Сабақ: қазақ тілі Тақырыбы: 6.9 Қазақстандағы әлеуметтік желілер. Ауыспалы өткен шақ. |
Мектеп: Мұхит атындағы жалпы орта білім беретін мектебі |
|
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Болатова Э.М |
|
|||||||
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||
Оқу мақсаты: |
7.1.5.1 – проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіндерден деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру,өз жауабың өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау. 7.3.3.1 – мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін түрінде берілген процесті сипаттап жазу. 7.4.4.1 – етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану |
|
|||||||
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: әлеуметтік желілер туралы ақпарат алады, ауыспалы өткен шақтың тұлғасымен танысады. |
|
|||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстандағы әлеуметтік желілер жайлы білімдерін кеңейтеді, ауыспалы өткен шақ тұлғасындағы етістіктерді мәтіндерден табады. |
|
||||||||
Кейбір оқушылар: әлеуметтік желілердің әсері туралы пікір айтып, ауыспалы өткен шақтың жасалуын түсінгенің дәлелдейді. |
|
||||||||
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар: ғаламтор мен шынайы өмірдегі ерекшеліктерді саралайды. Ауыспалы өткен шақта тұрған етістіктерді ажыратады. |
|
|||||||
Тілдік мақсаты |
Негізіг сөздер мен тіркестер: Қазақстандағы әлеуметтік желілер, ғаламтор, сайттар, ауыспалы өткен шақ, етістік. |
|
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Қазақстандағы қолданысқа ие қандай әлеуметтік желілерді білесіңдер? 2. Қандай әлеуметтік желілерді қолданасыңдар? 3. Ғаламтордағы еркіндік дегенді қалай түсінесіңдер? 4. Етістіктің шақтары туралы не білесіңдер? 5. Ауыспалы өткен шақ тұлғасы қалай жасалады? |
|
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: ақпараттарды өз бетінше меңгереді;берілген мәтінді тұжырымдайды; таным әрекет үрдісінде ынтымақтастықта болады; белсенді оқу тәжірибесі пайда болады. |
|
|||||||
Алдыңғы тақырып |
Әлеуметтік желілердің пайдасы мен зияны және ауыспалы өткен шақ туралы алған білімдерін тексереді. |
|
|||||||
Жоспар |
|
||||||||
Жоспар- ланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||
Бас- талуы |
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою. 1-тапсырмадағы мәтінмен таныстыру. Мәтін бойынша сұрақтар қою (1А). Сөйлемге кешенді фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік талдаулар жасату. Ережені түсіндіріп, сұрақтар қою. Мәтіннен ауыспалы өткен шақты табу (1Б) |
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтарға жауап береді. 1-тапсырмадағы мәтінмен танысады.. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. (1А). Сөйлемге кешенді фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік талдаулар жасайды.. Ережені түсініп, сұрақтарға жауап береді. Мәтіннен ауыспалы өткен шақты табады (1Б) |
Жұлдызша арқылы бағалау
|
жұлдызшалар, стикер, түрлі-түсті қағаздар |
|
||||
Ортасы |
2-тапсырманы өз беттерінше орындату. 4-тапсырманы әр оқушыға өз бетінше орындату. 3-тапсырманы «Айтарым бар» әдісі арқылы орындату. |
2-тапсырманы өз беттерінше орындайды. 4-тапсырманы әр оқушыға өз бетінше орындайды. 3-тапсырманы «Айтарым бар» әдісі арқылы орындайды. |
Жылы түспен бағалау бағалау |
Оқулық, стикер, қалам Смайликтер |
|
||||
Аяқ- талуы |
6-тапсырма. «Сұлтан Бейбарыс» фильмін көру. 6А Фильмді мазмұндату. Бейбарыстың ерліктері жайында ауыспалы өткен шақта баяндату .Үйге тапсырма: 5-тапсырма |
6-тапсырма. «Сұлтан Бейбарыс» фильмін көреді.. 6А Фильмді мазмұндайды. Бейбарыстың ерліктері жайында ауыспалы өткен шақта баяндандайды .Үйге тапсырма: 5-тапсырма |
Смайликтер арқылы бағалау |
Смайликтер, қағаз, қалам |
|
||||
Бағалау
5 минут
Кері байланыс 3 минут |
«Білім қоржыны» кері байланыс |
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады. |
«Маған таныс әлеуметтік желі» деген тақырыпта етістіктің шақтарын пайдаланып, «Досқа хат» жазыңыз. Сөз саны (30-40 сөз).
Үлгі:
Сәлем, менің досым! ______________________________________________________________________ Мен мынадай әлеуметтік желілерді білемін______________________________________________________________________ Осының ішінде мен пайдаланатын ______________________________________________________________________ сенде бар ма ____________________________________________________________________Оның пайдасы_________________________________________________
Зияны___________________________________________________________
__Сау бол________________________________________________________
Дескриптор Білім алушы
- хаттың құрылымын сақтап жазады;
- жазылым тақырыбынан ауытқымайды;
-етістіктің шақтарын кеңінен қолданады.