Quantcast
Channel: Қазақ тілі әдебиет | и рус.кл - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

М.Әуезов «Жетім»

$
0
0

БҚО.Орал қаласы.№22 ОЖББМ. 4 сынып. Амангалиева.Г.М.

Сабақтың тақырыбы:М.Әуезов «Жетім»
Сабақ мақсаты:1Мәтінді түсініп оқу,жетім деген мағынаны ашу, қиындығын танып Қасымды айыптау.2Тағдыр қаталдығын түсіну арқылы мейрімділікке,қайырымдылыққа баулу.3Жетім балаларға деген  қамқорлықты күшейтіп танымдық қабілетін арттыру.
Көрнекілігі:М.Әуеховтың суреті.М.Әуезовтың кітаптарынан көрме ұйымдастыру.Слайд көрсету.
Сабақ түрі:Жаңа сабақ.
Сабақ барысы:
IҰйымдастыру кезеңі.Сыныпты  сабаққа әзірлеу.Сабақтың ерекшелігін айту. Топпен жұмыс.Сыныпты үш топқа бөлемін.Әр топқа бір-біріне  тілек айтқызу.
Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ  қою арқылы.
1А.Иманов туралы не білесіз?
21916жылғы көтерілістің шығу себебі не?
3Не себепті Амангедімен Жангелдин екеуі айырылысты?
4Өзің Жангелдин болсан қалай аяқтар едің?
5Мәттіннен Амангелдінің Жангелдинге жазған хатын тауып оқы
6Топтастыру:Амангелдіге мінездеме:

 

Амангелді

 Жігерлі

Өткір

Еңбекқор

Көңілді

Ақжарқын

 1II Қызығушылықты ояту «Бақытты сәт» көзімізді жұмып,анамыздың аялы алақанын ұстаймыз.Не елестейді?

                                                     Ана

            Ойнатады            Еркелетеді                                Бағады
                                                 Тәрбиелейді   Асырайды         

IIIСұрақтар қою.Сенің жанұяңда кімдер бар?
-Ата-анам,бауырларым және мен тату тұрамыз
-Ата-анаң үйде сен үшін кім?
-Қамқоршымыз,ақылшымыз,асыраушымыз.
Ата-анасы жоқ балдар кімдер?
-Жетімдер
4Ой шақыру.Жетім деген сөзді қалай түсінеміз?
Жетім:1Ата-анасы жоқ
            2 Ата-анасының қамқорлығынан айырылған
            3қамқорлықсыз
-Балалар,қай кезде балалар жетім қалады?
            -Соғыс жылдарында
Балалар бүгін бізМ.Әуезовтың Жетім әңгімесімен танысамыз.
Өткен сыныптардан таныспыз.М.Әуезовтың қандай әңгімелерін оқыдық?
-Көксерек,боран
-Кім айтадыМ.Әуезов кім?
 1Ақын,Қоғам қайраткері,Зерттеуші,Драмматург,Ұлы жазушы,Абай жолы эпопиясының авторы
7Қазақты бүкіл әлемге танытқан
5Оқулықпен жұмыс:1Суретпен жұмыс                          
                                       2Әрі қарай өзім оқимын
6Проблемалық жағдаят туғызу әрі қарай не болады деп ойлаймыз?  
I-топ                                              II-топ                                 III-топ
  
Әр топтың мазмұнынң сұрау  не туралы оқыдық ?
Сөздік жұмыс
Қиянат-әділетсіздік,зорлық,өктемдік.
Қаға беріс-шеттеу,бұрылыс,тасалау жер.
Шығармашылық тапсырма                       
Топтық жұмыс
I-топ                                     II-топ
Қадишаға арнау                  Қасымның бақыты
                                              Шағымен жетімдік көрсеткен
                                              шағын салыстырып әңгімеле
III-топ Қазіргі кездегі балалармен Қасымның кезіндегі балалардың өмірі туралы әңгімеле.
Әр топтың оқушыларын оқыту.
III.Қорытынды:
1Қасымның өмірі  қандай деп ойлайсың?
Қасымның тағдыры мен оның ағайындары  туралы не айтар едің?
Қасымның тағдыры аянышты.Ең болмаса әжесі тірі болса Қасым мұндай күй кешпес еді.Жақын болған Иса мен Хадиша өте жаман,мейрімсіз жандар.Егерде  олар жақсы болып Қасымды қамқорлығына алса тірі болар еді.
2Қасымға басты қандай көмек көрсетер едің?
Қасымның өмірі өте аянышты.Оның басынан өткізген қиыншылықтарын басқа балаға бермесін
Анамыз аман болсын!Қасымға жанаршылық таныту ең басты міндет.

 

 

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>