Сабақ жоспары
- Пән аты: Әдебиет
- Сыныбы: 5
- Күні, айы, жылы:
- Тоқсан: ІІІ
- Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Ж. Молдағалиев «Ар- ұят туралы»»
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік : ақын жайлы білетін мәліметтерді тыңдай отырып жаңа мағлуматтар алуына жағдай жасау, «Ар – ұят туралы» өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу.
- Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, елжандылыққа тәрбиелеу.
- Дамытушылық: өз бетінше талдау , зеріттеу жұмыстарына машықтанып, түйінді ой, өзіндік пікір қалыптастыруына жағдай жасау.
Сабақтың типі: дамыта оқыту технологиясының білім жүйесі, сын тұлғасынан ойлау.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ – жауап, ұжымдық, проблема туғызу, даралау, интеграциялау.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, плакат, карта, кітаптар, графопроектор.
Пәнаралық байланыс: тіл, тарих,география, сурет, мүсін өнері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.
- Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
- Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
- Қ. Аманжолов «Дауыл» өлеңді жаттау.
- Ойтолғау жазу.
ІІІ. Білім тексеру:
Топтастыру әдісі:
Ар – ұят туралы оқушылар өздерінің білгендерін жазады.
Ар - ұят ҚҚажымұқан |
ІV Жаңа сабаққа дайындық
1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Жазушының өмірі туралы мәлімет.
- Жұбан Молағалиев 1920 жылы Батыс Қазақстан облысы Сайқұдық деген жерде туған.
- Орал ауыл шаруашылық техникумында оқыған.
- 1940 – 1947 дейін әскер қатарында болған.
- «Мен қазақпын деп аталатын поэмасымен қазақ әдебиетінің ірі тұлғасына айналған.
Мәтінмен жұмыс:
- Өлеңді мәнерлеп оқу.
- Өлеңді компазициясына орай:
А) Шал мен жігіт шатағы
Ә) Ар – ұят туралы.
Б) қорытынды деп жоспар жасау.
VІ. Түсінік тексеру:
- Өлеңді тұтас оқып , өз сөздеріңмен әңгімелеп беріңдер.
- Ақын осы өлең арқылы не айтқысы келді?
VІІ. Жаңа сабақты бекіту:
Салыстыру арқылы дәлелдеу.
Арсыздық пен ұятсыздық |
Ар мен ұят |
VІІІ.Сабақты қорыту:
1.Бағалау
2.Үй тапсырмасын беру.
- Ж. Молдағалиев «Ар- ұят туралы» өлеңді жаттау