Quantcast
Channel: Қазақ тілі әдебиет | и рус.кл - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

Өлең құрастырамын. Зат есімнің жекеше және көпше түрі

$
0
0

Күні:02.03.2018

Пәні: қазақ тілі

Бөлімі:                           

 

Лексикалық тақырып

 

Негізгі тақырып:

 

Мектеп: Балқаш қаласы ЖББТМИ.КММ

Мұғалім:Бекбергенова Ш.Ж.

2 «А» сынып     12 оқушы

Сабаққа қатысты:          қатыспағаны:                себебі:

Өлең құрастырамын.

 

Зат есімнің жекеше және көпше түрі

 

Оқу мақсаты

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды  байланыстырып көлбеу және таза жазу

2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұны бойынша өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі..., пайдалы/пайдасыз болды, себебі ... т.б.) білдіру

2.4.2.2 көптік жалғауларын дұрыс қолдану

 

Сабақ мақсаты:

Барлығы: Зат есімнің  жекеше , көпше түрге ажырата біледі.

Көбі: Жекеше зат есімді көпше түрге айналдырып жаза  біледі, түсіндіреді.

Кейбірі: Зат есімге  көптік жалғауларын жалғап  сөздерді байланыстырып сөйлем құрай алады.

 

Бағалау критерийі

Зат есімнің жекеше ,көпше түрін  анықтайды.

Көптік жалғауларын дұрыс қолданады.

 

Тілдік мақсаттар

Өлең шығара білу,тілін дамыту.

 

Құндылықтарды дамыту

Әдеби тілде  сөйлеу мәдениетін  қалыптастыру.

 

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу

 

Бастапқы білім

Өлең құрастыру. Зат есімнің жекеше ,көпше түрі.

 

Сабақ бөлімі мен уақыты

                                                     Сабақтағы  жоспарланған іс-әрекет

ресурстар

Сабақ басы

5 мин

Ұ:Қ : Ұйымдастыру кезеңі  

Ж:Қ:  Үй тапсырмасын  тексеру  

.57 бет 48-жаттығу

44-бет Сөзжұмбақты шешуі.

 Ұ:Ө::Қ:    Бастапқы  білімді  тиянақтау 

Семантикалық карта

Зат есімдер

 

Жалқы есім

Жалпы есім

бала

 

 

 

Астана

 

 

 

қала

 

 

 

Сарыарқа

 

 

 

бөкен

 

 

 

Айжан

 

 

 

Есіл

 

 

 

әже

 

 

 

Тайбурыл

 

 

 

Ақтөс

 

 

 

әке

 

 

 

ана

 

 

 

 

 Ереже  сұрау.

Зат есімнің жекеше, көпше түрі.

Мысал келтір

 Ж:Қ:

 Алдаркөсе туралы ңыз айту.

«Алдаркөсе»  өлең құрастыру  45-бет (дәптер)

 

                    

Дәптер

 

 

 

 

 

С.карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

дәптер

Сабақ ортасы

30 мин

Ұ::Қ:

Оқылым.Айтылым.

49-жаттығу

Өлеңді жолдарын орнына қойып, оқы.

Өлеңнен зат есімнің жекеше, көпше  түрлерін тауып ,ата.

Сұрақ-жауап

*Көгершін қандай құс?

*Оны неліктен «бейбітшілік құсы» деп атайды.

Ж:Қ

:52-жаттығу

Көптік жалғауларының  тиістісін қойып, көшіріп жаз.

Сергіту сәті

Т:Қ:

53-жаттығу

1 топ                  2 топ                      3 топ

Көптік жалғаулары жалғанатын  сөзді тауып айт. Айтқан сөзіңе  көптік жалғауы дұрыс жалғанғанын дәлелде.

Ұ:Ө:Қ

50-жаттығу

Диктант

Т:Қ

51-жаттығу Шығармашылық тапсырма

*Шеңбер бойында жасырынған малдар атауын ата.

*Төрт –түлік туралы  өлең  білесің бе?  Жатқа айт.

Ө:Қ: Қалыптастырушы бағалау

     Сәйкестендіру тесті
1. Суретші                          дар
2. Ақын                               лар
3. Жеңімпаз                        дер
4. Сыйлық                           тер
5. Бала                                 лер
6. Құс                                  тар
7. Ата                                  дар
8. Құжат                             тар
9. Өзен                                дер
10. Торғай                          тар

Қосымша тапсырма

Тест тапсырмалары.
1. Заттың атын білдіретін сөз табы қалай аталады?
А) Сын есім Ә) Сан есім Б) Етістік В) Зат есім
2. Заттың атын білдіретін сөздер тобы:
А) қалам, дәптер, бала Ә) ойнады, күледі Б) әдемі, сұлу В) үлкен, жеті
3. Зат есім қандай сұраққа жауап береді?
А) қайтті? Ә) кім? не? Б) неше? қанша? С) қандай? қай?
4. Мына сөздер қай сөз табына жатады: қар, доп, есік
А) Сын есім Ә) Сан есім Б) Етістік В) Зат есім
5. Дәптер сөзіне қандай көптік жалғауы жалғанады?
А) – лар Ә) – лер Б) – дар В) – тер
6. Жалқы есімді тап.
А) сырға Ә) асық Б) Ақтөбе В) қалам
7. Жалпы есімді тап.
А) Қазақстан Ә) қасық Б) Ақтөс В) Елек
8. Оқушы сөзіне қандай көптік жалғауы жалғанады?
А) – лар Ә) – лер Б) – дар В) – тер
9. Заттың ретін білдіретін сан есімді тап?
А) он Ә) жиырма екі Б) екінші В) бес жүз
10. Жалқы есімді тап.
А) өзен Ә) Тайбурыл Б) қақпақ В) дәптер
(Өзін - өзі бағалау)
10 – 9 балл – «5»
8 – 6 балл – «4»
5 – 3 балл – «3»
2 – 0 балл – «2»

 

 

 Оқулық

Дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме

парақша

Сабақ соңы

5 мин                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Рефлексия. Кері байланыс. Бағалау

Маған ұнады...

Маған қиын болды...

Бағалау  .

Бәрекелді! Жарайсың! Ойлан!

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім: Менің мектебім

Мектеп: Балқаш қаласы ЖББТМИ

Мерзімі: 2 - тоқсан

Мұғалімнің аты-жөні:  Бекбергенова Ш.Ж.

Сынып: 2 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

 Диалог жаза  аламын.

Сөйлем дегеніміз не ?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 

 

2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты  диалог құру (өзара сұхбаттасу)

2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою

2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Оқушылардың көркем суреттер желісі бойынша диалог құрастыра біледі

Көпшілік  оқушылар:

Сөйлем түрлерін  құру барысында бас әріп пен сәйкес тыныс белгілерді (үтір, нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі) өз бетінше дұрыс қолдана біледі.

Кейбір оқушылар:

 Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлемдер құрап және тыныс белгілерін сақтай отырып диалог құрастыра біледі, рөлге бөліп  айта біледі. (өзара сұхбаттасу)

Бағалау критерийлері

 Оқушылар сөйлемдерді тыныс белгілеріне қарай ажырата алады.
Сөйлемді мазмұнына байланысты  дұрыс орналастырады:
Тапсырмаларды орындату арқылы сөйлем түрлерін табады.:
Өзара сұхбаттасу арқылы өзара пікір алмасады.
Мұғалімнің көмегімен сөздерді орынды қолдана отырып, берілген тақырыпқа диалог құрап жаза алады.

Сөздік қор

 

Сурет бойынша диолог құру барысында оқушылардың сөздік қоры молаяды;

Құндылықтарды дарыту

 

сабақта оқушылардың қызығушылығы, сауаттылығы артады, жануарларға қамқор бола білуге үйренеді.

Пәнаралық байланыстар

сурет желісі бойынша әңгімелеу кезінде ғылымға кіріспе және дүниетану пәнімен байланыс жүзеге асады.

АКТ

сахналау үшін интернет көздерінен керекті суреттер мен бетперделерді іздестіріп алады.

Алдыңғы меңгерілген білім

сурет бойынша талқылау жасап, өз ойын, пікірін білдіріп үйренді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

       5 минут

Мына сурет бойынша не айтуға болады? Оқушылардың жауаптарын тыңдау.

 

 

 

Екі бала сөйлесіп отыр.Яғни олар бір-бірімен әңгімелесіп отыр.

Енді бұл балаларға қандай ат қоясыңдар?

Оқушылар ат қояды.

Олар әңгімелерін қалай бастады деп ойлайсыңдар?

Диалог құра отыра әңгімелері қызықты болуы мүмкін бе? Қалай?

Олардың әңгімесін қалай дамытуға болады?

Бір-біріне сұрақтар қою арқылы деп айтуға бола ма?

Сонымен біздің бүгінгі тақырыбымыз не жайында болмақшы?

Сабақтың тақырыбы: Диалог жаза аламын  немесе «Әңгіме айтуды дамыту»,яғни бір-бірімізбен сөйлесу ,әңгімелесу арқылы сөйлем құруда сөздерді дұрыс қолдану  болып табылады

сурет

Сабақ ортасы 

       30 минут

   Ұ:Ж:Қ

Суретпен жұмыс

Сұрақ-жауаптар

-«Менің атым-Қожа» фильмі кейіпкерлері кімдер?

-Мәтінді  оқы.

- Мәтін диалог түрінде берілгенін дәлелде.

 

Ж:Ж:Қ

-Диалогті жұбыңмен  рөлге бөліп оқы.  

 

Диалог дегеніміз екі адамның өзара сұхбаттасуы.

Диалогте әрбір кісінің сөзі жаңа жолдан басталып, алдына сызықша қойылып жазылады.

 

Ж:Ж:Қ 

24-жаттығу

-Қай сөздер тобы сөйлем? Дәлелде. 

  

Толықтыру сынамасы:
1.Сөйлем аяқталған ойды білдіреді.
2.Сөйлем сөздерден құралады.
3.Сөйлемдегі сөздер бөлек жазылады
4.Сөйлемнің бірінші сөзі бас әріптен басталып жазылады
5.Сөйлемнің соңынан тыныс белгісі қойылады
Нүкте(.) , сұрау(?) , Леп белгісі (!)
6.Сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысып тұрады. Олардың байланысын сұрақ қою арқылы табамыз
7.Бірдеңе жайында хабарлау мақсатында айтылған сөйлемді хабарлы сөйлем дейміз. Хабарлы сөйлемнің соңына нүкте (.) қойылады
8.Жауап алу мақсатымен айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз. Сұраулы сөйлемнің соңына сұрау белгісі (?) қойылады.
9.Лепті сөйлем адамның көңіл күйін, сезімін білдіреді . Олар көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі (!) қойылады.  

Т:Ж:Қ 

26-жаттығу 

Хабарландыруды оқы. Неше сөйлем бар екенін анықта.

Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

Сөйлем соңында қойылған тыныс белгілерінің қызметі туралы айтып бер.

 

Сергіту сәті

Т:Ж:Қ

27-жаттығу

Диалогті қалпына келтіріп ретімен рөлге бөліп оқы.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 

суреттер

 

оқулық

дәптер

ү. парақша

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

Үй тапсырмасы

487-бет 28  - жаттығу

Күнделіктеріне жазады

 Бағалау

Кері байланыс

Бағдаршам

 Кері байланыс

Оқушылар рефлексиясы 

 Бүгін мен не үйрендім?

 Маған не ұнады/ұнамады

Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе

пікірің...

Рефлексия

Оқушыларға ой бұлттары беріледі. Осы бұлттарға бүгінгі сабақта алған әсерлері мен келесі тақырып бойынша білгісі келетін ойларын жазып, тақтаға іледі.

 

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жазу қабілеті жоғарылау оқушыларға суреттерді ретімен құрастыра отырып, қысқа және қарапайым әңгімелер жазу ұсынылады, ал қабілеті төмен оқушыларға ауызша әңгіме құрастыру ұсынылады.

Оқушылардың әр іс-әрекеті бағаланып, мадақтау сөздер мен шапалақтау және смайликтер беріледі.

Оқушыларға қажетті сөзді таңдап және фразаларды өңдеп жетілдіруі мен түзетулері үшін бағытталған жазу (кіріспе, есте сақтау, көрсету) арқылы қолдау көрсетіледі.

Әр жұптың құрастырған әңгімесін келесі жұп оқушылары бағалайды.

 

 

Оқушылардың

-берілетін тақырып негізінде қажетті сөзді таңдай алуы, нәтижеге қол жеткізуі;

-сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қоя білу қабілеттері бағаланатыны

Сергіту сәті өткізіледі.

Ойын кезіндегі қауіпсіздік ережелері айтылады.

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пән:  Қазақ тілі (Т2)

Күні: 23.02.2018

Сынып: 2 «А»

Мектеп: Балқаш қаласы ЖББТМИ

Мұғалім:Бекбергенова Ш.Ж.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

 Ұлттық  кейіпкерлерді сипаттаймын.

Жалқы есім және жалпы есім

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған  сұрақтарға жауап беру

2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын табу

2.4.2.4 зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

Сабақ мақсаттары

 Барлығы:Жалқы,жалпы зат есімді , сұрағын біледі.

Көбі:Жалқы,жалпы зат есімді біледі, түсіндіреді.

Кейбіреуі:Жалқы,жалпы зат есімді қолданады.

 

Бағалау критерийлері

 

  Зат есімді жалқы,жалпы есімді ажыратып жазады.  

Тілдік мақсаттар

 

Ұлттық кейіпкерлер

«Қыдыр –Ата  және  Бата»

Құндылықтарды дарыту

 

 

Салт- дәстүрді ұстану, сақтау;

Бата –тілек түрлері.

 

Пәнаралық байланыстар

 Әдебиеттік оқу , өзін-өзі тану.

 

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

 

Бастапқы білім

 

Ұлттық кейіпкерлер Алдаркөсе мен  Қожанасыр.

Жалқы есім.Жалпы есім.      

 

 

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Сабақтың басы

7мин

 

Л.тақырып

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

30 минут

Негізгі бөлім

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

М:Ұ:Қ:

 Қызығушылықты ояту. .

ТАЛДАУ-ЖИНАҚТАУ

Ұ:Қ

34-жаттығу

Өлеңді түсініп оқу

Сұрақ-жауап

Өлең не туралы?

«Бата» деген не?

 Батаны кімдер береді?

Үлкендер қай кезде,қандай бата беруі мүмкін

1.«Қыдыр ата  батасы» көрсетілім

2. «Бата беру түрлері» көрсетілім

 

Ұ:Қ

35-жаттығу

Бата түрлері мен салт дәстүрді  сәйкестендіріп ата.                                                                                                                                                                                                                   

 

Жаңа сабақ

М:Т:Қ:
«Сен мұны істей аласың, сенің қабілетің бар».(Ауызша) .                                                                                         
1 – топ:

Сөздерді оқиды, сөздердің бірі кіші әріппен, бірі үлкен әріппен жазылғаны  не себепті екенін дәлелдейді.              

Тайбурыл, Байшұбар  ,Керкұла ат-аттар
2 - топ:

Сөздерді оқиды, сөздердің бірі кіші әріппен, бірі үлкен әріппен жазылғаны  не себепті екенін дәлелдейді.              

Алпамыс, Қобыланды-батырлар

 

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Жалқы, жалпы есім

Жаңа ақпарат :

Жалқы   есім дегеніміз                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Жалпы есім дегеніміз: .........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

 

ОҚЫЛЫМ .АЙТЫЛЫМ
Ұ:Ө:Қ:

Сөздерді оқып, жалқы, жалпы зат есім екенін дәлелде.

бота

Бота

жұлдыз

Жұлдыз

Дәлелдеу үлгісі:
бота – жалпы   зат есім, өйткені ол көп заттың атын білдіреді.
Дәлелдеу үлгісі:
Бота – жалқы   зат есім, өйткені ол 1 адам атын білдіреді.

 

ОҚЫЛЫМ .ЖАЗЫЛЫМ
Ж:Қ:

36-жаттығу

*Жалқы есімдерді теріп жаз

Т:Қ:

*Басқа сөздердің жазылуы өзгешелігін түсіндір.

Мысалы:

қала –Тараз

 қала  - жалпы есім

Тараз - жалқы есім

 

Ж:Қ:

ЖАЗЫЛЫМ

37-жаттығу  .

Мақалды көшіріп  жаз.

Жалпы есімді тап .

Мақал мағынасын ашу.

 

 

Т:Қ:

38-жаттығу

 Шығармашылық  тапсырма

Ұйқасын тауып оқы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Танымдық жұмыс. Диктант

Ө:Қ:

Қалыптастырушы бағалау

Семантикалық карта

 

    Жалқы  есім

      Жалпы есім

Балқаш

 

 

көл

 

 

Байшұбар

 

 

ауыл

 

 

жазушы

 

 

Абай

 

 

Үйге тапсырма:

Бата жаттау, жазу. Жалпы есім,жалқы есім  ережесін қайталау

 

 Рефлексия.

. Кері байланыс. «Смайликтер» арқылы тапсырма бойынша кері байланыс жасайды.

- тапсырма жеңіл болды.

- тапсырма аздап қиындау болды.

- тапсырма қиын болды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

    Жалқы  есім

      Жалпы есім

Балқаш

 

 

көл

 

 

Байшұбар

 

 

ауыл

 

 

жазушы

 

 

Абай

 

 

 

 

 

    Жалқы  есім

      Жалпы есім

Балқаш

 

 

көл

 

 

Байшұбар

 

 

ауыл

 

 

жазушы

 

 

Абай

 

 

 

 

 

    Жалқы  есім

      Жалпы есім

Балқаш

 

 

көл

 

 

Байшұбар

 

 

ауыл

 

 

жазушы

 

 

Абай

 

 

 

 

 

    Жалқы  есім

      Жалпы есім

Балқаш

 

 

көл

 

 

Байшұбар

 

 

ауыл

 

 

жазушы

 

 

Абай

 

 

 

 

 

    Жалқы  есім

      Жалпы есім

Балқаш

 

 

көл

 

 

Байшұбар

 

 

ауыл

 

 

жазушы

 

 

Абай

 

 

 

 

    Жалқы  есім

      Жалпы есім

Балқаш

 

 

көл

 

 

Байшұбар

 

 

ауыл

 

 

жазушы

 

 

Абай

 

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>