С А Б А Қ №3
Тақырып: Жыраулар поэзиясы. Күлтегін.
Сабақ мақсаты:
1.Білімділік: Күлтегін жырының идеялық мазмұнын, көркемдік ерекшелігін меңгерту.
2.Дамытушылық: әңгімелесу,салыстыру,жалпылау әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың
ойлау қабілеттерін,тілін дамыту.
3.Тәрбиелік: қазақ ежелгі дәуір әдебиетінің шығармаларын білу, мақтан ету,оқушылар
арасындаға адамгершілік, сыйластық тәрбиелеу .
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың әдістері: әңгімелесу,сұрақ-жауап,мәтінмен,көрнекілікпен жұмыс
Оқыту формалары: жеке,топпен,өздік,тірек сызбалар жасау, т.б.
Сабақтың құрал-жабдықтары: компьютер,теледидар,бейнематериалдар,кітап көрмесі.
Пәнаралық байланыс: тарих, музыка, сурет,орыс әдебиеті.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,сынып кезекшілерімен тіл дамыту жұмысы, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
2.Үй жұмысын тексеру: «Әбу Насыр әл-Фараби мұрасы» атты реферат тындау.
- Жаңа сабақ:
- Мұғалімнің сөзі:
- Орхон-Енисей ескерткіштері Монғолиядағы Орхон және Енисей өзендері жағасынан табылдықтан солай аталған. Орхон-Енисей ескерткіштерін алғаш тапқандар: швед офицері Иоганн Страленберг және орыс ғалымы Н.М.Ядринцев. Олар тастарға ойып көне түркі тілінде жазылған.1893 жылы Дания ғалымы Вильгелм Томсен Орхон-Енисей өзендері бойынан табылған ескерткіштердегі құпия жазуды кілтін ашқандығын хабарлады. Ғалымның ең алдымен оқыған сөздері «тәңірі», «түрік» деген сөздер екен. Ал орыс ғалымы В.Радлов мәтінді орыс тіліне тәржімалаған. Онда VІ-VІІІ ғасырлардағы алып держава – Түрік қағанатының құрылуы, оның Күлтегін сияқты даңқты қағандарының ерлігі жайында баяндайды. Күлтегін ескерткішінің көшермесі 2001жылы Астана қаласына әкелінген.
I.Ой қозғау – побуждение
Сынып оқушылары «Күлтегін» түсініп оқып шығады.
1 топ –мәтінді оқып,мазмұнын айтуға дайындалады
2 топ – мәтін бойынша 1-3 сұрақтармен жұмыс істейді, өз пікірлерін айтады.
- II. Жаңа тақырыптың мағнасын ашу – осмысление
Сұрақтармен жұмыс:
- «Түрік халқы үшін түн ұйықтамадым, күндіз отырмадым» деген сөздердің патриоттық мәнін айтыңдар. – 1 топ оқушылары.
- Татулық, достық туралы қалай көрсетеді. – 2 топ оқушылары.
III. Балалрдың ой-пікірлерін білу, анықтау – рефлексия.
- 1. «Инсерт» стратегисы бойынша сабақта алған білімдерің көрсету.
бұрыннан білемін |
бүгін сабақта білдім |
білгім келеді |
|
|
|
Үйге тапсырма: «Күлтегін» мәнерлеп оқу, 6 бет 7 сұрақ