Quantcast
Channel: Қазақ тілі әдебиет | и рус.кл - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

Ыбырай Алтынсарин. «Қазақ хрестоматиясы» кітабы

$
0
0

Қызылорда облысы

Жаңақорған ауданы

№51 М.Қаратаев атындағы орта мектебі

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Бейсенбекова Алима

Қысқа мерзімді жоспар

Сыныбы:9

 Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Ыбырай Алтынсарин. «Қазақ хрестоматиясы» кітабы

Мақсаты:

 

-Шығармаларына  тақырыптық  топтастыру жасау;

-Өз бетімен жұмыс істеуіне, ой қорытындысын жасауға үйрену.

Күтілетін нәтиже:

 

-Шығармаларына тақырыптық топтастыру жасай алады.

-  Өз бетімен жұмыс істеуіне, ой қорытындысын жасай алады.

Түйінді идеялар

Ғалым шығармаларының  көркемдік-эстетикалық ,

тәрбиелік мəні. 

Сабақтың түрі:

Сындарлы сабақ

Сабақтың типі:

Жаңа білім беру сабағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Ой қозғау, топтастыру,миға шабуыл,хронолиялық кесте ,соңғы сөзді мен айтайын.

Сабақтың формасы:

Топтық, жұптық, жеке жұмыстар

Керекті жабдықтар:

 

Оқулық, А4 парағы, маркерлер, бағалау парағы, интербелсенді тақта ,т.б

Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі,орыс тілі, Қазақстан тарихы.

Негізгі дереккөздер:

баспа көздері, интернет ресурс, оқулық

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

(7минут)

 

 

1Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату.  «Тұлғалар өмірінен» тренингін өту. Бағалау парағы таратылып беріледі.

2.Оқушыларды Ыбырай әңгімелері бойынша 3 топқа бөлу.( «Әдеп», «Тәкаппарлық», «Зеректік»)

3.Үй тапсырмасын сұрау. Ыбырай

Алтынсарин туралы не білеміз?

4.Алдыңғы  тақырыпты хронологиялық кесте арқылы   қайталау.

  Тренингке қатысады. Оқушылар топқа бөлінеді.

Бағалау парағына өз бағаларын түсіріп отырады.

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.

Тұсаукесер

(3минут)

 

 

 

 

 1.Бейнежазба көрсету  арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

1.Балалар, бейнежазбадан нені байқадыңдар?

2. Қазақ хрестоматиясына қандай  шығармалар енген?

3.Хрестоматияға енген шығармалар неше топқа бөлінген?

4. Әңгіме жанры туралы не білеміз?

Бейнежазбаны тамашалап, жаңа сабақтың тақырыбын  табады,ойларымен бөліседі.

 

 

Негізгі бөлім

(25 минут)

 

 

 

 

1.Топпен жұмыс.

1-топ. «Мұңсыз адам» әңгімесі бойынша шығарма кестесін толтыру.

Шығарманың тақырыбы

Шығарманың авторы

Жанр түрі

Оқиға орны

Кейіпкерлері

Идеясы

2-топ. «Талаптың пайдасы»  әңгімесін композициялық құрылымына қарай талдау.

3-топ.  Ы.Алтынсариннің «Қазақ хрестоматиясына» енген шағын әңгімелерін тақырыптық топтастыру.    

2.Жеке жұмыс. Әңгімелерін түйінді сөздер арқылы табу.

 

Жаңа ақпарат.Ыбырай Алтынсарин туралы бірер сөз.

3.Жұптық жұмыс. Ыбырайдың бар болмысы хаттарында. Ыбырайдың жазған хаттарынан өмірлік мақсат-мүддесін табу.

 

Оқушылар тыңдайды, топ ішінде әңгімелейді.Топтық жұмысты орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұпты жұмысты орындайды.Ыбырайдың бейнесін,болмысын ашады.

Қорытынды

(5 минут)

 

 

 

 

 

 

Үйден ізденіп келуге.

Рефлексия

(3 мин)

Бағалау.

(2минут)

«Соңғы сөзді мен айтайын» әдісі арқылы қорытындылау.

Жазушының бұл хаттары  Ыбырайдың зор бейнесін    дүниеге  көзқарасын,азаматтық  болмысын айқындайды.

-Балалар, болашақта Ыбырай сияқты біз де елімізге зор пайда келтіретін азамат болуымыз керек.

 

 

 

 

Өзін-өзі бағалау.

Берілген тірек сөздерді қатыстырып бір сөйлемнен айтып шығады,ой қорытындысын жасайды.

 

Тапсырмаларды күнделікке жазып алады.

 

 

Өтілген тақырып бойынша

кері байланыс орнатады.

 

Өз жұмыстарына баға береді

Сабақтың өзіндік талдауы

Сабақтың сәтті тұстары

 

 

Сабақтың сәтсіз тұстары

 

 

 

Нені дамытар едім?

 

 

 

         

Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>