Қазақ тілі
6-сынып
Сабақтың тақырыбы:Екі дос.2с.
Сабақтың мақсаты: Білімділік:. Жаңа тақырып туралы мағлұмат беру. Жаңа тақырыпта өтетін сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс пайдалана білу. Оқушыларға әңгімені қазақ тілінде сипаттауға үйрету. Өздерінің мектептерін сипаттай білу.
Дамытушылық: Жаңа тақырып арқылы оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөйлесім дағдыларын арттыру. Сабаққа деген қызығушылықтарын үрдісті әдіс-тәсілдер арқылы арттыру, танымдық көзқарастарын дамыту.
Тәрбиелік: Ұлтжандылыққа, адамгершілікке, инабаттылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Өз достарың сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Кітап, сурет, карточкалар.
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
- Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау,
білу.
- Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
- Өткен сабақты қайталау:
- Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
- Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
- Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.
- Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
- Ережелерді сұрау. Сөздіктерге мысал келтіру.
- Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту.
III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:
- Оқушылар бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Екі дос».
Жаңа сабақты түсіндіру әдісін қолдана отырып түсіндіремін, аудармасын айтамын,
оқушыларға қайталатамын, мысал келтіртемін.
Сөздікпен жұмыс. Осы сөздер арқылы диалог құрастырту
Түйдей құрдас-ровесники
Жұбын жазбау-не расставаться
Қабақ шытыспау-не обижаться
Қадір тұту-ценить
Мойындау- сознаться
3-тапсырма. Мәтінде 1-тапсырмада қарамен жазылған сөздердің синонимдерін тауып жазғызу.
5-тапсырма. Сұрақтарға жауап бергізу
1.Сенің досың бар ма?
2.Оның аты кім?
3.Досың неше жаста?
4.Нешінші сыныпта оқиды?
5.Ол қалай оқиды?
6.Оның мінезі қандай?
7.Ол немен шұғылданады?
8.Ол қандай дос
- Жаңа сабақты бекіту:
3-тапсырма. (қосымша) Төрт жалғауды еске түсіріп, әр түріне бір бір мысал
келтірту
- Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа тақырыптың атын дәптерлеріне жазыңдар. Енді жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындаймыз.
- Сабақты қорыту:
Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.
- Үй тапсырмасын беру:
16-бет, 1-тапсырма.Мазмұндау
VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.