Сынып: |
6 |
|||
бөлі Кіріспе.м
Кіріспе.
Негізгі бөлім |
Тақырып |
Көмекші есімдер |
||
Мақсаты: |
Оқушыларды жаңа тақырыппен танысуға, көмекші есімдермен сөз тіркестіру және сөйлемдер құрастыра алуға жағдай туғызу; |
|||
Сабақтан күтілетін нәтиже: |
Оқушыларды жаңа тақырыппен танысады, көмекші есімдермен сөз тіркестіру және сөйлемдер құрастыра алады |
|||
Дерек көздер: |
Оқулық Қазақ тілі 6 –сынып Автор: Гүлбаршын Тұрсынқызы Тұрсынова . Айсұлұ Асылханқызы Қасымбек. Алмагүл Жұматайқызы Такишева. Айжамал Көкетайқызы Шыныбаева. плакат, үлестірме қосымша материалдар, кесте, стикер, маркер, ноутбук, бағалау парақшасы. |
|||
Әдіс-тәсілдер: |
«Оратылған жіп» «Ыстық орындық» стратегиясы «Гүлдер және жапырақтар» әдісі |
|||
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдас тыру |
2мин |
Бүгінгі күн тамаша екенін, ауа райының өте жақсы болуын және күннің көзінің жарқырап тұрғанын еске саламын. |
Көңіл күйлері көтеріледі |
|
Топқа бөлу
|
2мин |
Мезгілдермен топқа бөлу |
Топқа бөлінеді |
|
Үй тапсыр масын пысықтау |
5мин |
Өткен сабақ бойынша сұрақ – тапсырмалар |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Білу:
|
5 мин |
-Тақтадағы «Көмекші есімдер» атты тірек-сызбаға назар аударыңдар. Заттың, нәрсенің атын білдіріп, толық мағыналы сөзбен тіркесе жұмсалатын есімдерді көмекші есімдер дейміз. Көмекші есімдер : үсті, алды, жаны, іші, асты, арты, қасы,сырты -Ережені бекіту мақсатында тақтада жазылып тұрған сөйлемдердегі көп нүктенің орнына керекті көмекші есімдерді қойып жазыңдар.
|
Көмекші есім тіркескен сөз ілік септігі жалғауын ашық жалғауы да мүмкін, мысалы; үйдің маңы, мектептің алды, баланың сөзі; жасырын түрде де көрінуі мүмкін: үй маңы, мектеп алды, бала сөзі. |
|
Түсіну: |
5мин |
Керекті сөздер: жанында, асты, үстінде, қасына, ішінде, маңы, алды, сыртында Мектептің ... кітапхана бар.(ішінде ) Үстелдің ...оқулық жатыр. (үстінде) Қаланың ... өзен ағып тұр.(сыртында) Үй ... тап-таза. (маңы) Есік ... гүлдер өсіп тұр.(алды) Аяқ ... кілем төселіп жатыр.(асты) Ол тақтаның ... келіп тұрды.(қасына) Мұғалімнің ... оқушылар отыр.(жанында) |
Оқушылар бір-бірлеп тақтаға шығады. |
|
Қолдану: |
6мин |
384-385жаттығу |
Оқушылар жаттығуларды орындап, бірін-бірі тексереді. Бағалайды |
|
Сергіту сәті: |
2 |
|
Ал, балалар, тұрайық |
|
Талдау: |
5мин |
Тестпен жұмысты ұйымдастыру |
Тестпен жұмыс |
|
|
Жинақ тау: |
5мин |
Сәйкестікті тап тапсырмасы – тақтаға шығарамын. |
Әр топтан сабақты жақсы меңгерген оқушылар шығады, сыныптастарының бүгінгі сабаққа байланысты сұрақтарына жауап береді |
Қоры тынды |
Рефлексия
|
3мин |
Синквейн Сабақты қорыту мақсатымен және осы сабаққа рефлексия жасау үшін мен оқушыларды ортаға шақырамын. |
Ортаға шығып жазады |
|
Бағалау :
|
2мин |
|
|
|
Үйге тапсырма: |
2мин |
Міндетті деңгей 386-388жаттығу; |
Міндетті деңгей 386-388жаттығу |
Сабақтың өзіндік талдауы
Сабақ бойынша өзгертулер: |
Оқушылар топ ережесі арқылы топпен жұмыс жасауды үйренді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауы дамыды. Оқушылар постер қорғауда АКТ-дан интернет желісін тиімді қолданды. |
Кездескен қиындықтар: |
Топбасшының бағлауымен келіспеген оқушылар болды. |
Ұсынысым: |
Оқытудың жаңа әдіс тәсілдеріне оқушыларды үйрету. Ынтымақтастық атмосферасын нығайту. |