С А Б А Қ № 27, 28
Тақырып: О.Сүлейменов.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: жалпы Олжас Сүлейменовтың өмірі мен шығармашылығы, қоғамдық қызметі
туралы мағлұмат беру; ақынның шығармаларымен таныстыру,олеңдерінің негізгі
тақырыптары бойынша мәліметтер беру;
2.Дамытушылық:сөздік қорын молайту, баяндама бойынша өз ойларын еркін жеткізе білуге
дағдыландыру, мәнерлеп оқу қабілеттерін арттыру;
3.Тәрбиелік: Отанды сүюге,туған жерді аялауға,қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа тақырыппен таныстыру
Сабақтың түрі:дәстүрлі, аралас
Сабақтың әдіс-тәсілдері: баяндау, сұрақ–жауап, әңгімелесу,
Сабақтың көрнекілік құралдары: О.Сүлейменовтың суреті,кітап көрмесі,»Невада-Семей»
қозғалысы туралы газет-жорналдар материалдары,видео-
фильм т.б.
Пәнаралық байланыс: тарих, география, қазақ тілі,
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру,орындарына
отырғызу, кезекшілермен әңгімелесу, сабақтың тақырыбы мен
мақсатын айту.
2.Үй тапсырмасын тексеру: оқушылардың М.Мақатевтың «Өмір сүрейік алмасыпә деген өлеңін
жаттап келгендігін тексеру.
* Мұғалімнің кіріспе сөзі.
- Сабақ тақырыбына қызығушылық туғызу – побуждение.
* Алдын ала берілген тапсырмалар бойынша оқушылардың баяндамаларын тыңдау.
Ұжымдық жұмыс:
1.Баяндама тыңдау барысынды, хронологиялық кесте толтыру
Аты-жөні |
Туған жылы, күні Туған жері |
Туған-туысқандары туралы мәліметтер |
Шығармашылық-қоғамдық жұмысы туралы мәліметтер |
Шығармалары |
|
|
|
|
|
- II. Сабақтың тақырыбын ашу – осмысление.
Топпен жұмыс:
1 топ – қазақтың ұлттық ойындары туралы әңгіме дайындау
2 топ - «Арғымақ» олеңін мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну. Арғымақ деген сздің мағынасын
ашу (сөздік арқылы). 98б. Сұрақтарға жауап дайындау.
3 топ – «Қыз қуу» һлеңін мәнерлеп оқу,мазмұнын түсіну, 99б. Сұрақтарға жауап дайындайды.
III. Оқушылардың ой-пікірін білу – рефлексия.
Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша әңгімелейді,өлеңдірді мәнерлеп оқиды.
3.Сабақ қорытындысы. Мұғалімнің сөзі.
4..Бағалау.
5.Үй тапсырмасы. «Арғымақ» атты өлеңді жаттап келу.