\Резюме. Өтініш. Өмірбаян\ туралы жалпы түсінік беру, мәтінімен жұмыс жүргізуге мүмкіндік бере отырып, жаттығу жұмыстары арқылы сөздік қорын молайту.
Сөйлемнің жасалу жолдарына көңіл бөле отырып, ҰБТ-ге дайындықта жаттығу жұмыстары арқылы оқушылардың теориялық білімді бекітуіне ой дәлелдігін қалыптастыруда тіл дамыту.
Аударма мен жұмыс жүйелілігін қалыптастыруға жол ашу, таза және сауатты жазуға тәрбиелеу..
Балалар, бүгін біз Іс қағаздарын жазу үлгілерін жалғастырамыз. Түбірге қосымшалардың жалғауы ережесіе сүйене отырып, мәлімет аламыз.Жұмыс жүргізе отырып, мына мақсаттармен таныс болыңдар....
3.Үй тапсырмасын тексеру: Өтініш жазу үлгісін дайындап келу
4.Жаңа сабақты түсіндіру: .
Мұғалімнің міндеті
Оқушының міндеті
- мәтінді жеке жұмыс ретінде бір оқушыға тапсыру..
-күрделі бастауыш пен баяндауыштың жасалуы
- ойды толықтыру беріледі.
- кластер арқылы әңгімелеу
- мәтінге қажетті сөздермен жұмыс
- оқушы мәнерлеп оқып, аудармасын баяндайды.
- жұппен екі оқушы тапсырманы жарыса орындайды.
- топпен жұмыста оқушылар ережені жаттауға тырысулары керек
-дәптерге жаттығу жұмысын жазады
- әңгіме жүргізіп, сөздерден сөйлем жасайды.
5.Жаңа білімді жинақтау:
Мәтінге сұрақ қою арқылы сөйлеу әрекетін дамыту.
түрлі тапсырма жұмыстарын орындау
6.Сабақты қорыту және бағалау.
Берілген тапсырмалармен жұмыс \оқулықпен , кластермен жұмыс\
Сенімхат туралы түсініктерін қабылдауына мүмкіндік бере отырып, жаттығу жұмыстары арқылы сөздік қорын молайту.
Сөз құрамының жасалу жолына көңіл бөле отырып, ҰБТ-ге дайындықта жаттығу жұмыстары арқылы оқушылардың теориялық білімді бекітуіне ой дәлелдігін қалыптастыру.
Ізденіс пен жұмыс жүйелілігін қалыптастыруға жол ашуға тәрбиелеу.
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа қатысуы, дайындығы тексеріліп,ҰБТ-ге дайындық саласына қатысты сабақ мазмұнын ашар түйін сөз оқушылардың таңдауына ұсынылады.
Сабақ мақсатымен таныстыру;
Балалар, бүгін біз \Сенімхат\ тақырыбына хабарлама жазбастан бұрын бірнеше тапсырмаларды ізденіп, ой тастаймыз. . Етістіктің шақтары, болымсыз етістіктің , туынды етістіктің жасалуы ережесіне сүйене отырып, сөз тіркестері және сөйлемді дұрыс жазумен қатар шығарма жазуға ізденіп жұмыс істейміз.
Үй тапсырмасын тексеру: : Мәтінді оқып, сөйлемді аяқтаңдар
Жаңа сабақты түсіндіру:
Мұғалімнің міндеті
Оқушының міндеті
- үш шақта қолданылған етістіктерден сөйлем құрауға үйрету
- синоним сөздерді ізденуге баулу
-сөйлем жасауды меңгерту
-әңгіме құруға үйрету
- топпен жұмыста оқушылар ережені еске түсіруге тырысулары керек
-дәптерге жаттығу жұмысын жазады
- әңгіме құру үшін сұрақ туғызу
- шығармаға дайындық үшін бірінші тапсырманы оқып, талдайды
- үйге хабарлама беріледі.
Жаңа білімді жинақтау:
түрлі тапсырма жұмыстарын орындау\етістіктің шақтары,сөз тіркесі, сөйлем жасау, ережені еске түсіру\
Сабақты қорыту және бағалау.
Қазақстанның халықаралық қатынастары туралы кластерлеу
Сабақтың тақырыбы: Іс қағаздары. Визит карточкалары
.Сабақтың мақсаты:
Визит карточкалары туралы жалпы түсінік беру, мәтінімен жұмыс жүргізуге мүмкіндік бере отырып, жаттығу жұмыстары арқылы сөздік қорын молайту.
Сөйлемнің жасалу жолдарына көңіл бөле отырып, ҰБТ-ге дайындықта жаттығу жұмыстары арқылы оқушылардың теориялық білімді бекітуіне ой дәлелдігін қалыптастыруда тіл дамыту.
Аударма мен жұмыс жүйелілігін қалыптастыруға жол ашу, таза және сауатты жазуға тәрбиелеу..
Балалар, бүгін біз Іс қағаздарын жазу туралы мәтінмен жұмыс жүргіземіз. Түбірге қосымшалардың жалғауы ережесіе сүйене отырып, мәлімет аламыз.Жұмыс жүргізе отырып, мына мақсаттармен таныс болыңдар....
3.Үй тапсырмасын тексеру: \Мамандық таңдау – жауапты іс\ тақырыбына шығарма жазу
4.Жаңа сабақты түсіндіру: .
Мұғалімнің міндеті
Оқушының міндеті
- мәтінді жеке жұмыс ретінде бір оқушыға тапсыру..
-күрделі бастауыш пен баяндауыштың жасалуы
- ойды толықтыру беріледі.
- кластер арқылы әңгімелеу
- мәтінге қажетті сөздермен жұмыс
- оқушы мәнерлеп оқып, аудармасын баяндайды.
- жұппен екі оқушы тапсырманы жарыса орындайды.
- топпен жұмыста оқушылар ережені жаттауға тырысулары керек
-дәптерге жаттығу жұмысын жазады
- әңгіме жүргізіп, сөздерден сөйлем жасайды.
5.Жаңа білімді жинақтау:
Мәтінге сұрақ қою арқылы сөйлеу әрекетін дамыту.
түрлі тапсырма жұмыстарын орындау
6.Сабақты қорыту және бағалау.
Берілген тапсырмалармен жұмыс \оқулықпен , кластермен жұмыс\
7.Үй тапсырмасын түсіндіру: Іс қағаздарын жазуға дағдылану
Диктанттың негізгі мақсаты – оқушылардың көру, есте сақтау қабілетін дамыту арқылы қазақ сөздерін сауатты жазуға үйрету.
Диктант мәтіні тақтаға ертерек жазылады, оқушылар мәтінді екі-үш рет оқып, шығады. Бір минут асықпай қарап алғаннан кейін, оны сол көргені бойынша есте сақтауларына уақыт беріледі. Содан кейін мәтін жазылады. Оқушылар оқығанын еске түсіріп, дәптерге жазады.
— өз ойын, тұжырымын сипаттауға жүйелі беруді калыптастыру.
Сабақтың міндеті:
— затқа, үғымға тән басты белгілерді сипаттай білу дағдысын қалыптастыру;
— мәтіннен кажетті ақпаратты таба білуді қалыптастыру;
- орфографиялық дағдысын қалыпптастыру.
Оқушыларға бірнеше дүниежүзіне белгілі қалалардың символдары көрсетіледі.
Мұғалім: Бұл қандай қалаларды естеріңе түсіреді?
Оқушылардан жауаптар алынады.
Лондан — Англияның астанасы.
Париж - Францияның астанасы.
Вашингтон — Американың астанасы.
Астана — Қазақстанның астанасы.
Пекин — Қытайдың астанасы.
Мына сөздердің ішінде қайсысы «Астана» сөзімен тіркесе алады. (Сөздер көрнекілікке дайындалады немесе тактаға жазылады).
әйгілі ыстық
бүгінгі үлкен
суық болашақ
қатал әсем
тарихи зөулім
Бұл қатарда жаңа сездер де бар. Оларды таныс синоним сездермен қатар берсек, жаңа сөздің мағынасын түсіңдіру жеңіл болады. Мысалы, белгілі қала — әйгіліқала,
Мұғалім: Балалар, Астанада кім болды? Болғандар қол көтереді. Ал болмаған оқушыларға Астана туралы окып білейік деп тапсырма беріледі.
Мәтін
Қай елдің болса да астанасының аты мемлекеттік рәмізі тәріздес. Мысалы, Мәскеу десе - Ресей, Пекин десе — Қытай, Лондон десе — Англия мемлекеттерін көз алдымызға елестетеміз.
Біздің мемлекетіміздің бас қаласы - Астана. Бүгіңде Астананың аты әлемге әйгілі. Бұл өңір — талай
тарихи оқиғаларды бастан өткізген қасиетті елке. Тарихшьшардың айтуы бойынша, өткен ғасырларда осы күнгі Астана тұрған орын ғұндардың батыстағы бір ордасы болған.
Астана қаласы Солтүстік Қазақстан аймағыңца орналасқан. Бұл жердің ауасы таза, қысы қатал, жазы ыстық болады.
Астана — болашағы үлкен қала. Мұнда әсем, зәулім ғимараттар салынып жатыр.
Астана іскерлік және мәдени орталыққа айналды.
Мұғалім: Балалар, бүгін біз Астанаға саяхатқа шығамыз. Бізге гид, жүргізуші, топтың жетекшісі керек.
Рольдерді бөліп береміз. Аддын ала Астананың картасы, көрнекі жерлердің суреті, қабырға тақтаға ілінеді (айнала). Гид рөлін 4 оқушыға бөліп береміз. Әрқайсысы бір ғимаратты сипаттайды.
Мұғалім: Біз сендермен Астанаға саяхатқа шығамыз. Автобустан орын алыңдар.
Балаларға орынды еркін тандатуға болады. Мұғалім 1-орындықка жайғасады. Жүргізуші алдыңғы орынға отырады. Гидтің тапсырмалары алдын ала карточкаға жазылып беріледі.
1-карточка
Өзінді таныстыр. Есілдің сол жағалауына шақыр-«Салтанат сарайы» туралы айт.
2-карточка
Президенттің жаңа ақ сарайының сипаты: бес қабатты, шығыс өрнегімен күмбезі бар ұлттық нақышта өрнектелгенін айт.
3-карточка
Қаланың орталығында, Есіл өзені бойында сәулетті үйлер, еуроазиялық үлгідегі көп қабатты ғимараттар туралы айт.
4-карточка
Парламент үйінің алдындағы қазақтың үш биінің ескерткіші туралы айт.
Гид: Сөлеметсіздер ме, менің атым .... Бүгін біз Есіл өзенінің сол жағалауыңда боламыз. Сол жаққа қараңдар, бұл — Салтанат сарайы. Бұнда кездесулер өтті. Астананың тарихы туралы не білесіңцер? (Жауап болмаса, мұғалім көмекке келеді).
Мұғалім: Мәтінді окиық. Жауапты табамыз.
Мәтіннен қажетті үзінді табылып оқылады.
Гид: — Астананың қысы қатал. Неге екенін кім біледі?
Мұғалім: Жауапты мәтіннен іздейік. Астана қайда орналасқан?
Үзінді оқылады.
Гид: Мына зәулім ғимаратгы «Триумф» деп атайды. «Зеулім» деп нені айтады?
Балалардың жауабы тыңдалады.
Гид: — Ал мынау «Бәйтерек». Бәйтерек үш бөліктен тұрады. Ең жоғарғы жағында - «Аялы Алақан» композициясын тамашалауға болады. Бәйтеректе Нұрсүлтаи Назарбаевтың алақанының таңбасы бар.
Мынау — Көк орда. Онда Президент отырады. Қалай ойлайсындар, неге Көк Ордадеп аталған?
Оқушы жауаптары алынады. Орда - қала деген мағынаны береді.
Гид: Осымен шағын саяхатымыз аяқталды.
Мұғалім: Балалар, сұрақтарың бар ма? («Менің Казақстаным» әнін айтқызамыз).
Енді Астана туралы өз әсерлеріңді 7-8 сөйлем түріңде жазыңдар.
Сабақ кррытындыланады.
Мәтін бойынша томендегідей лексика-грамматакалық жаттығуларды орындатуға болады.
1-тансырма. Сөйлемді аяқтаңыз.
Біздің мемлекетіміздің бас қаласы —...
2 Астана қаласы Солтүсгік Казақстан аймағыңда...
Астана — болашағы үлкен...
Астана іскерлік және мәдени орталыққа...
Бүл жерцің ауасы таза, қысы қатал, жазы ыстық...
2-тансырма. Берілген сөйілемдердегі қарамен жазылған создерді бастауыш етін, сөйлем құрандар.
Мемлекеттік рәміздерімізге зор құрметпен қараймыз.
Астана қаласының тазалығы жоғары.
Астанамызды іскерлік және мәдени орталық деп санайды.
3-тансырма. Дүние жұзі бойынша қандай мемлекеттердің астаналарын білесіндер? Атап айтындар.
4-тансырма. Сөйлемдердің соңына тиісті тыныс белгісін қойындар.
Таң атты ма Қалаға көктем келді Армысың, Көктем не деген керемет Ғажап сағат қанша екен Міне, қызықмен ұйықтап қалыппын.
5-тапсырма. Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс не бұрыстығын анықтандар.
Біздің мемлекетіміздің бас қаласы — Астана.
Бүгінде Астананың аты әлемге әйгілі емес.
Астана қаласы Солтүстік Қазақстан аймағында орналаспаған.
Астана — болашағы үлкен қала,
Бұл өңір — талай тарихи оқиғаларды бастан өткізген қасиетті өлке.
Бұл жердің ауасы таза, қысы қатал, жазы ыстык болмайды.
Дұрыс
6- тапсырма. Томендегі берілген эпитеттердің кай қатарын Астана сөзімен тіркестіре жазуға болады.
а) жас, көрікті, нәзік, ерекше.
ә) әсем,өзгерген, тамаша, зәулім.
б) таза, әсерлі, сүйкімді. ұлттық.
7-тансырма. Картадан Қазақстанның ірі-ірі калаларын атандар. Астанаға жақын, алыстығын айтып беріңдер. Қазақстанның әр түрлі қалаларына саяхат жасан, өз бағыттарыңды айтып беріңдер.
Сөйлеу үлгісі: алдымен ... баруға болады; жолшыбай ... калалар бар; ... керемет екен; ... араладым; ... таң қалдым: ... бірге ... кыдырайық; саяхатымның соңында ... араладым; ... бұрын көрмеппін;... көргім келеді.
Үйге тапсырма.
Мұғалім: Әр елдің өз астанасы бар. Ал ол не үшін керек? Осы сұраққа жауап іздеу үшін әр тақырыпты бөліп беруге болады. Олар келесі сабақта тақырыпка қарай мәлімет жинап әңгімелеуі қажет. Суреттер әкелу тапсырылады
Гид: — Ал мынау «Бәйтерек». Бөйтерек үш бөліктен түрады. Ең жоғарғы жағында - «Аялы Алақан» композициясын тамашалауға болады. Бәйтеректе Нұрсүлтаи Назарбаевтың алакдньшың таңбасы бар.
Мынау — Көк орда. Онда Президент отырады. Қалайойлайсындар, неге Көк Ордадеп аталған?
Оқушы жауаптары алынады. Орда - қала деген мағьшаны береді.
Гид: Осымен шағын саяхатымыз аяқгалды.
Мұгалім: Балалар, сұрақгарың бар ма? («Менің К,а зақстаным» әнін айтқызамыз).
Енді Астана туралы өз өсерлеріңді 7-8 сөйлем түріңце жазыңдар.
Саб ақ кррытындыланады.
Мәтін бойынша томендегідей лексика-грамматакалықжаттыгуларды орындатуга болады.
1-тансырма. Сойлемді аяқтаңыз.
Біздің мемлекетіміздің бас қаласы —...
2 Астаиа қаласы Солтүсгік Кдзақстан аймағыңда...
Астана — болашағы үлкен...
Астана іскерлік жөне мөдени орталыққа...
Бүл жерцің ауасы таза, қысы қатал, жазы ыстық... 2-тансырма. Берілген сөй.іемдердегі қарамен
жазылган создерді баеіа>ъші етін, сойлем құран;і,ар.
Мемлекеттік роміздерімізге зор құрметпен қараймыз.
Астана қаласыныңтазалығы жоғары.
Астаиамызды іскерлік және мәдени орталықдеп санайды.
3-тансырма. Дүние жұзі бойынша қандай мемлекеттердің астаналарыи білесіцдер? Атяа айтындар.
4-т-ансырма. Сойлемдердің соңына гаісіі тыныс белгісін қойындар.
Таң атты ма Қалаға көктем келді Армысың, Көктем не деген керемет Ғажап сағат қанша екен Міне, қызықмен ұйықтап қалыппын.
5-тапсырма. Мәтінді найдалана отырыи, сойлемдердің дүрыс не бүрысшіын анықтанд.ар.
Біздінмемлекетіміздіңбас қаласы — Астана.
Бүгінде Астананың аты әлемге әйгілі емес.
Астана қаалсы Солтүстік Қазақстан аймағында орналаспаған.
Астана — болашағы үлкен қала,
Бүл өңір — талай тарихи оқиғаларды бастан өткізген қасиетті өлке.
Бүл жердің ауасы таза, қысы қатал, жазы ыстык болмайды.
Дүрыс
6~тапсырма. Томендегі берілген эпитетгердің кай қатарын Астана созімен тіркесгіре жазуіа болады.
а) жас, көрікті, нәзік, ерекше.
ә) өсем,өзгерген, тамаша, зәулім.
б) таза, өсерлі, сүйкімді. ұлттық. 7-тансырма. Картадан Қазақстанның ірі-ірі
калаларын атаидар. Астанага жақыи, алыстыгын айгып беріңдер. Қазақстанның әр түрлі қалаларына саяхат жасан, оз багыттарыңды айтьш беріцдер.
Сойлеу үлгісі: алдымен ... баруға болады; жолшыбай ... калалар бар; ... керемет екен; ... араладым; ... таң қалдым: ... бірге ... кыдырайық; саяхатымның соңында ... араладым; ... бұрын көрмеппін;... көргім келеді.
Үйге тапсырма.
Мүгалім: Ор елдің өз астанасы бар. Ал ол не үшін керек? Осы сұраққа жауап іздеу үшін өр тақьірьшты бөліп беруге болады. Олар келесі сабақта тақырыика қарай мөлімет жинан өңгімелеуі қажет. Суреггер өкелу тапсырыл
Білімділік: оқушылардың жалпы грамматика бойынша алған білімдерін топтау, жинақтау. Ауызекі сөйлеу тілінде қазақ тілі грамматикалық зандылықтарын дүрыс қолдана білуге дағдыландыру.
Дамытушылық: оқушының дүниетанымын кеңейту, ауызша ойлау мен сөйлеу қабілетін дамыту, сөз тіркесін жөне сөйлем қүрау дағдысын қалыптастыру.
Төрбиелік: өзге үлт окілдеріне өзі мекендеген аймақты, сол өжені қүрметтеу сезімін ояту.
Мұғалімнің ыріспе сөзі: оқушылардың өтілген тақырьш бойьшша алған білімдерін сарапқа салу мақсатында өтілгелі отырған бүгінгі сабағымыздың тақырыбын "Грамматика еліне саяхат" деп атадым. Осы сабағымызда алуан түрлі сүрақтар арқылы оқушылар өз білімдерін ортаға салмақ.
1-тапсырма: "Фонетика" тақырыбына байланысты сұрақ-жауап:
- Фонетика нені зерттейді?
- Қазақ алфавитіңде неше әріп бар?
- Қазақ тілінде неше дыбыс бар?
- Неше дауысты, неше дауыссыз дыбыс бар?
- Дауысты дыбыстар неше топқа жіктеледі?
- Дауыссыз дыбыстардың жіктелуін атаңдар.
- Дауысты, дауыссыз дыбыстардың емлесін атаңдар.
- Буын дегеніміз не? Мысал келтір.
- Тасымал дегеніміз не?
- Екпін сөздің қай буынына түседі?
- Үндестік заңы дегеніміз не?
- Дыбыс үндестігі қандай екі түрге бөлінеді? 2-тапсырма: Фонетикалық талдау.
Кітабым, әсемпаз сияқты сөздерді талдап көрейік: к - дауыссыз, үн қатысына қарай қатаң, жасалу орнына қарай тіл ортасы, айтылуына қарай шүғыл дыбыс. і - дауысты, жіңішке, қысаң, езулік дыбыс; т - дауыссыз, қатаң, тіс, шүғыл дыбыс; а - дауысты, жуан, ашық, езулік дыбыс;
1 1Л
6 - дауыссыз, үяң, ерін, шүғыл дыбыс;
ы - дауысты, жуан, қысаң, езулік дыбыс.
Кі - ашық буын, та - ашық буын, бым - бітеу буын.
7 - әріп, 7 - дыбыс бар.
Кітап сөзінің соңғы п дыбысы қосымшаның алғашқы ы дауысты дыбысының әсерінен үяңданып, б дыбысына өзгерген.
Әсемпаз:
ә - дауысты, жіңішке, ашық езулік дыбыс;
с - дауыссыз, қатаң, тіс, ызың дыбыс;
е - дауысты, жіңішке, ашық, езулік дыбыс;
м - дауыссыз, үнді, мүрын жолды дыбыс;
п - дауыссыз, қатаң, ерін, шүғыл дыбыс;
а - дауысты, жуын, ашық, езулік дыбыс;
з - дауыссыз, үяң, тіс, ызың дыбыс;
ә - ашық буын, сем-бітеу буын, паз - бітеу буын.
7-өріп, 7-дыбысбар.
3-тапсырма: Лексика.
- Лексика нені зерттейді?
- Сөз және оның мағынасы.
- Антоним, синоним, омонимдердің анықтамасын айтып, мысал келтіріндер.
- Басқа тілден енген қандай сөздерді білесіңдер?
- Диалект және кәсіби сөздерге мысал келтіріңдер.
- Көнерген сөздер мен неологизмдерге мысал келтіріндер.
- Қандай түрақты сөз тіркестерін білесіңдер?
- Қандай мақал-мәтелдерді білесіндер? 4-тапсырма: Түрақты сөз тіркестерін аударыңдар.
Қой аузынан шөп алмас, ит жанды, жүмған аузын ашпау, көзді ашып жүмғанша, тайға таңба басқандай, жүрек жүтқан, тіс жармау, біреудің ала жібін аттамау.
5-тапсырма: Мақалдарды аяқтаңдар.
Ер жігіттің екі сөйлегені - ...
Ана сүті бой өсіреді... Ана тілі ой ...
Тәрбие басы - ... Өнер алды - ...
Отансыз адам - ...
Туғанжердей ... Туғанелдей ...
6-тапсырма: Сөздердің жасалуы.
- Сөздердің жасалуы мен сөздік қүрамның арасыңда қаңдай байланыс бар?
- Сөзжасам деген не?
- Сөздердің жасалуының қаңдай жолдары бар?
- Сөздің қүрамы неден түрады?
- Дара және күрделі сөздердің айырмашылығы қандай?
- Күрделі сөздердің жасалу жолына қарай түрлері бар? Мысал келтіріңдер.
7-тапсырма: Морфология бойынша сүрақтар.
- Негізгі сөз бен көмекші сөздің айырмашылығы қаңдай?
- Қазақ тілінде неше сәз табы бар?
- Зат есімнің жалғауы бар?
- Сын есімнің неше шырайы бар, оларды атап бер.
- Сан есім мағынасына қарай неше түрге бәлінеді?
- Есімдіктер мағынасына қарай неше топқа бөлінеді?
- Етістік дегеніміз не?
- Етістіктің шақтарын ата.
- Етістіктің райларын ата.
- Үстеу мағынасы жағынан қандай түрлерге бәлінеді?
- Қандай еліктеу сөздерді білеміз?
- Шылаулар қаңдай сипатына қарай септеулік, жалғаулық, демеулік болып бәлінеді?
8-тапсырма: Сәйлемді сөз қүрамына талдаңдар.
Қазақ хандығында ең жоғарғы билеуші хан болды.
қазақ - түбір сөз, зат есім, жалпы, негізгі, дара, деректі.
хандығында - түбірі хан, зат есім, жалпы, дара, дығ - сөз түрлендіруші жүрнақ, ы - III жақтағы тәуелдік жалғау, нда -жатыс септік жалғауы.
В городском саду по соседству играл оркестр и пел хор песенников. Из туч то летит холодный дождь, то вдруг туманом, залепляя глаза, повалит водянистый снег. Скоро закипел самовар и мы принялись пить чай.
Қазақ даласынан табылып жатқан археологиялық ескерткіштер әлемді таңғалдырып келеді.
«Алтын адам» деген атқа ие болған ғажайып ескерткіш 1969-1970 жылдары
Есік қорғанынан табылған. Оны тапқан ғалым, археолог Кемел Ақышев. Бұл 17-18 жасар сақ жауынгері, сол кездегі дәстүр бойынша, киімімен, тұрмыстық заттарымен қоса жерленген. Оның салтанатты биік бас киімі, бешпеті, шалбары мен етігіне дейін алтын әшекейлермен безендірілген. Қару- жарағы мен сақинасы да алтыннан жасалған. Сондықтан ол «Алтын адам» аталған. Оның жанынан 26 таңбадан тұратын жазуы бар күміс тостаған шыққан. Оны ғалымдар «Есік жазуы» деп атаған. Бұл ескерткіштер бабаларымыздың осыдан 2500 жыл бұрын өзіндік жазу- сызуы болғаның дәлелдейді.
Сұрақтарға жауап беріндер.
- Нелер әлемді таңғалдырып келеді?
-«Алтын адам» қайда табылған?
- Ол кім болған, қалай жерленген?
- Бұл ескерткіш нені дәлелдейді?
Сөздік жұмысы. Таңғалдырып келеді, жерленген, бешпеті, шалбары, безендірілген, тостаған, жазу-сызуы.
Берілген сөздерді түсініп оқып, жазып алыңдар. Бұл сөздерді жазған кім екен?
1.Өмір –сауық өмірдегі басты мақсат емес.
Әділ әмір үшін жақсы заңдардың болуы жеткіліксіз, ол үшін заңды қорғайтын әділ қорғаушылар керек.
Қызғаныш пен қорқыныш адамның ең жаман қасиеттері. Қызғаныш адамға достары мен таныстарының кірісін санатқызса, қорқыныш адамды үмітсіздікке жетелейді.
- анақарыс туралы не білесіңдер?
ІҮ. Мәтінді тындап, мазмұнын орысша айтып беріңдер.
Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен танысу.
963 – тапсырма. 135 бет. Берілген сөздерге синонимдік қатар жазыңдар.
Мәтінді қайталап түсініп оқып, сұрақтарға жауап беріңдер.
-Анақарыс деген кім?
-Анақарыстан басқа қандай ғұлама философтарды білесің? Аристотель, геродот, Платон, Солон.
- Оған қай жерде ескерткіш қойылған және ол ескерткішке не деп жазылған?
-Анақарыс қандай қасиеттерді жаман деп есептеген?
Мәтінді оқып, төл сөзді сөйлемдерді тауып, жазып, тыныс белгілерін түсіндіріңдер.
Ү. Қосымша мәлімет. Сөйлемдерге синтаксистік талдау жасаңдар.
Анақарыс біздің дәуірімізге дейінгі ҮІ ғасырда өмір сүрген сақ тайпасының ойшылы.
Анақарыс өз маманында қоғамдық құрылыс пен құқықтану мәселесімен айналысады. Ол Скифиядан Греция, Эллада, Индияға сапар шегеді. Элладаға келген соң ол атақты жеті ғұламанын бірі Солонды іздеп табады. Өзінің ақыл -парасатымен Солонға ұнап, оның досы, шәкірті болады. Ол ұстазынан шешендік өнердің қыр-сырын үйренеді. Өз елінен алыста жүріп еліне өнер-білім апару үшін аянбай еңбек етеді. Даланың данышпаны атанған Анақарыс өз ойларымен грек ойшыларын таң қалдырады.
Мақсаты: «Отанды қорғаушы күні» туралы мәтінмен танысып, білімдерін
кеңейту. Диктант жазу деңгейін тексеру.
Ұқыпты тындап, сауатты жазуға баулу.
Сабақтың түрі: бақылау.
Сабақтың барысы.
І. Ұыйымдастыру кезені.
ІІ. Диктант жазуға даярлану.
1Мәтінді түсініп оқу.
Отанды қорғаушы күні.
Қазақстан Республикасының президенті Нұрсұлтан Назарбаев жарлығымен 7 – мамыр «Отанды қорғаушы күні» деп жарияланды.
Ежелгі заманнан туған жерімізді қорғаған Бөгенбай, Қабанбай, Наурызбай батырлардың тәуелсіздігі жолындағы ерлігін қазақ халқы ешқашан ұмытпайды. Батырлардың тапқырлығы, батылдығы, табандылығы, ерліктері жайлы аңыздар ел аузында күні бүгінге дейін айтылып келеді.
Ұлы Отан соғысында көптеген жауынгерлер теңдесі жоқ ерліктер жасады. 518 қазақстандық Кеңес Одағының Батыры атағын алды. Бұл нағыз Ұлы Жеңіс болды.
2.Сөздік жұмыс. Тәуелсіздігі, табандылығы.
Тексерілетін ережелер: , сан есімнің жазылуы, жалқы есім, жай сөйлем тыныс емлесі.
Сабақтың ұраны: Қазақ жері – қонақжай төрлер жері,
Қазақ елі – қас сақтай ерлер елі.
Елі кедей болмаған, жері байтақ,
Едігедей, Бабырдай шерлер елі.
І. Ұйымдастыру кезені:
Ұранды оқып, талқылау.
ІІ.Үй жұмысын тексеру.
Анақарыс туралы рефератты қорғау.
Жеке жұмыс. Тыныс белгілерін дұрыс қойып, түсіндіріңдер.
Ол Батыр хал қалай деді Шырағым жол болсын деді.
ІІІ. Өткенді қайталау. Ойын «Аукцион»
«Тарих мұрасы» модуль бойынша сөздерді атаңдар, соңғы сөзді айтқан жеңімпаз аталады.
Ұлттық байлық, мұра, қасиетті, жергілікті, мұражай, ескірген, тозған,қорған, жерленген, дәлелдейді, таңғалдырған, қару –жарақ, баға жетпес олжа, сәулет өнері, зергер, ұста, тайпа, жорық, шабуыл, қырғын, ғұлама ғалым, тапқыр, әлемді аузына қаратқан.
Мұрад Аджидің сөзін қазақшаға аударыңдар.
Запах полыни для меня - запах Родины.
Наши предки перед дальней дорогой вешали себе на шею маленький кожаный мешочек с щепотью сухой полыни – на счастье. Для степняка не было роднее запаха, чем у ешан-травы...
Когда-то в степи за добрую традицию почитали посылать далекому родственнику не письмо, не подарок, а пучок сухой полыни – сигнал к встрече или возвращению. Помните
Ему ты песен наших спой,
Когда ж песен не отзовется,
Свяжи в пучок емшан сухой
И дай ему – и он вернется.
ІҮ. Мәтінмен жұмыс. «Еділ батыр» деген мәтінді тындап, мазмұнын орысша айтып беріңдер.
Оқу дағдысын тексеру.
Жоспар құрып, мазмұнын қазақша айтып беру.
ІҮ Бекіту. Өздік жұмыс.
971- тапсырма. 136 бет. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап жазыңдар.
972 тапсырма. 136 бет.
Ауызша. 975-тапсырма. 136 бет. Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтаңдар.
Үй жұмысы. 974 –тапсырма. 136 бет. Сөздердің антонимдерін жазып, сөйлем құрастырыңдар.
ІІ.Үй жұмысын тексеру. 974 –тапсырма. 136 бет. Сөздердің антонимдерін жазып, сөйлем құрастырыңдар.
Жеке жұмыс: Көне Отырыр – септеу, тәуелдеу.
Отырыр - фонетикалық талдау жасаңдар.
ІІІ. Өткенді қайталау. Виторина.
Қазақтар ертеде қалай атанған?
Сақ тайпасының батыр қызы кім?
Еділ батырдың арғы аталары кім болған?
Анақарыс деген кім?
Анақарыс қандай қасиеттерді жаман деп есептеген?
ІҮ. Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындалу. Қызығушылық ояту. Қай қаланы сиппатап отырмын?
Бұл қала Қазақстан территориясындағы ірі қалаладың бірі болған.
Қаланың орталығында биік дуалмен қоршаған қорған болды.
Үйлердің қабырғалары шикі кірпіштен құйылған. Қалада су қоймасы, арықтар, жайылмалар мен бақшалар болды. Ең жоғары деңгейіне қала 10-12 ғасырларда жетті. Бұл қай қала?
- Көне Отырыр. –
/ \
-Бұл қала туралы не білесіңдер?
Мәтінмен жұмыс.Түртіп оқу әдісі. + білемін, -жаңа ұғым, *білгім келеді.
Класттерді толықтыру.
Ү. Отырар қаласын суреттер бойынша саяхат өткізіңдер.
Сабақтың мақсаты: Лексикадан және грамматикадан білімдерін тексеріп, пысықтау.
Көрнекілік: Таблица.
Сабақтың әдісі: талдау, сөйлесу, оқу.
Сабақтың түрі: білім-біліктерін бекіту.
Сабақтың барысы.
Сабақтың ұраны: Еңбек етсең емерсің.
І. Ұйымдастыру кезені:
Ұранды талқылау.
ІІ.Үй жұмысын тексеру. Тест нәтижесін қарастыру.
ІІІ. Өткенді қайталау.
1.Берілген сөйлемдерден жай сөйлемдерді теріп жазып, тыныс белгілерін түсіндір.
Қазақстан. Ол - біздің Отанымыз. Қазақстан – тәуелсіз мемлекет.Күз келді, мектепте оқу басталды. Ағаштардың жапырақтары сарғайды.
2.Сөйлем түрін анықтап, хабарлы, сұраулы түрінде жазыңдар.
Жарқыра, менің мектебім!
Сөйлем мүшелерін ата.
Олар Отан үшін ерлік жасаған. Ол туған ағасын өте сыйлайды
4 -5. Сөйлемдердің тұрлаулы мүшелерін белгіле.Бастауыш қандай сұраққа жауап береді, нені білдіреді?
Бәйгені озған алады. Жақсы – ісімен жақсы. Әңгіме шорт үзілді. Мағрипа мен екеуі тез ауылға қайтсың. Оларға осының өзі де қызық..
Дара және күрделі бастауышты тап.
Балалар тез үйлеріне қайтты .Қазақ халқы егемендік алды. Үшеуі қосылып ән айтты. Біз бірлікті ойлаймыз. Еңбек еткен ер атанар.
7.Баяндауыш. Дара және күрделі баяндауыш.
Біз дыбысты құлағымызбен естиміз. Абай біраз ойланып тұрды. Нұрлан мектепте оқиды. Машина баяу жүріп келе жатыр.Ол сурет өнерін жақсы көретін адам еді.
8.Бастауыш пен баяндауышты табыңдар. Олардың арасына тиісті тыныс белгісін қойындар.
Қазақстан ядросыз мемлекет. Жақсы ісімен жақсы. Бұл үлкен табыс. Айту біздің парызымыз. Екі жерде екі төрт.
Сөйлемдерге синтаксистік талдау жасаңдар.
Мен Алтынсарин ауылында тұрамын. Үнемшілдік – жапон халқына тән ерекшелік. Табиғатты қорғауды өзіңнен баста. Адал бала анасын ұмытпайды. Досым қызық кітап сатып алды.
10.Сөйлемдер арасынан атаулы сөйлемді көрсет.
Боран. Қар бораны. Ауа райы салқындай бастады. Біздің
ашық сөйлеуіміз керек.
Сөйлемге синтаксистік талдау жаса. Септік, көптік жалғауларды белгіле.
Ертеде гректер мен римдіктер доппен қазіргі тенниске ұқсас ойындар ойнаған.
Сөйлемдерге қажетті тыныс белгілерін қойып, түсіндіріңдер.
Адамның елдің жұрттың ұлттың сырын мінезін танып көрсету – мінездеме болады. Мінездеме заманның дәуірдің халін де мінездеп көрсете алады.
13.Берілген сызба бойынша сөйлем құрастырыңдар.
«Төл сөз», - автор сөзі. Автор сөзі: «Төл сөз».
Мақалды аяқта.
Жақсы сөз - .... . Уәде - алтыннан ... . Өнер алды - ... . Басқа пәле - ... .
Айтылған сөз, ..... . Жылы – жылы сөйлесен, .... .
15.Сөздерді септеп, 2 сөйлем құрастыр. Өмір. Адам.
Сөздерді тәуелдеп, екі сөйлем құрастыр. Қала, мектеп.
17.Сөздерді жіктеп, екі сөйлем құрастыр. Азамат, тұрғын.
Фонетикалық талдау жасаңдар. Бағыт.
ІҮ. Сұрақтарға жауап беріп, мысал келтіріңдер.
1.Сөйлем нені білдіреді?
2.Жай сөйлемнің түрлері.
Нелерді сөйлем мүшелері деп атайды?
Сөйлемнің тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелері.
5.Бастауыш. Қандай сұраққа жауап береді? Нені білдіреді?
Дара және күрделі бастауыш.
Баяндауыш. Дара және күрделі баяндауыш.
Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша.
9.Толықтауыш
Анықтауыш.
11.Пысықтауыш.
12.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері.Жай сөйлемнің түрлері.
Жақты сөйлем.
14.Жақсыз сөйлем.
15.Толымды және толымсыз сөйлем..
16.Жалаң және жайылма сөйлем.
Атаулы сөйлем.
Оқшау сөздер.
19.Қыстырма сөз.
20.Одағай.
21.Қаратпа сөз.
Төл сөз. Төлеу сөз.
23.Диалог.
Септеу.Жіктеу. Тәуелдеу.
25.Мақал мәтелдер, өлеңдер, мәтіндер.
Үй жұмысы. Ең жақсы ұнаған мәтінін оқып, мамұнын айтып беру.