Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ: Сөз тіркесі |
Мектеп: « №48 ОББМ» КММ |
Күні: 24.10 |
Мұғалімнің есімі: Сулейменова Л.Ч. |
Сынып : 4 «А» |
Қатысқандар: 24 Қатыспағандар: |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: |
Сөз тіркестерінен сөйлемдер құрауға үйренеді, нақыл сөздер арқылы ұлттық тәрбие алады.
|
|||
Сабақ мақсаттары: |
1.Барлық оқушылар: сөз тіркесінің ережесін біледі, сөйлем мен сөз тіркесін ажыратады. 2.Оқушылардың басым бөлігі:өз бетінше суретке қарап, сұрақтар қойып,әңгімелей біледі. Сөз тіркесін жасай алады. 3.Кейбір оқушылар: Мақал-мәтелдердің ішінен сөз тіркесін тауып, мағынасын түсіндіреді. Өз бетінше сөз тіркесін құрып, мәтін құрай біледі. |
|||
Тілдік мақсаты: |
1.Сөз тіркесі мен сөйлемдерді ажыратады 2.Ойдан сөз тіркесін құрай алады |
|||
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақ барысы |
Мұғаімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Басы 3 мин
2 мин
5 мин
Ортасы 3 мин
3 мнн
10 мин
3 мин
5 мин
5 мин
Соңы 3 мин
3мин |
1. «Мен саған....тілеймін» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын құру
2. Сөз мағыналары арқылы 4топқа бөлу. (қағаздарға заттың атын, сынын, санын, қимылын білдіретін сөздер жазылады, мағынасына қарай топқа бөлінеді)
3.Семантикалық карта бойынша өткен тақырыпты еске түсіреміз · Сөз дегеніміз не? · Сөздерді қалай тіркестіреміз? · Сөйлем ішінен сөздерді қалай табамыз?
Миға шабуыл «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша слайттағы суреттермен жұмыс жүргіземін. -Суретте қандай заттарды көріп тұрмыз? -Сол заттарды сипаттайықшы? -Сол сөздермен сөз тіркестерін жасайық деген жетекші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашамын. Мұғалімнің түсіндірмесі: слайтта көрсетілген сөздер мен сөз тіркестерінің айырмашылығын түсіндіріп кетемін.
Топтық жұмыс: әр топқа карточкалар таратылады
Сергіту сәті: «Африка жаңбыры» (жел тұрды, жаңбыр сіркіреп жауды, қатты жауды, басылды, күн шықты)
Дәптермен жұмыс: 1-жаттығу. Берілген тапсырмадан сөйлем мен сөз тіркесін ажыратып жазу Критерийлер: 1.Қатесіз, сауатты жазу-2балл 2.Сөйлем мен сөз тіркесін дұрыс ажырата білу-2 балл 3. Жазудың әдемілігі-1балл 2-жаттығу (шығармашылық тапсырма) Сөз тіркесін қатыстырып мақалдар жазу
«Табақ тарату» әдісінде әр топ үш сұрақтан бір-біріне береді. «Жетондар тарату» әдісі арқылы кері байланыс жүргізу.
|
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жақсы тілектерін айтып, гүл шоғын ұсынады. Гүл шоқтарында жазылған сөздер арқылы топтарға бөлініп отырады. Топ мүшелері рөлдерге бөлінеді. Топтық ережені еске түсіреді. Әрбір топ мүшелері бірігіп орындап, арасынан біреуі оқиды. Қалған топ мүшелері бағалайды
Сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Сөз тіркесінің ержесімен танысады.
Оқушылар нақыл сөздерді оқып, мағынасын ашады және сөздердің тіркесу тәсілдерін ажыратады. Оқушылар мұғалімнің көрсеткен қимылдарын қайталайды
Оқушылар жеке жұмыс орындайды
Оқушылар жұптаса отырып (ЖАДА) ауызша орындап, топта талқылайды. Бір адам дауыстап оқиды
Орындарында тұрып, кезектесіп жауап береді Қызыл түс – тақырыпты мүлдем түсінбедім Сары түс – түсіндім, дегенмен әлі де сұрақтарым бар. Жасыл түс – тақырыпты түсіндім алға қарай ұмтыламын |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды
Топ мүшелері критерийлер арқылы бірін –бірі сағат тілімен бағалайды
«Бағдаршам» әдісімен түстер арқылы топтар бірін-бірі бағалау Дұрыс жауапқа қол соғады Түрлі-түсті жетондар арқылы
|
Сөз жазылған гүл шоқтары
Түрлі-түіті суреттер, слайттар
Слайт көрсетілім
Үлестірмелі карточкалар |