Quantcast
Channel: Қазақ тілі әдебиет | и рус.кл - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

Меңгеру

$
0
0

Пән: қазақ тілі

Күні:19.04.2017 ж

Сынып: 7 А

Мектеп: «Куропаткино орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Талдин Ж.С..

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Меңгеру. Есімді тіркес, етістікті тіркес.

Сабақ мақсаттары

Сөз тіркесінің меңгеріле байланысу жолы туралы білімдерін нақтылап, бекіту.

Тілдік мақсаттар

Тақырыпқа байланысты сөздер мен сөз тіркестері.

Құндылықтарды дарыту

Достық қарым-қатынас

АКТ қолдану

Слайд, сюжетті сурет, видео ролик

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I Ұйымдастыру  кезеңі  Таңғы шеңбер

«Ой қозғау» стратегиясы

Оқушыларды сабаққа психологиялық  дайындау, ойларын бір ортаға топтау мақсатында  ой тастау.

-          Есімді, етістікті тіркестен тұратын, жылу сезімді білдіретін сөз тіркестері арқылы өздерінің көңіл күйін білдіру. (Мен көңілдімін. Мектепке келдім. Білім нәрін сусындадым)

-          Топқа бөліп отырғызу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 II. «Миға шабуыл» стратегиясы (Доп лақтыру)

1. Қазақ тілінің қай саласын өтіп жатырмыз? (синтаксис)

2.Синтаксис  нені зерттейді? (грамматиканың сөз тіркесі мен сөйлем туралы саласы)

3.Қай тілден шыққан? (гректің «құру, біріктіру, рет» деген мағынадағы сөзі)

4.Сөз тіркесінің түрлерін ата. (сөз тіркесі және күрделі сөздер мен тұрақты тіркестер)

5.Сөздердің  байланысу  тәсілдерін ата. (4 түрлі тәсіл 1.жалғаулар арқылы, 2.шылаулар арқылы, 3.сөздердің орын тәртібі арқылы, 4.интонация арқылы)

6. Сөздердің  байланысу түрлерін ата. (қиысу, матасу, меңгеру, қабысу, жанасу)

7. Қиыса байланысқан сөз тіркесі (Баяндауыштың бастауышпен жақ жағына үйлесе байланысқан түрін қиысу дейміз. Қиыса байланысуда жіктік жалғауы арқылы атау тұлғадағы сөздер)

8. Матаса байланысқан сөз тіркесі (Біріншісі зат есім немесе заттанған сөз ілік септік жалғауында, екіншісі сөз тәуелдік жалғауында келу арқылы байланысқан сөз тіркесін матаса байланысқан тіркес немесе матасу дейміз)

 

-          Үй жұмысын әр топтан бір оқушыға оқыту, талдау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


III. Мағынаны тану. (Жаңа сабақ).

-          Қазақ тілінде қанша  септік бар?

                                      7 саны – киелі,

Барлық қазақ біледі.

7 септік жалғауын

Өлеңменен жаттасаң,

Сіздерге оңай тиеді.

Оқушылар тақтаға шығып 7 септікті жатқа айтады.

Меңгеру (барыс, табыс, жатыс, шығыс, көмектес септік жалғаулары мен септеулік шылаулар арқылы байланысқан сөз тіркестерін меңгеріле байланысқан сөз тіркестері немесе меңгеру дейміз)

 

Барыс

септік

Табыс септік

Жатыс септік

Шығыс септік

Көмектес септік

Жақсылық/қа жақсылық, жүз/ге тарта.

Дорба/ны ашты, қайту/ды ойлады.

Сынып/та отыру,

Кезек/те тұру.

Біреу/ден білді, қала/дан қашық.

Бары/мен базар, еңбек/пен  тапқан.

 

ЖИГСО-2 стратегиясы

1.Әр топқа жеке жеке тақырыпша беріледі. Оқушылар тақырыпшамен танысады.

2. Меңгеріле байланысқан сөз тіркестерін тауып жазып, сөз құрамына талдау.

2.Әр топтан 1 оқушыдан шығып тақырыпшаны қорғайды.

 

1-топ 235 – жаттығу (кітап – қымбат дос)

2-топ 236 – жаттығу (соғыс жылдары)

3-топ 237 – жаттығу (арман)

4-топ 239 – жаттығу (соғыс дабылы)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Сергіту сәті (ролик)

«Жұптық тапсырма»

Мақсаты: 1. Берілген қимылдық мағынаны білдіріп тұрған сөздерді тиісті орнына қойып, сөйлемді аяқтаңдар.

2. Синтаксистік, морфологиялық талдау жасау.

а) Оқушылар мектепте жауады.

ә) Қыста қар жиі оқиды, жазады.

б) Жазда балалар өзенге көмектеседі.

в) Күзде балалар егінге шомылады.

 

Интерактивті тақта

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мен қазақпын

https://www.youtube.com/watch?v=J846twhH8PA

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

5 минут

 

 

«Кубизм» стратегиясы

-          Таңдалған тақырып бойынша 5 жолды өлең шығару.

-          Өлең жолдарында қиысу, матасу, меңгеріле байланысқан сөз тіркесі болуы шарт

 

 

 

«тест»

1. Сөздердің байланысу түрлері нешеге бөлінеді?

А) 5                В) 4                       С)  3

2. Қиысу қандай байланыс?

А) Ешбір жалғаулықсыз орын тәртібі арқылы байланысу

В) Ілік септігі мен тәуелдік жалғауы арқылы байланысу

С) Бастауыш пен баяндауыш арасындағы жақ жағынан байланысу

3.Матасу қалай байланысады?

А) Ілік септігі мен тәуелдік жалғауы арқылы байланысу

В) Атау мен ілік септігінен басқа септік жалғаулары арқылы

С) Орын тәртібі жағынан іргелес тұру арқылы

4. Меңгеру қандай байланыс?

А) Орын тәртібі жағынан іргелес тұрып та,алшақ тұрып та байланысқан сөз тіркесі

В) Орын тәртібі жағынан іргелес тұрып байланысқан сөз тіркесі

С) Барыс,табыс,жатыс,шығыс,көмектес септік жалғаулары

5.Қиысуды табыңыз.

А) Сен айтасың         В) Жұртпен бірге            С) Жорта келді

6.Матаса байланысқан сөз тіркесін тап.

А) Оның үйі               В) Ашынған ана             С) Үйге келді

7. Матаса байланысуға қатысты қай септік?

А) барыс                     В) ілік                             С) атау

8. Мен бардым.Қандай байланыс түрі?

А) қиысу                     В) жанасу                       С) қабысу

9. Меңгеріле байланысқан сөз тіркесін тап.

А) Кеше болды           В) Біздің көше               С) Одан сұрады

10. Қиысуға қатысты қай жалғау?

А) тәуелдік                   В) септік                        С) жіктік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

2 мин

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Бағалау парақшасы

Бағалау парақшасы

р/с

Оқушының

 аты - жөні

Үй

тапсырм.

0-3 балл

 

«Миға шабуыл»

0-3 балл

 

«Жигсо»

0-3 балл

 

«Жұптық тапсырма»

0-3 балл

 

«Кубизм»

0-3 балл

«Тест»

ұпай

баға

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 балл – тапсырманы орындауға мүлдем қатыспаса

1 балл – берілген тапсырмаға аз да болса өз үлесін қосса

2 балл – жұмысты орындауда белсенділік көрсетіп, бірақ мазмұндай алмаса

3 балл – белсенді қатысып, толық ашып айта алса

«5» – 10-12 ұпай   «4» – 7-9 ұпай  «3» – 3-6 ұпай  «2» – 0-3 ұпай

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 866

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>