Сабақ № 97.
Сабақтың тақырыбы. Еділ батыр
Сабақтың мақсаты: Мәтінді түсініп оқып, жоспар құрып, мазмұнын айтып беру.
Оқу, сөйлеу дағдыларын дамыту. Оқу жылдамдығын тексеру.Синтаксистік талдау.
Оқушыларды өз елінін тарихын білуге, патриот болуға тәрбиелеу.
Білімділікке, қызығушылыққа, бесенділікке құштарлықтарын
арттыру.
Көрнекілік: Таблица
Сабақтың әдісі: оқу, сөйлеу, талдау.
Сабақтың түрі: Аралас
Сабақтың барысы.
Сабақтың ұраны: Қазақ жері – қонақжай төрлер жері,
Қазақ елі – қас сақтай ерлер елі.
Елі кедей болмаған, жері байтақ,
Едігедей, Бабырдай шерлер елі.
І. Ұйымдастыру кезені:
Ұранды оқып, талқылау.
ІІ.Үй жұмысын тексеру.
Анақарыс туралы рефератты қорғау.
- Жеке жұмыс. Тыныс белгілерін дұрыс қойып, түсіндіріңдер.
Ол Батыр хал қалай деді Шырағым жол болсын деді.
ІІІ. Өткенді қайталау. Ойын «Аукцион»
«Тарих мұрасы» модуль бойынша сөздерді атаңдар, соңғы сөзді айтқан жеңімпаз аталады.
Ұлттық байлық, мұра, қасиетті, жергілікті, мұражай, ескірген, тозған,қорған, жерленген, дәлелдейді, таңғалдырған, қару –жарақ, баға жетпес олжа, сәулет өнері, зергер, ұста, тайпа, жорық, шабуыл, қырғын, ғұлама ғалым, тапқыр, әлемді аузына қаратқан.
- Мұрад Аджидің сөзін қазақшаға аударыңдар.
Запах полыни для меня - запах Родины.
Наши предки перед дальней дорогой вешали себе на шею маленький кожаный мешочек с щепотью сухой полыни – на счастье. Для степняка не было роднее запаха, чем у ешан-травы...
Когда-то в степи за добрую традицию почитали посылать далекому родственнику не письмо, не подарок, а пучок сухой полыни – сигнал к встрече или возвращению. Помните
Ему ты песен наших спой,
Когда ж песен не отзовется,
Свяжи в пучок емшан сухой
И дай ему – и он вернется.
ІҮ. Мәтінмен жұмыс. «Еділ батыр» деген мәтінді тындап, мазмұнын орысша айтып беріңдер.
- Оқу дағдысын тексеру.
- Жоспар құрып, мазмұнын қазақша айтып беру.
ІҮ Бекіту. Өздік жұмыс.
- 971- тапсырма. 136 бет. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап жазыңдар.
- 972 тапсырма. 136 бет.
- Ауызша. 975-тапсырма. 136 бет. Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтаңдар.
Үй жұмысы. 974 –тапсырма. 136 бет. Сөздердің антонимдерін жазып, сөйлем құрастырыңдар.