-
Пән: қазақ тілі Мектеп: №3 жалпы орта білім беретін қазақ мектебі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің туған өлкем Күні: 6.12.2017ж. Мұғалімнің аты-жөні:Даулетова А.О. Сынып: 2а Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы
|
Тақырыбы: Табиғат және адам. Лепті сөйлем |
Оқу мақсаты: |
2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау. 2.3.7.1 Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін(нүкте,сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану. 2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау. |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды; Оқушылардың көбі: Сөздерден сөйлем құрастырады. Кейбір оқушылар:Сюжетті суреттерді реті бойынша әңгіме құрастырып айтады. |
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Талқыланатын мәселелер: - Туған өлке дегеніміз не? - Сенің туған өлкең қай жер? -Туған өлкелеріңнің қымбат, көрікті,жаныңа жақын сүйікті орындарың бар ма?.... Сөйлем дегеніміз не ? - Сөйлемнің неше түрі бар ? - Олар қалай аталады ? - Хабарлы сөйлем дегеніміз не ? - Сұраулы сөйлем дегеніміз не ?
|
Құндылықтарды дарыту: |
Құрмет, ашықтық, ынтымақтастық, жауапкершілік, өмір бойы білім алу. Туған өлкеге деген сүйіспеншілік, құрмет, жауапкершіліке тәрбиелеу. Ұжымда бірлесе жұмыс жасауға баулу. |
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, дүниетану, музыка |
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
Бастапқы білім |
Менің мектебім. Сөйлем, сөйлем түрлері хабарлы және сұраулы сөйлем |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы
|
Ширату. Зарядка ойынын ойнап барлығымыз бір-бірімізге күлімсіреп қарайық!Күлкіден жанымыз жадырап, сабақты қуана, көңілдене өткізейік. Сіздер жаратылыстану сабағынан өттіңіздер, күлгенде, қабақ түйгенде қанша бұлшық ет жиырылатынын.... Барлығыңа сәттілік тілеймін! Ой қозғау: - Біз бүгін қазақ тілінен « Менің туған өлкем» деген ортақ тақырыпты бастамақпыз ? - Туған өлке дегеніміз не? - Сенің туған өлкең қай жер? -Туған өлкелеріңнің қымбат, көрікті,жаныңа жақын сүйікті орындарың бар ма?.... Интер-белсенді тақта. Табиғат және адам -Ия, бүгінгі бастайтын лексикалық бөліміміз «Табиғат және адам», грамматикалық тақырыбымыз «Лепті сөйлем». Сонымен, бүгінгі сабақтағы мақсатымыз не? -Ия,табиғат туралы өлеңдер оқимыз, лепті сөймге байланысты тапсырмалар орындаймыз. «Ыстық орындық» стратегиясы - Сөйлем дегеніміз не ? - Сөйлемнің неше түрі бар ? - Олар қалай аталады ? - Хабарлы сөйлем дегеніміз не ? - Сұраулы сөйлем дегеніміз не ?
КБ – Отшашу |
Интер-белсенді тақта
|
Сабақ тың ортасы
|
1 Оқулықпен жұмыс. Тапсырма Оқылым (Т) Топтық жұмыс: Бағалау критерийі: Білім алушы
Тапсырма оқушылардың сыни ойлауын, оқу рефлексиясын дамыту мақсатында «Пирамида» стратегиясы ның көмегімен орындалады. «Галереяны шарлау» стратегиясы бойынша рефлексия жасайды. Келесі топтың постерлерін оқиды, стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге жабыстырады. -Дескриптор: Білім алушы
КБ - «Галерияны шарлау» стратегиясы арқылы топтар бір-бірін бағалайды, стикерлерге өз қөзқарастарын жазып, постерлерге жабыстырады. 2 Жазылым 2-жаттығу Суретпен жұмыс Топтық тапсырма Бағалау критерийі: Білім алушы
Дескриптор: Білім алушы
КБ – Мұғалімнің ауызша кері байланысы
3 Оқулықпен жұмыс. Тапсырма Мұзафар Әлімбай Балақай мен қалақай Оқылым (Ұ) Ұжымдық жұмыс: Бағалау критерийі: Білім алушы
Дескриптор: Білім алушы
Баланың қуанышын білдіретін сөйлемді табады, тыныс белгісіне назар аударады КБ –« Менің сөзім» Интер-белсенді тақта тапсырмасы: Сұхбаттағы сөйлемдерге назар аударып, керекті тыныс белгіні қою. Лепті сөйлем ережесін оқып, талдау. Лепті лөйлем дегеніміз- адамның көңіл-күйін білдіреді, олар үнемі көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі қойылады. Сергіту сәті: Шапалақта-топырлат Ойынның шарты: айтылған сөйлемдерді балалар тез анықтайды. Егер сөйлемнің соңында нүкте болса отырып калады, сұрақ белгісі болса қол соғады, ал леп белгісі болса аяқты еденге ұрады. Бәйтеректің басына сен шықтың ба? Ыстық қой, шіркін, туған жер! Алақай, мен Астанаға баратын болдым! Райхан апай көйлек тікті. Ертең киноға барасың ба? 4 Жазылым. 5-жаттығу Семантикалық карта Бағалау критерийі: Білім алушы • Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді ойлайды; • Сөйлемдер құрайды; Дескриптор: Білім алушы
КБ «Ақылды үкі» |
Қазақ тілі оқулығы
постер,түрлі бояулар
|
Сабақтың соңы
|
(Ө) Өзіндік жұмыс Дәптермен шығармашылық тапсырма орындалады Бағалау критерийі: Білім алушы Екі бағанда орналасқан адамның көңіл күйін бейнелейтін суреттер мен соларға сәйкес келетін сөйлемдерді бір-бірімен сәйкестендіреді. Дескриптор: Білім алушы
КБ - «Өз жұмысыңды бағала». .Кері байланыс «Қандай баспалдақтасың?» Оқушы сабақта жеткен жетістіктеріне қарай өзін баспалдаққа орналастырады. Егер барлығы қолыңнан келіп, түсінікті болса – 3 баспалдақ
|
|
Саралау тапсырмалары арқылы оқушылардың деңгейін анықтау мақсатында төмендегідей тапсырмалар ұсынылды:
А- мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды;
С-Сөздерден сөйлем құрастырады. |
Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін анықтау мақсатында қолданылған ҚБ әдістері:
Мұғалімнің ауызша кері байланысы «Отшашу» «Менің сөзім» «Ақылды үкі» «Жетістік баспалдағы»
|
Денсаулық және қауіпсіздік Техникасы ның сақталуы
Интербелсен ді тақтаны шамадан тыс пайдаланбау, партада отыру ережесін еске салу. Саусақ моторикасын дамыту. |
Пән: қазақ тілі Мектеп: №3 жалпы орта білім беретін қазақ мектебі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің туған өлкем Күні: 6.12.2017ж. Мұғалімнің аты-жөні:Даулетова А.О. Сынып: 2а Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы
|
Тақырыбы: Табиғат және адам. Лепті сөйлем |
Оқу мақсаты: |
2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау. 2.3.7.1 Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін(нүкте,сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану. 2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау. |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды; Оқушылардың көбі: Сөздерден сөйлем құрастырады. Кейбір оқушылар:Сюжетті суреттерді реті бойынша әңгіме құрастырып айтады. |
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Талқыланатын мәселелер: - Туған өлке дегеніміз не? - Сенің туған өлкең қай жер? -Туған өлкелеріңнің қымбат, көрікті,жаныңа жақын сүйікті орындарың бар ма?.... Сөйлем дегеніміз не ? - Сөйлемнің неше түрі бар ? - Олар қалай аталады ? - Хабарлы сөйлем дегеніміз не ? - Сұраулы сөйлем дегеніміз не ?
|
Құндылықтарды дарыту: |
Құрмет, ашықтық, ынтымақтастық, жауапкершілік, өмір бойы білім алу. Туған өлкеге деген сүйіспеншілік, құрмет, жауапкершіліке тәрбиелеу. Ұжымда бірлесе жұмыс жасауға баулу. |
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, дүниетану, музыка |
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
Бастапқы білім |
Менің мектебім. Сөйлем, сөйлем түрлері хабарлы және сұраулы сөйлем |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы
|
Ширату. Зарядка ойынын ойнап барлығымыз бір-бірімізге күлімсіреп қарайық!Күлкіден жанымыз жадырап, сабақты қуана, көңілдене өткізейік. Сіздер жаратылыстану сабағынан өттіңіздер, күлгенде, қабақ түйгенде қанша бұлшық ет жиырылатынын.... Барлығыңа сәттілік тілеймін! Ой қозғау: - Біз бүгін қазақ тілінен « Менің туған өлкем» деген ортақ тақырыпты бастамақпыз ? - Туған өлке дегеніміз не? - Сенің туған өлкең қай жер? -Туған өлкелеріңнің қымбат, көрікті,жаныңа жақын сүйікті орындарың бар ма?.... Интер-белсенді тақта. Табиғат және адам -Ия, бүгінгі бастайтын лексикалық бөліміміз «Табиғат және адам», грамматикалық тақырыбымыз «Лепті сөйлем». Сонымен, бүгінгі сабақтағы мақсатымыз не? -Ия,табиғат туралы өлеңдер оқимыз, лепті сөймге байланысты тапсырмалар орындаймыз. «Ыстық орындық» стратегиясы - Сөйлем дегеніміз не ? - Сөйлемнің неше түрі бар ? - Олар қалай аталады ? - Хабарлы сөйлем дегеніміз не ? - Сұраулы сөйлем дегеніміз не ?
КБ – Отшашу |
Интер-белсенді тақта
|
Сабақ тың ортасы
|
1 Оқулықпен жұмыс. Тапсырма Оқылым (Т) Топтық жұмыс: Бағалау критерийі: Білім алушы
Тапсырма оқушылардың сыни ойлауын, оқу рефлексиясын дамыту мақсатында «Пирамида» стратегиясы ның көмегімен орындалады. «Галереяны шарлау» стратегиясы бойынша рефлексия жасайды. Келесі топтың постерлерін оқиды, стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге жабыстырады. -Дескриптор: Білім алушы
КБ - «Галерияны шарлау» стратегиясы арқылы топтар бір-бірін бағалайды, стикерлерге өз қөзқарастарын жазып, постерлерге жабыстырады. 2 Жазылым 2-жаттығу Суретпен жұмыс Топтық тапсырма Бағалау критерийі: Білім алушы
Дескриптор: Білім алушы
КБ – Мұғалімнің ауызша кері байланысы
3 Оқулықпен жұмыс. Тапсырма Мұзафар Әлімбай Балақай мен қалақай Оқылым (Ұ) Ұжымдық жұмыс: Бағалау критерийі: Білім алушы
Дескриптор: Білім алушы
Баланың қуанышын білдіретін сөйлемді табады, тыныс белгісіне назар аударады КБ –« Менің сөзім» Интер-белсенді тақта тапсырмасы: Сұхбаттағы сөйлемдерге назар аударып, керекті тыныс белгіні қою. Лепті сөйлем ережесін оқып, талдау. Лепті лөйлем дегеніміз- адамның көңіл-күйін білдіреді, олар үнемі көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі қойылады. Сергіту сәті: Шапалақта-топырлат Ойынның шарты: айтылған сөйлемдерді балалар тез анықтайды. Егер сөйлемнің соңында нүкте болса отырып калады, сұрақ белгісі болса қол соғады, ал леп белгісі болса аяқты еденге ұрады. Бәйтеректің басына сен шықтың ба? Ыстық қой, шіркін, туған жер! Алақай, мен Астанаға баратын болдым! Райхан апай көйлек тікті. Ертең киноға барасың ба? 4 Жазылым. 5-жаттығу Семантикалық карта Бағалау критерийі: Білім алушы • Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді ойлайды; • Сөйлемдер құрайды; Дескриптор: Білім алушы
КБ «Ақылды үкі» |
Қазақ тілі оқулығы
постер,түрлі бояулар
|
Сабақтың соңы
|
(Ө) Өзіндік жұмыс Дәптермен шығармашылық тапсырма орындалады Бағалау критерийі: Білім алушы Екі бағанда орналасқан адамның көңіл күйін бейнелейтін суреттер мен соларға сәйкес келетін сөйлемдерді бір-бірімен сәйкестендіреді. Дескриптор: Білім алушы
КБ - «Өз жұмысыңды бағала». .Кері байланыс «Қандай баспалдақтасың?» Оқушы сабақта жеткен жетістіктеріне қарай өзін баспалдаққа орналастырады. Егер барлығы қолыңнан келіп, түсінікті болса – 3 баспалдақ
|
|
Саралау тапсырмалары арқылы оқушылардың деңгейін анықтау мақсатында төмендегідей тапсырмалар ұсынылды:
А- мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды;
С-Сөздерден сөйлем құрастырады. |
Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін анықтау мақсатында қолданылған ҚБ әдістері:
Мұғалімнің ауызша кері байланысы «Отшашу» «Менің сөзім» «Ақылды үкі» «Жетістік баспалдағы»
|
Денсаулық және қауіпсіздік Техникасы ның сақталуы
Интербелсен ді тақтаны шамадан тыс пайдаланбау, партада отыру ережесін еске салу. Саусақ моторикасын дамыту. |