Қызылорда облысы
Жаңақорған ауданы
№51 М.Қаратаев атындағы
орта мектебі Бастауыш сынып
мұғалімі Оңалбаева Дина
Күні: |
Сыныбы:3 |
Пәні:Әдебиеттік оқу |
Сабақ тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин "Өзен" өлеңі |
|
Мақсаты: |
Жазушы өмірі , шығармашылығы жайлы мағлұмат алу. Өлеңмен танысу,негізгі идеясын ,шығармада қолданылған көркем сөздердің мағынасын ұғыну.Оқушы бойында ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру.Табиғатты сүюге үйрену. |
|
Оқу нәтижесі |
Өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыланады. Оқушы бойында ізденімпаздық қасиеттері қалыптасады..Табиғатты сүюге үйренеді.Оқушыда сыни көзқараспен ойлау дағдылары дамиды.
|
|
Түйінді идеялар: |
Өмірлік құндылықтар,табиғат кереметтері,сұлулығы жайлы.
|
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
А- 4 парақтары,стикер ,плакат, маркер, қалам,смаиликтер, бағдаршам түстері,кері байланыс парақтары,презентация,бейнебаян. |
|
Оқыту әдістері: |
Ой қозғау,постер қорғау, ашық сұрақтар |
|
Дерек көздері: |
1.Жазушы шығармалар жинағы. Ана тілі оқулығы 3-сынып.Бейнебаян.Ғаламтор деректері. Әдеби материалдар, |
|
Тапсырмалар: |
Жеке,топтық,жұптық тапсырмалар. |
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушы іс-әрекеті:
Сабақ кезеңдері: |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
І.Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу 2 мин |
Табиғат кереметтері туралы бейне баян арқылы оқушы ойларын жинақтау. |
Бейнебаянды тамашалайды. |
І тапсырма 3 мин
|
3.Топтарға бөлу.Өзен аттары бойынша топтарға бөліну.
|
Өзен атаулары бойынша топтарға бөлінеді. 1топ.Сырдария 2топ.Жайық 3топ. Есіл Оқушылар жеке, жұпта, топта ой қозғап, жинақтайды, пікірлерін айтады.Үш топ ойларын қорғайды. |
2 мин
3 мин |
Жаңа сабақты жетекші сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу. Балалар тақтадағы суретке қарайықшы. Суретте не бейнеленген? Суретте тау, өзен, ағаш т.б бейнеленген. Суретте көркем де көрікті табиғат бейнеленген. -Қандай өзендерді білесіңдер? -Өзеннің көлден қандай айырмашылығы бар? -Өзенің қандай пайдасы бар? - Ы.Алтынсарин кім? Ол жайлы не білеміз?Қай жерде, қай жылы дүниеге келген? |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын айқындайды.
Бейнебаянмен танысады,ойларын айтады. |
ІІ тапсырма 5 минут
10 минут
6 минут
2 минут |
Топ бойынша өлеңді оқуға бөліп беру. Топтар кезекпен өлеңдігі негізгі ойды қысқаша баяндайды.
Постерге шығармада айтылған ойды түсіру. Жасалған постерді қорғау.
Екі жұлдыз,бір тілек арқылы бағалау. |
Әр топ өзіне берілген өлең бөлігін жеке оқиды,топта бір-біріне түсіндіреді . Топ оқушылары кезекпен өлең жайлы әңгімелейді. Әр топ постерге шығарма жайлы ойларын түсіреді. Әр топтан бір оқушы жасаған жұмыстарын қорғайды.(әр топқа 2 минут беріледі) Топтар бір-бірінің жұмыстарын екі жұлдыз,бір тілек арқылы бағалайды. |
ІІІ тапсырма 5 минут |
Топтық тапсырма. 1-топ.Сөздер банкісі.Шығармаға тірек болатын сөздерді келесі шеңберге салу. 2-топ. . Қиын сөздермен жұмыс. Қынарда-өзенің жағасында, бойында өсіп тұрған өсімдіктер. Жанабында- өзенің айналасындағы елдер ,маңында орналасқан 3-топ. Мәтінмен жұмыс. Көз алдымызға керемет табиғаттың тамаша суреттері елестеді. -Өзенің ағысы, жануарлардың өзен суынан шөлін қандыруы. |
Тапсырманы топта орындайды. Әр топ өзін берілген тапсырманы топта жинақтайды.
Топтар бір-бірінің жұмыстарын бағдаршам түстері арқылы бағалау.
|
ІҮ тапсырма Қорытындылау 3 мин |
Өзеннің адамға пайдасы туралы әңгімелеңдер. ( топпен бірлесе орындау)
|
Өзеннің пайдасы туралы түйген ойлары,пікірлері жайлы айтып шығады(әр оқушы бір сөйлемнен айтып шығады) |
Рефлексия 2 мин |
Мұғалім стикерлер таратады.
|
Не ұнады? Ұсыныс Оқушылар сабақ барысында не ұнады, ұсыныстарын, пікірлерін стикер қағаздарға жазады. |
Үйден ізденіп келуге
Оқушыларды бағалау 2 минут |
Өлеңді оқу, өлең бойынша сурет салып келу. Жазушы жайлы қосымша деректер тауып келу Сабақ барысындағы еңбегіне қатысы бағаланады. Қателесіп, не болмаса тапсырмаларды орындауда қиналған оқушыларды да ынталандыру. |
Өлеңді оқиды,өлең бойынша сурет салып келеді.
Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау. |