Сабақтың тақырыбы: «Егіннің бастары» мысалы. Сұқтанба құр сорайған сұлбасына |
Мұғалімнің аты-жөні: Сармурзаева А. К. Күні: 17. 01. 2019 ж. |
||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 «б»
|
Қатысқаноқушылар саны:
|
Қатыспағаноқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
5.3.3.1 - шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсатт:ары
|
Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды. Әдеби эссе жазады. |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығын талдап айта алады. Әдеби эссе жазады. |
||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Егін, дән, пісім,тағзым, сарша тамыз, шекірейіп, тәкаппар, Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша... Менің пайымдауынша... Қорта келгенде... Шығармадағы тірек сөздер: Көкке қарап, бүлініп тұр. |
||||||||||||||||||||||
Ресурстар |
Оқулық, , топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар,плакаттар кері байланыс. |
||||||||||||||||||||||
Әдіс-тәсілдер |
« Конверттегі сұрақ»,«Құндылықтар спектрі»,«Теріп алу» стратегиясы, « Бес жолды өлең» . Рефлексия. |
||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, қазақ тілі, еңбек |
||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
«Егіннің бастары» мысалы. Жалғыз бидай. |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Топтарға бөлу. «Әке», « Бала», « Бидай» Психологиялық ахуал Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып, « Жүрек жылуы» тренингі өткізеді. Үй жұмысын сұрау . « Конверттегі сұрақ» әдісі Қалыптастырушы бағалау. Шапалақ. |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Білу және түсіну Кіріспе сұрақтар қою 1.Баласы мен әкесі қайда барды? 2.Бидайлар қандай болып тұр? 3.Бала неге таңданды? 4.Ол әкесінен не туралы сұрады? 5.Әкесі не деп жауап берді? 6.Бидайдың иілуінің себебін қалай түсіндіреді? 7. Бидай арқылы қандай адамның мінезі берілген? 8.Мысалда қандай адамдардың мінезі сыналады? 9.Мысалда адамдардың мінезін нелер арқылы көрсетеді? 10. Мысал дегеніміз не? 1-тапсырма. «Құндылықтар спектрі» әдісі Шығармадағы бір кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан келесі кесте бойынша талдаңыз.
Қосымша ақпарат Бидай – дәнді-дақылдар тобына жататын, көбінесе біржылдық шөптесін өсімдік. Дәнді-дақылдардың ішіндегі ең басты және ең көп өндірілетін дақыл. Бидайдың 20-ға жуық жабайы және мәдени түрі белгілі. Бір гектардан 30-40 центнер өнім береді. Бидай сұрыптары құрамындағы эндосперманың (80-84%) мөлшеріне байланыстыбағаланады.Бидай біздің заманымызға дейінгі 6000-5000жылдары Ежелгі Грекияда өсіріле бастаған. Мысыр мен Қытайда біздіңзаманымыздан 4000 жыл бұрынбидайдан тағамдар жасаған. Адамдарбидайды тек тағам ретінде ғана емес,сонымен қатар емдік қасиеттері үшін де ерте заманнан бағалаған. Бидайдың дәні байлық пен жақсылықтың нышаны ретіндеқабылданған, өйткені ол кезде көбіне қолданылған сұлы мен қара бидайға қарағанда, суыққа және құрғақшылыққа төзімсіз бидайданжақсы өнім алу қиын болған. Ақ ұн тек үлкен мерекелер кезінде ғана пайдаланылған, онда да оған әркімнің мүмкіндігі келебермейтін.Сұрпына қарай бидайдың құрамындағы крахмал мен көмірсулардың мөлшері 50-70%-ғадейін, ақуыздар 10%-дан 20%-ғадейін жетеді. Сондай-ақ, өсімдікмайлары, дәрумендер (В1, В2, В6, С, Е, РР), минералдар(калий, кальций, магний, фосфор т.б), өзектер, пектинді заттар, соныменқатар белсенді ферменттербар.Зерттеу жұмыстары барысындасуда өнген бидайдың құндылығыбірнеше есе көбейетіні анықталған. Мәселен, өнген бидайда В2 дәрумені 10 есе көп болған. Осындай кереметқасиеттерінің арқасында өнгенбидайды жеу адам ағзасы үшін асапайдалы. Бидайдың дәніне қарағанда, қабығы мен ұрығында Е дәрумені,антиоксиданттар, В тобындағы дәрумендер өте көп болады. Қалыптастырушы бағалау. Бас бармақ.
Қолдану Видиоролик 2- тапсырма «Теріп алу» стратегиясы Білім,.................................. Сұлу,................................. Бай,.................................... Үлкен,.............................. Күшті,............................... Текті,................................ Қалыптастырушы бағалау. Шапалақ. Талдау 3-тапсырма « Бес жолды өлең» әдісі « Бидай» сөзіне қатысты бес тармақ құрастыр. Қалыптастырушы бағалау. Шапалақ |
«Құндылықтар спектрі» әдісі
|
|||||||||||||||||||||
«Теріп алу» стратегиясы
« Бес жолды өлең» әдісі
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
Бағалау
Дескриптор |
Кері байланыс: « Бір минуттық эссе» Мені таңқалдырды............................... Мен үшін қиын болды......................... Маған ұнады......................................... Мен алдағы уақытта............................
- шығармадағы кейіпкерді таңдайды; - кейіпкердің тұлғалық ерекшеліктерін талдайды. - берілген пікірге қатысты өз пікірін анықтайды; - өз ойын дәлелдеу мақсатында шығармадан дәлелдер келтіреді; - кейіпкерге мінездеме береді; - кейіпкерге өмірде кездестірген ұқсас адамға мысал келтіре
Үйге тапсырма: «Сұқтанба құр сорайған сұлбасына» деген тақырыпта әдеби эссе жазып келу. |
Кері байланыс: « Бір минуттық эссе»
|
|||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||
· |
· |
· |
|||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||