Талдықорған қаласы
№12 орта мектеп-гимназиясының
мұғалімі Қабылқызы Сымбат
Сыныбы: 5 «А»
Сабақтың тақырыбы: Тұрақты тіркестер
Сабақтың типі: қорытындылау сабағы
Түрі: СТО технологиясы негізге алынып топтық жұмысқа құрылған шығармашылық –ізденіс сабағы.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: топтық жұмыс; СТО технологиясы, проблемалап оқыту, этнопедагогика, «Ұқсастық пен даралық» диаграммасы, сәйкестендіру тесті
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі, географияКөрнекілігі: 7жұтты бейнелейтін суреттер, тапсырмалардың барлығы интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Тұрақты тіркестер тақырыбынан алған білімдерін дағды мен іс-әрекетте пайдалана білуге үйрету.
- Дамытушылық: Өткен тақырыптарда алған білімдерін кеңейтіп, тіл байлықтарын, ойлау қабілеттерін дамыту. Сөздік қорларын байыту.
- Тіл байлығымыздың құндылығын сезіне білуге; бірін-бірі сыйлай білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. 1. Сәлемдесу
- Құрал-жабдықтарын түгендеу.
- Жұмыс ережелерін еске түсіру.
ІІ. Қызығушылығын ояту кезеңі. Жаңа сөз тудырып тұрған әріптерді қосқанда 1сөз шығады. Бүгінгі сабағымызды сол сөзбен байланыстырамыз.
Аға-жаға
Бөл-бөле
Аяқ-таяқ
Тер-тері (жеті)
-7- қазақ халқының ұғымында қандай сан?
-7 санына қатысты қандай ұғымдарды білесіңдер?
-7-шелпек, күн, ата,күн, қазына,жұт.
-7жұт деген не? Нелер жатады?(құрғақшылық,мал жұтауы, өрт,зілзала,оба,соғыс,топан су)
-2012 жылы әлем халқы неден үрейленеді? Оқушылардың пікірін білу.
-Осындай жамандықтардан құтылу үшін сендердің білімдерің керек. Бүгінгі сабағымызда 7жұт яғни, 7түрлі кедергі (тапсырмалар )кездеседі. Сол кедергілерден дұрыс жауап арқылы құтылуымыз керек.
ІІІ. Мағынаны ажырату кезеңі. 1)ҚҰРҒАҚШЫЛЫҚ.
Еркін сөз тіркесі |
ұқсастығы |
Тұрақты тіркес |
|
|
|
2) МАЛ ЖҰТАУЫ
ІІІ.Дағды мен іс-әрекетті жүзеге асыру кезеңі. Оқулықпен жұмыс.
122-жаттығу
3) ӨРТ
І топқа сәйкестендіру тесті.
- Көзі .... болу темір
- Қас пен .... арасында алақандай
- Өкпесі ... қазандай көздің
- Тепсе ... үзеді. Қара
ІІ топқа
- Тайға... басқандай өрге
- Ит терісін .... қаптау шыбын
- Көзіне көк .... үймелету таңба
- Тасы ... домалау басына
ІІІ топқа. Сұрақты тұрақты тіркестер
*Қандай көзімен атады?
*Атарға несі жоқ
*Аузына не құйылды?
*Кірерге не таппайды?
ІҮ топқа
*Қабағынан не жауады?
*Қой үстіне не жұмыртқалайды?
*Тырнақ астынан не іздейді?
*Төбесіне не қайнатады?
4) ОБА (ауру)
Полиглоттар.
Қазақ тілі-орыс тілі-ағылшын тілінде мағынасы ұқсас тұрақты тіркестерді салыстыру.
5) СОҒЫС
«Ойлан, жұптас, пікірлес» (Тұрақты тіркестермен шығармашылық жұмыстар)
І топ. .Диалог «Ана мен баланың әңгімесі»
ІІ топ .«Біздің заман»
ІІІ топ .Сыныптағы 2оқушының түр-тұлғасына сипаттама
ІҮ топ. Сыныптағы 2оқушыға мінездеме
6) ТОПАН СУ
Әр топ үйден тұрақты тіркеске салып келген суреттерін 1-1 көрсетіп, тұрақты тіркесін, синонимін, антонимін табады.
7) ЗІЛЗАЛА
*Тұрақты тіркестерге ребус, сөзжұмбақ құрастырып, бір-бірінікін шешеді.
ІҮ. Бекіту.
- «Тұрақты тіркестердің мағынасына қарай түрлері» тақырыбында
1оқушы шағын ізденіс жұмысымен таныстырады.
Ү. Қорытындылау.
Оқушылар бір-біріне тұрақты тіркестермен тілектер айтады.
ҮІ. Үйге: 124-жаттығу
ТОЛЫҚ ЖҮКТЕУ