Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Абайдың шығармашылығындағы даналық, қара сөздерінің тәрбиелік мәнін ашып көрсету.
Дамытушылық мақсаты: Өз беттерінше жұмыс жасауға дағдыландыру, ойлау қабілеттерін дамыту, сөйлеу мәдениетін жетілдіру, сөздік қорларын байыту.
Тәрбиелік мақсаты: Жан-жақты болуға, адамгершілік, рақымшылдық, бауырмалдық қасиеттерге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ
Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары
Пән аралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі, музыка.
Көрнекілігі: Портреті Абай Құнанбаев, өлеңдерін топқа жіктеу, көрме (Абай кітаптары), нақыл сөз жазылған плакат.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрақтар қою арқылы тексеру.
- ХІХ ғасырдың ІІ жартысында Қазақ халқының мәдениеті туралы не білеміз?
- Қазақ халқының ұлы ғалымы Шоқан туралы не білеміз?
- Ағартушы тұңғыш педагог кім?
- Балаларға арнап, қандай өлеңдер жазды?
Жаңа тақырып.
Жоспар: 1. Абай туралы не білеміз? (ой шақыру)
- Абайдың өмір сүрген кезі туралы (тарихшы)
- Абай шығармашылығына өмір сүрген ортаның әсері туралы (қазақ тілі мұғалімі)
- Абайдың қара сөздері туралы (тарих мұғалімі)
Сабақтың барысы: І. Ой шақыру стратегиясы
II.Тарихи тұғырдан:
Абайдың өмір сүрген және шығармаларын жазған кезі патшалы Ресей Қазақстанның кең-байтақ аумағын отарлауды аяқтауға кіріскен кезбен тұспа-тұс келді.
Хх.ғ.20-жылдардың бас кезінде Ресей саодержавиесі қазақтың ұлттық басқару жүйесін жойды.
Абай халқын ғылым , өнер жолына шақырды.
Петербургтен жер аударылып келген Михаэлиспен, Долгополов, Ленонтьев сияқты айдауда жүрген демократтармен танысты, достасты.
Абайдың 3 поэмасы, 45 қара сөзі, өлеңдері, Лермонтовтан-27, Крыловтан-12, шетел ақындарының да аудармасы бар.
ІІІ. Абайдың шығармашылығының дамуына өмір сүрген ортасы әсер етті ме? (қазақ тілі мұғалімі Жанаргүл Құлқаева әнгімелейді).
ІҮ. Абай – дара ақын, ерекшілігі – қара сөздер жазуда. Абай – философ, (Салтанат Бөкенова )
Ү. Мағынаны ашу. Абайдың даналақы нақылы: 10,17,7 – ші қара сөдерінің тәрбиелік мәніі неде? (кубизм стратегиясы)
- №7 қара сөзінде не туралы айтылады?
- №7 қара сөзінің тәрбиелік мәні неде?
- № 10 қара сөзін суреттеңіз?
- № 7 және № 10 қара сөздерінің мазмұнын салыстырыңыздар?
- №17 қара сөзінің тәрбиеләк мәні неде?
- Өмірге қолдануыңыз. (Өз ойларын айтады).
ҮІ. Ой толғаныс. Абай тұлғасынан үлгі ретінде не алдық? (топпен жұмыс)
1 топ: (5 жол өлең стратегиясы)
2 топ: Абайдың жыл мезгілдеріне арналған өлеңдерінің бірін суреттеу (сурет салу).
3 топ: Абай атамызға хат. (эссе жазу)
ҮІІ. Абай өлеңдерін топтастырайық. (Алған білімдеріңізді бекіте отырып).
І топ: Мәдениетпен білімді насихаттаған өлеңдері:
«Ғылым таппай мақтанба»
«Интернатта оқып жүр»
«Жасымда ғылым бар деп ескермедім»
ІІ топ: Еңбекші халық мүддесін қорғаған өлеңдері:
«Қалың елім, қазағым қайран жұрттым»
«Болыс болдым, мінекей»
«Сабырсыз, арсыз, еріншек»
«Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат»
ІІІ топ: Ән шығарған өлеңдері:
«Көзімнің қарасы»
«Бойы бұлған»
«Айттым сәлем, Қаламқас»
«Қараңғы түнде тау қалғып»
«Желсіз түнде жарық - ай»
Оқушының Абай туралы алған білімі |
Ой- пікірі |
|
|
ҮІІІ. «Күнделік стратегиясы»
ІХ. Бағалау
Х. Үйге тапсырма
- Абай туралы шығарма жазу
- Өзіңе ұнаған бір қара сөзін талқылау.