Quantcast
Channel: Қазақ тілі әдебиет | и рус.кл - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

«Әлем таныған палуан-Жасылық Үшкемпіров »

$
0
0

Сабақтың тақырыбы:

 «Әлем таныған палуан-Жасылық Үшкемпіров »

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Шаяхметова Н.У.

Сынып

Қатысқандар :                                       қатыспағандар :

Сабақтың мақсаты:

Жасылық Үшкемпіровті таныстыра отырып, сурет салғызу арқылы көз алдына елестету, палуандардың қалай жаттығатынын  анықтайды, ойын жинақтап, бағалайды.Сөздікпен жұмыс жасайды.

Сабақтың міндеті :

-          Мәтінді оқып, сөздікпен жұмыс жасайды

-          Мәтінді оқып ,сурет салдыру

-          Ойларын жинақтайды

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: Сөздікпен жұмыс жүргізеді, мәтінді тыңдап, оқып отырып танысады, мәтін мағынасымен сурет салады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді, мағынасын сурет арқылы ашады, жаңа ой жинақтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: Сөздікпен жұмыс жасап, аудармасын түсініп, мәтінді тыңдап, оқып, суретпен мағынасын ашып,жаңа ой жинақтайды, ойланып жұмбақты шешеді, қимылмен кейіптейді

Күтілетін нәтиже:

 

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы біліммен байланыстыру: Сүйікті  спортшылары туралы сұрау,спорт түрлерін сұрау, қозғалыс арқылы миға шабуыл жасату.

Жоспар

Жоспарланатын 

уақыт

Жоспарланған іс -әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

 

6 минут

Ұйымдастыру:

-          Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

-          Психологиялық ахуал. Сәлемдесу.

-          Үй тапсырмасын сұрау:

  ≪Менің сүйікті спортшым≫ деген тақырыпта кластер құру.                    

Бағалау. Дұрыс жауаптарды марапаттау.          

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

1 минут        

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

Миға шабуыл          

«Ақ қар» ойынын ойнату, ақ қағазды умаждау, домалақтату және неге ұқсайтыны туралы ой толғату. 

      Шеңберді көздету. Тақырыпты анықтайды.

Жаңа сабақтың тақырыбын  айту

Жаңа сабақтың мақсатын айту.

Т1 Видео көрсету, тыңдату.

Жасылық Үшкемпіровті таныстыра отырып, сурет салғызу арқылы көз алдына елестету, күрес түрлері туралы,палуандардың қалай жаттығатынын  анықтайды, ойын жинақтап, бағалайды.Сөздікпен жұмыс жасайды.

 

Тапсырма 1

О1.Оқушылар  топ арасында мәтінді мәнерлеп оқып шығады.

Жақсылық Үшкемпіров — қазақ халқының біртуар ұлы, грек-рим күресінің балуаны, спорт

шебері. Ол бүкіл әлемдік күрес жарыстарында ел намысын қорғаған.

Қазақтың бұл балуаны 1951 жылы 6 маусымда Жамбыл облысындағы Тегістік ауылында

туған. Ол осы бір шағын ауылда бала күнінен бастап спортпен шұғылданды. Жас спортшы өз

өмірін грек-рим күресіне арнады.

Жақсылық Үшкемпіров – 1980 жылы Мәскеу Олимпиадасында алтын медаль иелен-

ген чемпион. Сол кезде бозкілемде өз өнерін көрсеткен балуан Кеңес Одағының екі дүркін

чемпионы атағын алған. Осы атақтары балуанның атын әлемге танытты.

Қазір Жақсылық Үшкемпіров — зейнеткер. Ол — Қазақстанның еңбек сіңірген жаттықтырушысы.

Міне, осындай спорттағы жетістіктері үшін Жақсылық Үшкемпіров «Құрмет

белгісі» орденімен, бірнеше медальдармен марапатталған.

 

Тапсырма 2

1-қадам. Білу

• Жақсылық Үшкемпіров кім?

• Ол қашан, қай жерде туған?

• Ол бүкіл өмірін қай спорт түріне арнады?

• Ж. Үшкемпіровтің үлкен спорттағы жетістіктері қандай?

• Спорттағы жетістіктері үшін қандай марапаттар алған?        

2-қадам

1.      Спорттағы жетістіктерге қалай жетті?

2.      Неге әлемде  ел намысын қорғады?

3.      Не себепті балуанның аты әлемге танылды?

4.      Неге өмірін грек-рим күресіне арнады?

5.      Не себепті орден,медальдармен марапатталды?

Қалыптастырушы бағалау. Бағдаршам.

 

Тапсырма 3

Аударма сөздікке сүйеніп,

мәтіндегі қою қаріппен берілген сөздердің

аудармасын дәптеріңе жаз. Ол сөздердің

қандай синонимдерін білесің? Айт.

Сөздікпен жұмыс

Бағалау.Басбармақ

 

 

А4 қағаздары

 

Жақсылық Үшкемпіровтің портреті

 

 

 

 

 

 

 

You tube.com

Жақсылық Үшкемпіров

Тұңғыш чемпион

 

 

 

 

Кітап, 7 сынып

37-бет.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кітап 7-сынып

 

 

 

Сөздік, кітап

 8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма  4 

 

 

«Оқиға картасы» әдісімен мәтін мазмұны бойынша сурет салу, көз алдына елестетіп отыру, мазмұнын түсініп, сурет салу.Қорғау.

 


                                                                                                                  

 

бала күнінен                     Жас спортшы өз          спорттағы жетістіктері

                                     өмірін грек-рим

бастап                               күресіне арнады

спортпен

айналысқан

Қалыптастырушы бағалау. 2 жұлдыз 1 тілек

 

Тапсырма  5

Жұмбақты шешу.

Тепсең-ақ секiрiп,

Ұстатпай қашады.

Бiр жерге бекiнiп,

Тұра алмай сасады.   (Доп)

 

 

Мiнiп алып ылғи да,

Тыңнан жол табамын,

Жоғарыдан ылдиға,

Жұлдыз болып ағамын.   (Шана)

 

 

Қайқы тұмсық қос табан,

Қос таяқпен ұштаған.

Итерсең алға заулайды,

Шойын жолдан аумайды.   (Шаңғы)

 

Табанға қанжар байладым,

Бетiнде айна ойнадым.    (Коньки)

 

Сергіту сәті. Шешкен жұмбақтарын қимылмен көрсету. Әр топ шешу керек.

 

Қалыптастырушы бағалау. Бағдаршам.

Мұғалімнің түсіндіруі.

Сілтеу есімдігі

Сілтеу есімдіктері нұсқау, көрсету мағыналарында жұмсалады. Олар көбінесе сын

есімнің орнына, кейбіреулері зат есімнің орнына қолданылады. Сілтеу есімдіктеріне бұл,

осы, осынау, сол, сонау, ана, анау, мына, мынау, әні, міне деген сөздер жатады.

Сілтеу есімдіктеріне көптік, тәуелдік, септік жалғаулары жалғанады.

Ескерту! Анау, мынау, осынау есімдіктеріне көптік, септік жалғаулары тікелей

жалғанбайды. Сілтеу есімдіктері сөйлемде бастауыш болса, олардан кейін сызықша

қойылады. Мысалы: Ол — мықты спортшы.

Сілтеу есімдіктерінің тәуелдену үлгісі  бұл

І бұным          ІІ бұның            ІІІ бұнысы

бұнымыз        бұныңыз

 

Мәтіннен сілтеу есімдіктерін тауып, тәуелдік жалғауын жалға. Осы  сөздермен сөйлем құра.

Тапсырма 6

   «Топтастыру стратегиясы» әдісімен  толтыру.Барлық сынып оқушысымен.

 

           ≪Нағыз балуан қандай болуы керек?≫                            

                                           еңбекқор

 

 

шымыр

                                                                                 мықты

 

                                                

                                                                                                                                                     Мылқау

 

 

 


                                                                              батыл

   

шапшаң      

                     

                       

6-қадам. Баға беру.

Жақсылық Үшкемпіровтің спорттағы жетістігі ұнады ма?

Жақсылық Үшкемпіров атақты балуан ба екен?

 

Қ.Б. Басбармақ.

Плакат, кітап, фломастерлер, түрлі,- түсті қарындаштар, А4 қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар

Бағдаршам

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плакат, скотч

 

 

 

 

 

3 минут

Қорытынды баға.

Кері байланыс

    Оқушылардан сұрау.

1.      Қай әдіс ұнады?

2.      Жақсылық Үшкемпіровтың жеңісі ұнады ма?

3.      Сілтеу есімдігі туралы не білдің?

4.      Не білгің келеді?

 

Үйге тапсырма.

Жақсылық Үшкемпіров  туралы постер дайында.         

Сөздікті қайталау.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>