сөз тіркестерімен танысып, сөйлем құрау.

соғым сою - забой скота на зиму

қуырдақ - жареное мясное блюдо

қазақша ет - мясо по-казахски

күздік - осенний забой скота

қазы - изысканное кушанье наподобие колбасы из брюшной и реберный части конской туши

жал - продолговатое отложение жира в подгривной части конской туши

жая - мясо, прослоенное жиром

  1. 2-тапсырма. Мәтінді оқып, күрделі сөздерді теріп жазу. Этнолингвистикалық атауларды анықтау.
  2. 3-тапсырма. Диалогті толықтырып, өзара сөйлесу.
  3. 4-тапсырма. Сөздердің түсініктемесін белгілеу. Жауап үлгісі:

Сөз

Түсініктемесі

1. Күздік -

1. күз айында сойылатын мал.

2. Қуырдақ -

2. жүрек, ет, өкпе, бауырды, майлы ішек-қарынды араластырып қуырылған тағам.

3. Соғым -

3. түйе, жылқы, сиыр сияқты ірі малдың сойылуы.

4. Қазақша ет -

4. пісірілген ет, қазақ халқының ең басты тағамы.

  1. Сабақты қорытындылау.
  2. Үй тапсырмасы. Қайталау.

 

Қазақ тілі 7 сынып. Сыйлы қонақтарға берілетін тағамдар

$
0
0

Сөйлесу бөлімі

2-сабақ

Сыйлы қонақтарға берілетін тағамдар

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. «Қазақша ет» мәтінін түсініп оқып, үш деңгейлі тапсырмаларды орындау.
  3. 2-тапсырма. Берілген сөйлемдерді түсініп оқып, мәтін құрап жазу.
  4. 3-тапсырма. Диалог бойынша өзара сөйлесу.
  5. Сабақты қорытындылау.
  6. Үй тапсырмасы. Қайталау.

Қазақ тілі 7 сынып. Ұлттық киім

$
0
0

XI МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: Ұлттық киім

Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

Модульге кіру Лексикалық тақырып Бекіту. «Ұлттық киім»

45 минут

Сөйлесу

2-сабақ

«Сырт киімдер» мәтінімен жұмыс Суретпен жұмыс Жаттығуларды орындау

45 минут

3-сабақ

«Киімге қатысты тыйымдар» мәтіні Жаттығу жұмыстары

45 минут

4-сабақ

«Қазақтың ұлттық бас және аяқ киімдері»

Деңгейлік тапсырмалар

Жаттығуларды орындау

45 минут

5-сабақ

Тіл дамыту

Жаттығуларды орындау

45 минут

Қорытынды

6-сабақ

1. Тест

2. Бақылау сұрақтары

45 минут

 

 

Кіріспе бөлімі

1-сабақ

Ұлттық киім

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. Мақал-мәтелдермен танысып, мағынасын түсіндіру.
  3. 2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, әңгімелеу.

3.3-тапсырма. Тірек сызба негізінде «Киімдердің әлеуметтік дәрежесі» деген тақырыпқа әңгіме құрастыру.

  1. 4-танеырма. Мәтін бойынша үш деңгейлі тапсыр­маларды орындау.
  2. Сабақты қорытындылау.
  3. Үй тапсырмасы. Қайталау.

 

 

 

 

Қазақ тілі 7 сынып. Сырт киімдер

$
0
0

Сөйлесу бөлімі

2-сабақ

Сырт киімдер

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. Сөздік жұмысы. Сөздік

бағалау - ценить

иық - плечо

құрмет - уважение

сый - подарок

қатынас - отношение

  1. 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, мазмұның жазбаша әңгімелеу.
  2. 2-тапсырма. Диалогті сұрақтармен толықтырып, өзара сөйлесу.

Жауап үлгісі:

- Шапан қандай киім?

- Қазақстан мен Орта Азия халықтарына тән ұлттық сырт киім.

- Ол неден тігіледі?

- Оны қалың матадан, арасына жүн, мақта салып тігеді.

- Шапанның қандай түрлері болады?

- Оның тік жағалысы және қайырма жағалысы болады.

- Шапанға қатысты қандай дәстүр бар?

- Шапанға қатысты дәстүр - оны сыйлы адамдарға, қонақтарға, үлкен кісілерге сыйлық ретінде береді.

  1. 3-тапсырма. Сурет бойынша әңгіме құрау.
  2. Сабақты қорытындылау.
  3. Үй тапсырмасы. 4-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру.

 

Қазақ тілі 7 сынып. Киімдерге қатысты тыйымдар

$
0
0

3-сабақ

Киімдерге қатысты тыйымдар

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. Қазақтың бас киіміне қатысты тыйымдарын түсініп оқып, есте сақтау. Дәптерлеріне жа­зып алу. Ашық райда тұрған етістіктерді табу.
  3. 2-тапсырма. Берілген сөйлемдерге сұрақтар құрау.

3.3-тапсырма. Сөйлемдердің екінші бөлігін мағынасына қарай тауып жазу.

1. Тақия -

2. Тақияны бір түсті матадан

3. Қыздар киетін тақиялар

4. Тақияға

1. дөңгелек, жеңіл бас киім.

2. дөңгелек төбелі етіп тігеді.

3. моншақ, асыл тастармен безендіріледі.

4. үкі тағылады.

  1. Сабақты қорытындылау.
  2. Үй тапсырмасы. Киімге қатысты тыйым сөздерді есте сақтау.

 

 

Қазақ тілі 7 сынып. Қазақтың ұлттық бас киімдері мен аяқ киімдері

$
0
0

4-сабақ

Қазақтың ұлттық бас киімдері мен аяқ киімдері

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. Кесте бойынша үш деңгейлі тапсыр­маларды орындау.

Деңгейлік тапсырмаларды «Жеке-топтық» оқыта үйрету ойыны арқылы жүргізуге болады.

Құрал-жабдығы:

  1. Бағалау парағы.
  2. Үш деңгейлі тапсырмалары бар парақтар.
  3. Жауап үлгілері.

Жетондар.

Ойынның жүру барысы

Бұл сабақта оқушылар өз даярлық деңгейіне қарай тапсырмалар таңдай алады. Әр оқушының алдында үш деңгейлі барлық сұрақтары бар парақтар жатады (өр парақта 2-3 тапсырмадан).

Оқушылар деңгейді таңдайды:

  • III деңгей тақырып бойынша алынған ақпаратты қолданып, жеткізе білуді талап етеді.
  • II деңгей сұрақтары бұл ақпаратты талдай білуін талап етеді.
  • I деңгей (едәуір күрделі деңгей) сұрақтары шығармашылық сипаттағы тапсырмалардан тұрады, мұнда оқушылар ақпаратты бағалап, ол туралы өз пікірін білдіріп, оны негіздеп, дәлелдей білуі тиіс. Жауаптар әр деңгейдің ішінде бес балдық жүйемен бағаланады.

Оқушыларға өздеріне тиісті деңгейді таңдап алуға уақыт беріледі (2-3 минут). I деңгейді тандап алған балалар бөлек отырады (оларға көбірек уақыт беріледі). Әрбір сұраққа не­месе тапсырмаға дайындалу үшін оқушыларға 5-7-10 ми­нут уақыт беріледі. Оқушылар екі-екіден отырады. II және III деңгей тапсырмаларын таңдап алғандар бір-біріне бірінші сұрақ бойынша жауап береді. Содан соң, мұғалімнен жауап үлгілерін алып, сыныптастарының жауабын салыстырады да, бағалау парағына бір-біріне баға қояды.

Мұғалім дайындық барысында оқушыларға көмек бере алады. I деңгей тапсырмасын алған оқушылардың жауабын мұғалім өзі тексеріп, бағалайды. Бұдан әрі 2, 3-сұрақтардың жауаптары да осы үлгімен дайындалады.

Жұмыс аяқталған соң, II және III деңгей тапсырмалары­мен жұмыс істеген оқушылар әр сұраққа қойылған бағалары негізінде өз сыныптастарына бір ортақ баға шығарып, оны да бағалау парағына енгізіп, мұғалімге өткізеді.

I деңгей тапсырмаларымен жұмыс істеген оқушылардың бағалау парағын мұғалім өзі толтырады.

  1. 2-тапсырма. Керекті жалғауларын қойып, көшіріп жазу.

Жауап үлгісі:

1) Қазақтың ұлттық аяқ киімдері табиғи былғарыдан тігілген.

2) Ою-өрнектермен әшекейленген.

3) Негізгі ою-өрнектер өсімдік, жануар тектес болған.

  1. Сабақты қорытындылау.
  2. Үй тапсырмасы. 3-тапсырма. «Қазақтың ұлттық бас киімдері мен аяқ киімдері» деген тақырыпқа шығарма жазу.

 

 

Қазақ тілі 5 сынып. Тіл дамыту

$
0
0

5-сабақ

Тіл дамыту

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.

1.1-тапсырма. Б. Әділовтің мысалын оқып, мағынасын түсіндіру. Шартты райда тұрған етістікті тауып, қалай жасалғанын анықтау.

  1. 2-тапсырма. Ашық райда тұрған етістіктердің шақтарын анықтау.
  2. 3-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру.
  3. 4-тапсырма. Ұлттық киімдердің ерекшелігі туралы пікірлесу.
  4. Сабақты қорытындылау.
  5. Үй тапсырмасы. 5-тапсырма. Өлкетану мұражайындағы қазақтың ұлттық киімдері туралы мәліметтерді жинақтап, реферат немесе тұсаукесер дайындау.

Қазақ тілі 7 сынып. Нәтиже сабақ

$
0
0

6-сабақ

Нәтиже сабақ

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

II.Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Тест және бақылау тапсырмаларын орындау.
  2. Тест сұрақтарына жауап беру.

І.Ұлттық киімдердің ішінен сырт киімді табыңдар.

  1. кебіс
  2. шапан
  3. сәукеле
  4. тақия
  5. Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойыңдар.... киімді төңкеріп қоймайды.
  6. аяқ
  7. бас
  8. іш
  9. сырт
  10. Берілген тыйым сөзді мағынасына қарай аяқтаңдар. Киімнің жағасын....
  11. қайырмайды
  12. үтіктемейді

С. баспайды

  1. жумайды
  2. екі жағы айыр келген қалпақ
  3. киізден жасалатын бас киім
  4. Сәукеленің биіктігі қанша сантиметр аралығында болуы керек?
  5. 20-30 см
  6. 25-30 см
  7. 25-40 см
  8. 25-50 см
  9. Сәтен, барқыт сияқты маталардан тігілетін қазақтың ұлттық бас киімін атаңдар.

А. тақия

  1. қалпақ
  2. тымақ
  3. бөрік
  4. Жас келіншектердің дәстүрлі бас киімін атаңдар.
  5. бөрік
  6. кимешек

С. тақия

  1. сәукеле
  2. Ұлттық киімдер пайдалану ерекшеліктеріне қарай қалай бөлінеді?

А. қыстық, маусымдық

В. күнделікті, сәндік

  1. сәби киімі, бозбала киімі
  2. неке киімдері
  3. Берілген сөйлемдегі етістіктің рай түрін табыңдар. Қазақтың ұлттық киімі жойылмасын.
  4. ашық рай
  5. қалау рай
  6. шартты рай
  7. бұйрық рай
  8. Берілген сөйлемді аяқтаңдар. Тақия...
  9. дөңгелек, жеңіл бас киім
  10. үшбұрышты, тік бас киім
  11. Қалау рай жұрнақтарын табыңдар.
  12. -са, -се
  13. -гы, -гі, -қы, -кі
  14. -айын, -ейін, -йін
  15. -айық, -ейік

ІІ. Бақылау сұрақтарына жауап беру.

 

 

 

Қазақ тілі 7 сынып. Музыка әлемінде

$
0
0

ХІІ МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: Музыка әлемінде

Грамматикалық тақырыбы: Кірме сөздер. Өздік етіс. Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың орфографиясы

Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

Модульге кіру Грамматикалық тақырып Лексикалық тақырып Бекіту. «Сұлу, әдемі музыка»

Деңгейлік тапсырмалар

45 минут

Сөйлесу

2-сабақ

«Ән - көңілдің ажары» мәтінімен жұмыс Жаттығуларды орындау Деңгейлік тапсырмалар

45 минут

3-сабақ

Қазақ халқының музыкалық аспаптары тарихынан

Жаттығуларды орындау

Тірек сызбалармен жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар

45 минут

4-сабақ

«Ұлттық аспаптар» Диалогпен жұмыс

Мазмұндама жазу

45 минут

5-сабақ

Тіл дамыту

Жаттығулармен жұмыс

45 минут

6-сабақ

«Халық өндері» мәтіні Деңгейлік тапсырмалар Жаттығуларды орындау

Тірек сызбамен жұмыс

45 минут

Қорытынды

7-сабақ

1. Тест

2. Бақылау сұрақтары

45 минут

 

           

 

 

Кіріспе бөлімі

1-сабақ

Сұлу, әдемі музыка

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Грамматикалық тақырыпты тірек сызба негізінде түсіндіру.

Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың орфографиясы

1. Басқа тілден енген сөздерді кірме сөздер деп атаймыз. Қазақ тіліне араб, парсы, монгол тілінен енген сөздер бар. Мысалы: әдеп, әйел, мерген, пан, апта. т.б. Қазақ тілінде орыс тілі арқылы енген сөздер екі тәсілмен жасалған: бірі - қазақ тілінің дыбыстық қалпына түсіп өзгерген сөздер. Мысалы: жәшік, самаурын, кірпіш, т.б. Екіншісі - өзгеріссіз сол күйінде енген сөздер. Мысалы: глобус, метр, автобус, т.б.

2. Іс-әрекеттің атқарушысы, қимыл иесі орындаушының өзі болып, -ын, -ін, -н жұрнақтары арқылы жасалатын етістің түрін ездік етіс деп атаймыз. Мысалы: киінді, жуынды, таранды, т.б.

3. Қазақ тіліндегі сөздерде дауысты дыбыстар не бірыңғай жуан, не бірыңғай жіңішке болып орналасады. Бірақ бұл үндестікті сақтамайтын қосымшалар да бар. Олар:

1. Көмектес септік жалғауы: адамдармен, қаламмен, садақпен, т.б.

2. -нікі (-дікі,-тікі), -тай, -тал, -дар, -еке,-тар

Мысалы: баланікі, көкетай, апаеке, сезімтал, т.б.

3. –би, -кер, -гep, -қор, -паз, -цой, -кеш, -хана, -кес.

Мысалы: саудагер, ойынпаз, санқой, дәріхана, т.б.

4. -ов, -ова. -ев. -ева. -ин.-ина.

Мысалы: Тәжібаев, Көтенбаева, Мағауин, Әбілқаев,

Хангелдин, Табылдиев, Шәріпов, т.б.

  1. Бекіту.
  2. Сөздік жұмысы.

Сөздік

шабуыл жасау - нападать

тұтқынға алу - взять в плен

бағу - пасти

сыншы - критик

сыбызғы - свирель

таңырқай - с удивлением

уәзір - визирь

алғысын айтты - поблагодарил

бас ию - преклоняться

  1. 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, мазмұның ай­тып беру. Мәтінге ат қою.
  2. 2-тапсырма. Жоғарыда берілген мәтін бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындау.
  3. 3-тапсырма. Сөйлемдерді жазып алып, үндестік заңына бағынбайтын қосымшалары бар сөздерді тауып, астын сызу.
  4. Сабақты қорытындылау.

VII. Үй тапсырмасы. Ережелерді жаттау.

 

 


Қазақ тілі 7 сынып. Ән - көңілдің ажары

$
0
0

Сөйлесу бөлімі

2-сабақ

Ән - көңілдің ажары

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. Музыкаға байланысты мақал-мәтелдерді оқып, мағынасын түсіндіру.
  3. 3-тапсырма. Сөздер мен сөйлем арасынан өздік етісті табу. Жасалу жолдарын түсіндіру.
  4. 4-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру.

1) Етіс нені білдіреді?

2) Өздік етіс деген не?

3) Өздік етістің жұрнақтары қандай? Мысал келтіріңдер.

4) Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшаларды атаңдар. Мысал келтіріңдер.

5) Кірме сөздерге мысал келтіріңдер.

  1. 6-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, деңгейлік тап­сырмаларды орындау.
  2. Сабақты қорытындылау.
  3. Үй тапсырмасы. 5-тапсырма. Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалары бар сөздерге мысал келтіру.

 

 

Қазақ тілі 7 сынып. Қазақ халқының музыкалық аспаптары тарихынан

$
0
0

3-сабақ

Қазақ халқының музыкалық аспаптары тарихынан

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

II.Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. Сөздік жұмысы. Сөздік

ерекшелік - особенность

мұра - наследие

үркіту - спугнуть

орындау - исполнять

  1. 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, мазмұның ай­тып беру.
  2. 2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

1) Халықтық музыкалық аспаптар қандай болады?

2) Ертеде аспаптарды неден жасаған?

3) Ертеде музыкалық аспаптарды не үшін пайдаланған?

4) Қазақтың халық аспаптар оркестріне домбыра мен қобыздың алғашқы үлгілерін кім ұсынған?

  1. 3-тапсырма. Тірек сызбалар бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындау.
  2. Сабақты қорытындылау.
  3. Үй тапсырмасы. Қайталау.

Қазақ тілі 7 сынып. Ұлттық аспаптар

$
0
0

4-сабақ

Ұлттық аспаптар

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.

1.1-тапсырма. Диалогке сұрақтарды әзірлеп, өзара сөйлесу.

Жауап үлгісі:

- Домбыра қандай аспап?

- Домбыра - қазақ халқының арасына ете ерте және кең тараған аспап.

- Ол қандай аспапқа жатады?

- Қос ішекті шертіп ойнайтын музыкалық аспаптың бірі.

- Қандай ерекшеліктері бар?

- Өзіне төн ерекшелігі - ішекті, шертпелі аспаптар тобына жатады.

- Домбыра неден жасалады?

- Домбыра тұтас ағаштан ойылып немесе құрап жасалады.

- Домбыраның дыбысы қандай?

- Дауысы қоңыр, құлаққа жағымды.

  1. 2-тапсырма. Диалог негізінде сөйлемдерді аяқтау.
  2. 3-тапсырма. Берілген анықтама бойынша әңгіме құрау.

• Дина Нүрпейісова (1861 ж. Батыс Қазақстан облысында туған) - домбырашы, күйші, композитор, Қазақстанның халық әртісі.

• 8-9 жасында домбыра тартуды үйренген.

• 1870 ж. Құрманғазымен кездескен.

• Динаның күйлері - «Байжұма», «Бұлбұл», т.б.

• 1937 ж. Халық өнерпаздарының байқауында 1-жүлдеге ие болған.

• 1979 ж. Мәскеуде Халық музыкалық аспаптарында орындаушылардың бүкілодақтық байқауында 1-орын алған.

• Екі рет Еңбек Қызыл Ту орденімен, медальдармен марапатталған.

• 31. 01. 1955 жылы Алматы қаласында қайтыс болған.

Анықтаманы пайдаланып, төмендегі оқыта үйрету ойы­ны арқылы да жүргізуге болады.

«Әңгіме құрастыру» оқыту ойыны

Бұл ойын сөйлесу бөлімінің бірінші сабағында оқушылардың материалмен өз бетінше жұмыс жүргізуіне көмектеседі.

Сыныпта қаншалықты сұрақтарды қарастыру қажет болса, оқушыларды сонша топқа бөлу керек. Мысалы, 5 сұрақ болса, онда топта 5 оқушыдан болуы тиіс, егер 4 сұрақ болса, онда 4 оқушы болуы керек, т.с.с.

Әр оқушыға реттік нөмір беріледі, яғни әр топта бірінші, екінші, үшінші және т.б. нөмірлер болады. Мұғалім тақтаға сәйкес материалдың оқулықта орналасуын көрсете отырып, нөмірлерге арнап сұрақтар жазады. Материалды өз бетінше игеруге 20 минут бөледі. Кейінірек әңгімелеу көзінде қолданылатын тезистерді оқушылар сұраққа жауап беру барысында қолдана алады. Келесі турда оқушылар өз тобында кезекпен өз сұрақтарына жауап береді.

Екінші турдың уақытын қалай реттеуге болады? Егер топта 5 адамнан болса (яғни әрқайсысының сөйлесуіне 5 минут бөлінеді), сабақтың қалған 25 минуты 5 бөлікке бөлінеді; егер топта 4 адам болса, онда сөйлеуге 6 минуттан беріледі және т.с.с.

Өз әңгімесінің мазмұның түсіндірген соң, оқушы өз тобында бағаланады (яғни бағаны топтың барлық мүшелері қояды).

  1. 4-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, мазмұндама жазу.
  2. Сабақты қорытындылау.
  3. Үй тапсырмасы. 5-тапсырма. Сөйлемдердің жалғасын табу.

 

 

Ж.Жабаев «Ленинградтық өренім!» өлеңі

$
0
0

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:

12.12.2017

Пәні:

қазақ әдебиеті

Мекеме:

Тараз қаласы, №33 М.Әуезов атындағы орта мектеп

Пән мұғалімі:

Асанова Балнура Абдуталиповна

Сынып:

11 «Б»

Сабақтың тақырыбы:  

 Ж.Жабаев «Ленинградтық өренім!» өлеңі

Сабақтың мақсаты:  

Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы қазақ тілінде әңгімелеу. «Ленинградтық өренім!» өлеңін түсініп оқып, мәнерлеп жатқа айту.

Сабақтың міндеттері:

1. Жамбыл Жабаев туралы  түсінік қалыптастыру.

2. Оқушының өз ойын, көзқарасын еркін, нақты,  дұрыс (ауызша, жазбаша) жеткізе білуін іске асыру. Сөздік қорын байыту.

3. Оқушыларды Отанын сүюге, тілін, халқын қастерлеуге, қадірлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі:

аралас

Сабақтың түрі:

дәстүрлі емес

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

топтық, жұптық

Қажетті құрал-жабдықтар:

Интерактивті тақта, бейнебаян, маркерлер, постер, магнит, ресурстар, оқулық, көңіл-күй стикерлері.

Қолданылатын  модульдер:

«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану».

Күтілетін нәтиже:

Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы қазақ тілінде әңгімелей алады. «Ленинградтық өренім!» өлеңін түсініп оқып, мәнерлеп жатқа айта алады.

Сабақтың барысы:

 

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Күтілетін нәтиже

I Ұйымдастыру:

 

Қызығушылықты ояту сатысы

3 мин

1.Сергіту сәті. 1 мин.

Оқушының өзі әзірлеп келген сергіту сәтін орындайды.

2.«Атомдар мен молекулалар» ойсергегі.

1 мин.  Оқушылар ортаға шығады. Мұғалім «Атомдар!» деп дауыстағанда, оқушылар бір-бірімен араласып, қозғалыста болу керек. Мұғалім «Молекула» деген сөзге бір санды тіркестіріп айтады«3 молекула»,

«5 молекула», «6 молекула». Оқушылар сол аталған сан құрамында топтарға бірігуі керек. «4 молекула»  арқылы топқа 5 топқа бөлінеді.

3.Топ басшыларын сайлап, сабаққа қойылған критерийлермен танысады.

1 мин.

Жағымды психология-лық ахуал қалыптасады.

 

ІІ Үй тапсырмасын тексеру:

3 мин

Жеке оқушы жұмысы. 3 мин.

Ілияс Жансүгіровке орындап келген жұмыстарын  (кластер, портрет, семантикалық карта, ребус) таныстыру.

Топ басшылары әр тапсырмада критерийлер бойынша топ мүшелерін бағалап отырады.

І.Жансүгіров-ке орындап келген жұмыстарын таныстыра алады.

Жүктеу

Назар аударыңыз! Жасырын (толық) мәтінді көру үшін сайтқа тіркелуіңіз қажет.

 

Қазақ тілі 7 сынып. Интернетке қосылу үшін не істеу керек?

$
0
0

5-сабақ

Интернетке қосылу үшін не істеу керек?

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

  1. Бекіту.
  2. 1-тапсырма. «Интернет дүкендері» тақырыбы негізінде берілген сұрақтарды пайдалана отырып, диалог құрастыру.
  3. 2-тапсырма. «Интернетке қосылу үшін не істеу ке­рек?» мәтінін түсініп оқып, төменде берілген сұрақтарға жауап беру. Интернационалдық терминдерді теріп жазу.

Сұрақтар:

1) Интернет желісіне қосылу үшін нелер керек?

2) Модем деген не?

3) Провайдер деген не?

  1. 3-тапсырма. Сөздердің мағыналарын анықтау.

Жауап үлгісі:

1. Интернет -

1. бұл дүние жүзіндегі ком­пьютерлер мен серверлер жиынтығы.

2. Интернет қызмет түрлері:

2. тапсырыс беру, сатып алу, т.б.

3. Интернет дүкені -

3. сатып алуға тапсырыстарды қабылдайтын сайт.

  1. Сабақты қорытындылау.
  2. Үй тапсырмасы. Қайталау.

 

Viewing all 866 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>